שתף קטע נבחר

נתניהו אמר שייהרסו בתים גם במגזר הערבי, שרים: "אין בזה כל חדש"

נתניהו מנסה לקדם הריסות בתים לא חוקיים בישוביים ערביים. גורמים בעיריית ירושלים: כבר שנים שלשכת ראש הממשלה בולמת הריסת בתים במזרח העיר

ערב פינוי עמונה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שחושש מהתנגשות חזיתית עם הימין, אמר שייהרסו בתים גם במגזר הערבי כדי לרכך את הכעס מימין.

 

ביום חמישי הדליפו מקורבי נתניהו שראש הממשלה קיים באחרונה שני דיונים בנושא הגברת אכיפת הבנייה הבלתי-חוקית במגזר הערבי וכי בדיונים האלה הוא הנחה לקדם בימים הקרובים הריסות בתים במגזר הערבי בדרום ובצפון וכן במזרח ירושלים. על פי ההדלפה, נתניהו אמר בדיונים ש"לא תהיה איפה ואיפה בנושא הבנייה. בישראל תהיה אכיפה שוויונית של החוק בין יהודים לבין ערבים".

הריסת בתים במזרח ירושלים. "מה שהיה הוא שיהיה" (צילום: אביב טטרסקי עיר עמים) (צילום: אביב טטרסקי עיר עמים)
הריסת בתים במזרח ירושלים. "מה שהיה הוא שיהיה"(צילום: אביב טטרסקי עיר עמים)
 

במערכת הפוליטית ובעיקר בקרב המתנחלים הבינו מיד שהניסיון של נתניהו לכרוך בין פינוי עמונה לבין הריסות בתים במגזר הערבי הוא לא פחות מספין. נתניהו התקשר במוצאי שבת לשר לביטחון פנים גלעד ארדן והנחה אותו לקדם את אכיפת הבנייה הבלתי-חוקית במגזר הערבי, על פי התוכנית הצפויה, בימים הקרובים. בסביבת נתניהו הוסיפו ש"נתניהו נחוש להביא לאכיפה שוויונית של החוק, גם בתחום הבנייה הבלתי-חוקית, הן במגזר הערבי והן במגזר היהודי".

 

אלא ששרי הממשלה לא ממש שיתפו פעולה עם דברי לשכת ראש הממשלה. בסביבתו של השר ארדן מיהרו להבהיר שהאחריות על הריסות בתים לא חוקיים במגזר הערבי היא בכלל לא של המשטרה ולא של השר לביטחון פנים. בסביבת ארדן ציינו כי כל הזמן יש הריסות בתים ואין שום דבר חדש.

 

עוד שר שהרס לנתניהו את ספין עמונה הוא שר החקלאות אורי אריאל, הממונה על ההתיישבות והסדרת ההתיישבות הבדואית. אריאל הוציא הודעה שלפיה הוא הנחה את גורמי האכיפה לנהוג כרגיל בעניין בנייה בלתי-חוקית במגזר הבדואי בדרום. במילים אחרות: אין ולא יהיה שום קשר לעמונה. עובדים לפי תוכניות עבודה רגילות. לא יותר ולא פחות.

 

מי שעוד הופתעו מדברי נתניהו הם גורמים בעיריית ירושלים. אלה נדהמו מהדיווחים שיוצאים מסביבת נתניהו על האצת הריסות הבתים במזרח העיר. כבר שנים שלשכת ראש הממשלה בולמת הריסות בתים של ערבים במזרח ירושלים כדי שלא להרגיז את האמריקנים ואת הקהילה הבינלאומית. לפני שמונה חודשים הורתה לשכת ראש הממשלה לבטל ברגע האחרון מבצע אכיפה של משטרת ירושלים ושל רשות הטבע והגנים להריסת בתים לא חוקיים שנבנו על אדמות העירייה בתחומי הגן הלאומי "סובב חומות ירושלים". שעות ספורות לפני המועד שנקבע בתיאום עם כל גורמי הפיקוח הגיעה הנחיה ישירה ממשרד ראש הממשלה שהורה לבטל את מבצע האכיפה.

 

גם בפורום עוטף ירושלים, שנאבק בבנייה בלתי-חוקית ערבית סביב כביש 1, לא מאמינים לנתניהו, ולטענתם, בשנים האחרונות הוא נהג ברפיסות מול הבנייה על קרקעות מדינה, הן במענה לבג"ץ והן לאחר שהוצאו צווי הריסה בפועל: "ביבי חזק בדיבורים. אבל מה שהיה הוא שיהיה. במשך שנים אנו עדים לחוסר מעש מול הבנייה הערבית, אפילו כאשר צווי ההריסה כבר הוצאו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים