שתף קטע נבחר

חייב הסתיר שהוא עובד – פשיטת הרגל בוטלה

אדם שצבר חוב של 390 אלף שקל לא דיווח לנאמן שהוא עובד במשרד תיווך וככל הנראה משתכר בו. השופט נזף בו: "גרסתך לא אמינה בעיניי"

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה לאחרונה לבטל הליך פשיטת רגל של חייב, לאחר שהתברר שלא דיווח לנאמן שלו ולכונס הנכסים על עבודתו כמתווך נדל"ן ועל ההכנסה ממנה. השופט דורון חסדאי דחה את גרסת החייב שלפיה הוא רק מתלמד במשרד התיווך.

 

החייב הוכרז פושט רגל לפני כשנתיים בעקבות חובות של כ-390 אלף שקל לנושים שונים. לפני כמה חודשים ביקש הנאמן מבית המשפט המחוזי לבטל את ההליך בעקבות מידע חדש שגילה על החייב. לטענתו, פנה אליו אחד הנושים בטענה שהחייב עובד כמתווך נדל"ן והציג לו מודעות למכירת דירות שבהן מצוינים פרטיו.

 

כך התגלה שהחייב הסתיר את כושר עבודתו ואת הכנסותיו המלאות. הנושה, שלדבריו הלווה לחייב 20 אלף שקל, העיד בעניין בבית המשפט וסיפר כי כמתווך בעצמו הוא מכיר את החייב מעבודה משותפת.

 

כונס הנכסים הרשמי, שצורף כצד להליך, הסכים עם עמדת הנאמן וטען כי התנהלות של הסתרת מידע והכנסות בהליכי פשיטת רגל מהווה חוסר תום לב ועילה לביטול ההליכים.

 

מהצד השני התעקש החייב שהוא משתף פעולה עם הנאמן לאורך כל הדרך. לדבריו, הוא עובד כאיש תחזוקה ועד לא מזמן עבד גם כשומר במועדוני לילה, ואילו במשרד התיווך הוא רק לומד ולא מקבל שכר. הוא צירף מכתב ותצהיר מאת בעל חברת התיווך, שאישר שהוא משלם לו 300 שקל עבור שלושה חודשי לימוד.

 

לא אמין

אבל השופט דורון חסדאי החליט לקבל את בקשת הנאמן וציטט את בית המשפט העליון: "רק בהתקיים תנאי תום הלב, זכאי החייב להגנה שמסגרת פשיטת הרגל מקנה לו, ולהפטר מחובותיו לאחר שקיים תנאים נוספים". הוא הורה על ביטול הליך פשיטת הרגל משום שהשתכנע כי החייב נהג בחוסר תום לב.

 

השופט העיר שבדיווחיו החודשיים ובחקירותיו לנאמן, החייב לא הזכיר את התשלום לבעל משרד התיווך ואף הסתיר את עצם התלמדותו שם. הוא לא נתן משקל למכתבו של בעל המשרד, שכן האיש לא זומן להעיד, כך שלנאמן לא התאפשר לחקור אותו בחקירה נגדית.

 

"די לבית המשפט בכך שהחייב הסתיר את עצם פועלו בעבודת התיווך ולא גילה על כך לבית המשפט. גרסתו כי שילם בעבור 'התלמדות' נדחתה על ידי ואינה אמינה בעיניי. חייב הנתון בקשיים כספיים וחייב לנושיו כ-390 אלף שקל, ספק בעיני אם יש לו הזמן (בעודו עוסק בשתי עבודות שונות, לגרסתו) אף להתנדב ולסייע בעבודת תיווך (עבודת תיווך שאותה הוא מכיר מזה שנים רבות ועסק בה טרם כניסתו להליכי פש"ר!)", כתב השופט.

 

לפיכך, הבקשה התקבלה כאמור. השופט נתן לחייב ארכה של כשלושה חודשים לגבש הסדר עם נושיו בניצוחו של הנאמן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים