שתף קטע נבחר

"נשים מצליחות יותר בדרישות שכר"

מחקר של עמותת "נטע - המרכז לפיתוח קריירה" חושף כי נשים המבקשות העלאה בשכר מקבלות את מבוקשן יותר מגברים, אך הבקשה נדחית יותר כאשר מדובר באישה מזרחית. מרבית הנשים והגברים מגשימים עצמם דרך הקריירה, אך נשים מדווחות כי עשו ויתורים משמעותיים יותר למען הילדים

נשים מקבלות יותר כסף מגברים כשהן דורשות העלאת שכר מהמעסיק, כך עולה ממחקר מקיף של עמותת "נטע - המרכז לפיתוח קריירה".

 

כתבות נוספות בערוץ הקריירה

כך תקבלו את הפיצויים אחרי תאונת עבודה

"סמים קלים כבר לא גורמים לפיטורים"

בוגרי מדעי המחשב, רפואה והנדסה מרוויחים הכי הרבה

 

על פי המחקר עליו השיבו מאות גברים ונשים, למעלה משליש מהעובדים בשני המינים (40%) ביקשו העלאת שכר בשלוש השנים האחרונות, אך בעוד שיעורי ההצלחה הכלליים דומים, שיעור ההצלחה בקבלת ההעלאה המלאה גבוה יותר דווקא בקרב נשים, ונתונים דומים נרשמו גם בנוגע לבקשת קידום. יחד עם זאת, 26% מהנשים המזרחיות שביקשו העלאת שכר נדחו לחלוטין, לעומת 15% מהנשים האשכנזיות.

   ()

תחום נוסף המשותף לגברים ולנשים הוא חשיבות הקריירה - שני המינים רואים בעבודה את האמצעי העיקרי למימוש עצמי, כאשר הזוגיות והילדים נדחקים למקום השני. מחצית מהנשים השיבו שהן מגשימות עצמן דרך העבודה ופחות משליש (34%) השיבו כי הן עושות זאת במסגרת התא המשפחתי. הגברים מייחסים חשיבות גבוהה יותר להצלחה כלכלית ו-28% מהם השיבו כי הם ממשים עצמם בתחום זה.

 

למרות זאת, כשמבקשים מנשים לדרג עד כמה חשובים תחומים שונים בחייהן, קידום בהיררכיה הארגונית במקום העבודה נדחה לטובת שילוב בין משפחה לעבודה וסיפוק ועניין במשרה.

   ()
 

תחושת המימוש העצמי הנמוכה ביותר: נשים אשכנזיות

כשהדבר מגיע להצלחה בקריירה, למזרחים ישנה תחושה טובה יותר מאשר לאשכנזים, ותחושת המימוש העצמי הנמוכה ביותר היא של נשים אשכנזיות. בנוסף, גברים עם ילדים מתחת לגיל 12 תופסים את ההצלחה שלהם בקריירה כמשמעותית יותר, בעוד שנשים עם ילדים בני אותו גיל תופסות אותה כנמוכה יחסית.

 

הדבר תואם את הנתונים המצביעים כל כך שיותר משליש מהנשים (36%) סבורות שעשו ויתורים משמעותיים בקריירה לטובת חיי המשפחה והזוגיות, לעומת פחות מרבע מהגברים (23%). כמו כן, 20% מהנשים מצהירות שלמגדר ולהורות ישנה השפעה שלילית על התפתחות הקריירה. מהמחקר עולה עוד, כי גברים ונשים חושבים שהשכלה וביטחון עצמי הם הגורמים המשפיעים ביותר על הצלחה בקריירה, אך שליש מהנשים מייחסות חשיבות לפרמטרים נוספים כגון רקע משפחתי, אזור מגורים, ומראה חיצוני.

 

"זקוקים ליותר מזירה אחת כדי לממש את עצמם"

מנכ"לית "נטע – המרכז לפיתוח קריירה", ד"ר יעל יצחקי, מסבירה: "המחקר מראה שכל אחד מאיתנו תופס את המושגים "מימוש עצמי" ו"הצלחה בקריירה" באופן שונה. לעתים, ישנם אילוצים פרקטיים שבגללם לא ניתן לעבוד במקום העבודה האידיאלי או בתחום הרצוי. גם כשזה המצב ניתן למצוא משמעות בדרכים אחרות, אם במקום העבודה ואם מחוצה לו.

 

"עניין בעבודה הוא משמעותי ל-well being של נשים ושל גברים כמו המשפחה, חשוב להבין שגברים ונשים כאחד זקוקים ליותר מזירה אחת בחיים כדי לממש את עצמם. בנוסף, אין סתירה בין הצהרה שקריירה היא חשובה לבין חוסר עניין בקידום בהיררכיה הארגונית. אנשים בכלל ונשים בפרט חופשיות לבחור כיצד למלא את החיים המקצועיים שלהן".

 

המחקר המלא יוצג בשבוע הבא בכנס ארצי שיזמה העמותה וינפץ חלק גדול ממה שחושבים על גברים, נשים והיחס שלהם לקריירה. במהלך הכנס, חוקרים ואנשי ציבור ידונו בתוצאות המחקר ויציגו את דמותה של האישה הקרייריסטית באור אחר. יצחקי מוסיפה: "הכנס יאפשר לנשים לקבל נקודת מבט חדשה על האפשרויות שעומדות בפניהן בבואן לממש את עצמן בעולם העבודה ומחוצה לו ויעניק להן פרספקטיבות חדשות לקבל החלטות לפי נטיית ליבן ובדרך שלהן".

ד"ר יעל יצחקי (צילום: ג'ודי בן יוד) (צילום: ג'ודי בן יוד)
ד"ר יעל יצחקי(צילום: ג'ודי בן יוד)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים