שתף קטע נבחר

שופט: 'להוציא אוטיסטית מביה"ח הפסיכיאטרי'

צעירה שפגעה בעצמה נשלחה למחלקה סגורה, והייתה עלולה להישאר שם בשל מצוקת מקום במוסדות המתאימים. השופט אלון גביזון התערב ומנע זאת

התעקשות של סגן נשיאת בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע, אלון גביזון, הצליחה לאחרונה למנוע את אשפוזה הקבוע של צעירה אוטיסטית בבית חולים פסיכיאטרי, שם עלולה הייתה להישאר בשל מצוקת מקום במוסדות המתאימים עבורה. אחרי שדיון דחוף שזימן אפשר את העברתה למחלקה הייעודית לאוטיסטים במרכז "איתנים", כתב השופט: "לא יתכן כי במדינה מפותחת, שתקציבה השנתי עומד על מאות מיליארדי שקלים, יעמדו בכל זמן נתון רק 15 מיטות לטיפול באוטיסטים הזקוקים לאיזון נפשי ותרופתי".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הצעירה לוקה באוטיזם בתפקוד נמוך. לפני כחודש היא הועברה מההוסטל שבו שהתה למחלקה סגורה במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע בעקבות כמה אירועים שבהם פצעה את עצמה באורח קשה ביותר. כעבור יומיים ביקשה אמה מבית המשפט לענייני משפחה להכריז עליה "פסולת דין" על מנת לאפשר רשמית את האשפוז שלה בבית חולים פסיכיאטרי.

 

בדיון הודיעה ב"כ היועץ המשפטי לממשלה כי היא לא מתנגדת לבקשה, אך דרשה להגביל את ההכרזה כפסולת דין לתקופה של שישה חודשים.

 

השופט גביזון מינה לצעירה עורכת דין מהלשכה לסיוע משפטי שתייצג אותה בהליך. עורכת הדין מסרה שביקרה אותה בבית החולים ומצאה אותה קשורה למיטתה, פצועה וחבושה בפניה. לדבריה, אוזניה של הצעירה חוברו מחדש לפני כמה שנים לאחר שהיא תלשה אותן ממקומן ושכל גופה חבול. עם זאת, עורכת הדין התנגדה להכרזה. היא הדגישה שאוטיזם אינו מחלת נפש ואשפוז מסוג זה יהיה מנוגד הן לחוק לטיפול בחולי נפש והן לטובתה של הצעירה.

 

בתגובה טענה ב"כ היועץ המשפטי לממשלה שפתרון האשפוז הפסיכיאטרי אכן אינו מיטבי, אך מדובר במוצא אחרון ואין חלופה מתאימה טובה יותר.

 

במהלך הדיונים הוזכר המרכז לבריאות הנפש "איתנים" שבירושלים, שבו פועלת מחלקה ייעודית לטיפול באוטיזם שעשויה להיות המקום הטוב ביותר לצעירה. אלא שבירור העלה שקיימת בו מצוקת מקום, ולכן הורה השופט גביזון על קיום דחוף בנוכחות מנהל "איתנים". ואכן, בעקבות הדיון נמצא מקום עבור הצעירה במרכז.

 

השופט גביזון ציין שהלקות שממנה סובלת הצעירה אינה נכללת בהגדרת החוק לטיפול בחולי נפש, ובית חולים פסיכיאטרי אינו ערוך לטפל במצבה. לדבריו, לא ניתן להתעלם מעוגמת הנפש והעוול שהיו נגרמים לה אם היה ניתן לה טיפול לא מתאים רק בשל "מצוקת מקום".

 

"אני מתקשה להבין מדוע מדינה יהודית שחרטה על דגלה ערכים יהודיים של עזרה לחלש וערבות הדדית, לא תדאג כי מחלקות דומות וייעודיות לטיפול באוטיזם יימצאו גם בדרום ובצפון הארץ", הוסיף.

 

בפסק הדין ציין השופט שהצדדים כולם הסכימו שטיפול במחלקה הייעודית ב"איתנים" עד להתייצבות מצבה של הצעירה ייטיב עמה, והורה על העברתה לשם.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשת: לא צוין
  • ב"כ המשיב: עו"ד גל
  • עו"ד ליאת לב קליין עוסקת בדיני משפחה ואפוטרופסות
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד ליאת לב קליין
מומלצים