שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מדריך בסיסי לנהיגת חורף

  כבישים רטובים וראות מוגבלת ילוו אותנו במהלך החודשים הקרובים, אבל ניתן להתמודד איתם בקלות. קבלו מדריך

  זה רשמי, החורף הגיע. עם גשמים, רוחות, כביש רטוב וראות מוגבלת. הנהיגה ברכב הופכת לפעולה מורכבת יותר עקב משתנים חדשים, החל מכביש רטוב וכלה בנהגים מפוחדים. ובכל זאת יש דרכים להקטין סיכונים - הנה כמה מהן:

   

   (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

   

  שמרו על קלילות

  בחוץ קר, ורטוב, ויתכן שגם חשוך. כל אלה משפיעים על המכונית והדרך בה היא מתנהגת, אבל גם על הנהג. שכן בחורף אנחנו מצוידים בלבוש כבד יותר, החל במספר השכבות על פלג הגוף העליון וכלה בגרביים עבים ונעליים מגושמות. כל אלה לא יפגעו אמנם במישרין בפעולת הצמיגים, אבל בהחלט ישפיעו על הדרך בה אנחנו נוהגים. נהיגה נכונה כוללת תפעול מיטבי של ההגה והדוושות, ואלה מספר כללים שכדאי לשנן:

   

  • בלי מעיל כבד, וגם סוודר עבה אינו מומלץ. הידיים צריכות להיות חופשיות לנוע, במהירות במקרה חירום. עם מספר שכבות בגדים זה פשוט לא אפשרי. קר לכם? הדליקו את החימום לפרק זמן קצר, דאגו שהטמפרטורה ברכב תגיע לערכים נוחים והשליכו את הביגוד הכבד לאחור.
  • בלי מגפיים ואם ניתן, גם בלי נעליים כבדות וסוליה עבה. תפעול הדוושות, במידה דומה להגה, חייב להיות מדויק, ברגש. גרביים עבים ונעל עם סוליה עבה ימנעו זאת גם אצל נהג מיומן. הניחו נעליים נוחות ברכב, בוודאי לנסיעות ארוכות יותר.
  • בלי רטיבות. דוושות רטובות עקב סוליה שחצתה הרגע שלולית, מהוות סכנה של ממש. נכנסתם לרכב עם נעליים רטובות? דאגו לייבש את הסוליה לפני תחילת הנסיעה. או פנו לסעיף הקודם, והחליפו נעליים.
  • בלי עייפות. חימום מוגזם ברכב, יחד עם מספר שכבות ביגוד וחושך בחוץ, פוגעים כמעט תמיד בעירנות. שמרו עליה בכל דרך.

   

  המוסך יעזור

  אם עוד לא עשיתם זאת, הגיע הזמן. גשו עם הרכב למוסך הקבוע ובקשו בדיקה מקיפה של מערכות הרכב עם דגש על צמיגים, בלמים ומערכת חשמל ואוורור. במקרים רבים המוסך יעשה זאת ללא תשלום, בעיקר כאשר מדובר במוסך רשת של מותג הרכב שלכם. גם אם רק לפני חודש עשיתם טיפול 20 אלף וגם אם עברתם טסט לפני חודשיים. בדיקת תקינות הרכב לפני החורף היא לא פחות מחובה לעצמכם ולנוסעים אתכם.

   

   

  במוסך יתמקדו במצב הצמיגים, אשר גם אם לא מראים סימני שחיקה מתקדמים, עשויים להיות ישנים וסדוקים. במקרה כזה יש להחליף אותם, שכן הם פחות יעילים ועשויים להיות אפילו מסוכנים. מצבו של המצבר קריטי כמובן לאיכות החיים שלנו וזה מובן מאליו, אבל רבים שוכחים כי המגבים עומדים לעבוד שעות נוספות, ואורות הדרך (ובהירות כיסויי יחידות התאורה) חשובים מאי פעם.

   

  בהקשר זה, מומלץ להצטייד בערכת חירום שעלותה כמה מאות שקלים אך יעילותה אדירה. החל בציוד עזרה ראשונה בסיסי שתמיד טוב שיהיה ברכב, דרך כלי עבודה בסיסיים וכלה בחומרים דוחי לחות לאזור המנוע וערכת התנעה ניידת.

   

  תפעול הרכב

  • הגה: בכל עונות השנה, ההגה הוא הקשר הישיר שלנו עם הכביש וכיוון התנועה. בחורף, יותר מבכל זמן אחר. שמרו על תנועות עדינות שימנעו אובדן אחיזה מהצמיגים, תפעלו אותו ברגיעה וזכרו לא לאחוז בו בכוח, מבלי להפעיל משקל מיותר, ועם ידיים לא מתוחות או מקופלות מדי. באופן שיאפשר לכם להגיב במהירות, ולא להתעייף שלא לצורך.

  • בלמים: לא רק שכדאי לשמור עליהם במצב טוב, חשוב גם להפעיל אותם כיאות. על כביש רטוב, הצמיגים אינם מסוגלים לטפל בכוחות בלימה דומים לאלה שעל כביש יבש, שכן הם נדרשים גם לפנות מים. זכרו זאת כאשר אתם בולמים, ועשו גם פעולה זו באופן מחושב יותר. בעת בלימת חירום ברכב מודרני המצויד ב-ABS, לחצו על הבלמים בכל הכוח. המערכת המתוחכמת תדאג להאט אתכם באופן מיטבי.
  • מצערת (גז): גם כאן, כמו בנושא הבלמים, לצמיגים המתמודדים עם רטיבות יש פחות יכולת להתמודד עם כוחות נוספים. האיצו בעדינות יחסית 

   

  וגם, אסור לשכוח

  • אורות ערפל - קדמיים ואחוריים - יהיו יעילים בתנאים המתאימים, למשל ערפל כבד. כדי להסיר ספק, גשם חזק אינו אחד מהם. כאשר הם מופעלים בתנאים לא מתאימים, אורות ערפל עשויים להפריע ולהטעות במקרה הפחות גרוע, או אף לסנוור במקרה הרע. מעוניינים להזהיר נהגים אחרים? הפעילו אורות אזהרה במקרים קיצוניים. עזבו את אורות הערפל. אלא אם יש כזה.

   

   (צילום: טליה אהרוני) (צילום: טליה אהרוני)
  (צילום: טליה אהרוני)

   

  • אתם לא לבד על הכביש, ולא רק אתם קובעים עד כמה מסוכנת תהיה הנסיעה. קחו בחשבון שבמכונית מאחור או לפנים יושבים נהגים פחות מנוסים, או כאלה העלולים לבצע פעולה מפתיעה ומסוכנת. שמרו מרחק, פקחו עיניים, היו עירניים במיוחד. חורף, בעיקר בתנאי כביש גרועים, הוא לא הזמן לאבד ריכוז. ואפרופו...
  • עזבו את המכשירים האחרים והתמקדו בנהיגה. חוטאים מדי פעם בשליחת הודעה או שיחת טלפון מיותרת, ניווט או הצצה לפיסבוק? בחורף יותר מאי פעם, נטרלו עצמכם מהסחות דעת מיותרות והקפידו על נהיגה מדויקת ובטוחה.
  • מחליקים לכיוון גדר בטיחות או רכב עומד ללא אפשרות להתחמק? לחצו בכל הכוח על הבלמים כדי להאט את הרכב כמה שיותר. לעוצמת המכה חשיבות קריטית באשר לתוצאותיה.
  • מרגישים שהרכב "צף" על הכביש? צמיגים גרועים ו-או תנאי כביש קיצוניים, עלולים לגרום לכך. בלי פאניקה. האטו מהירות באמצעות שחרור הדרגתי של המצערת עד למצב בו הרכב יתייצב.
  • מערכות בטיחות מתקדמות הן הדבר הטוב ביותר שמייצרת עבורנו תעשיית הרכב כיום. יש בשוק מערכות התרעה שיזהירו אתכם אם תאבדו ריכוז, ויש מערכות שגם יפעלו באופן אוטומטי ויאטו, יבלמו או יסטו לכיוון הנכון במקרה סכנה. השקעה במערכות אלה, אם על-ידי רכישה פרטנית או בחירת רכב המצויד בהן, מומלצת מאד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים