שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו לתושבי עמונה: אל תפגעו בחיילי צה"ל
  ראש הממשלה פנה במסר לתושבי המאחז העומד בפני פינוי: "מדינת ישראל היא מדינת חוק. פסיקת בית המשפט מחייבת את כולנו". הוא ציין כי ביקש להאיץ הריסת בתים גם ביישובים ערביים: "החוק חייב להיות שוויוני"

   

  לקראת פינוי בעמונה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  לקראת פינוי בעמונה (צילום: אוהד צויגנברג)

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה בצהריים (יום ו') במסר לתושבי עמונה לקראת פינוי המאחז ובו קרא להם לא לפגוע בחיילים ובכוחות הביטחון: "תושבי עמונה היקרים, לבי עמכם. אתם נמצאים בתקופה קשה, לכם ולבני משפחותיכם, לכל עם ישראל. הממשלה מחויבת להתיישבות ביהודה ושומרון. אנחנו מחויבים לזה יותר מכל ממשלה אחרת בתולדות המדינה".

   

  ראש הממשלה ציין כי "שרי הממשלה ואני עשינו כל מאמץ אפשרי, כל מאמץ, למצוא פתרון שישאיר את המתיישבים במקום. הקדשנו לזה לילות כימים, עשרות דיונים, העלנו פתרונות יצירתיים, פתרונות מחוץ לקופסא - אבל לצערי ההצעות שלנו לא התקבלו. צריך שיהיה ברור דבר אחד: מדינת ישראל היא מדינת חוק. פסיקת בית המשפט מחייבת את כולנו, היא מחייבת גם את ממשלת ישראל".

   

  הוא אמר כי הנחה לזרז בנייה בלתי חוקית באזורים אחרים בארץ - גם ביישובים ערביים: "החוק חייב להיות שוויוני. אותו חוק שמחייב את פינוי עמונה, מחייב גם פינוי של בנייה בלתי חוקית בחלקים אחרים של ארצנו. לכן הנחיתי לזרז הריסת בנייה בלתי חוקית בנגב, בוואדי ערה, בגליל, במרכז – בכל חלקי הארץ. ונעשה זאת כבר בימים הקרובים. אני לא מוכן שתהיה איפה ואיפה בנושא אכיפת הבנייה בין אזרחי ישראל, בין יהודים וערבים, בין אדם לאדם. אני איאבק על כך שבישראל יהיה חוק אחד לכולם ואכיפה אחת לכולם – דבר שלא היה עד עכשיו במשך עשרות שנים".

   (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  (צילום: אוהד צויגנברג)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  נערכים להתנגדות בעמונה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  נערכים להתנגדות בעמונה (צילום: EPA)
   

  הוא קרא למתיישבים לנהוג באחריות: "לא לפגוע בשום אופן בחיילי צה"ל ובכוחות הביטחון. אלה הבנים שלנו, הם בבת עינינו, הם יקרים לכולנו, הם שומרים על כולנו. אין שום מקום לאלימות. אני פונה גם להורים היקרים בעמונה: המחאה שלכם מובנת, אבל לא זה המקום לנוכחות ילדים וילדות, נערים ונערות. אני קורא לכל המנהיגים לגלות אחריות לאומית בעת הזאת. אחדות ישראל היא ערך עליון והיא מקור כוחנו. אנו עם אחד. אחים אנחנו".

   

  אמש הזהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן את תושבי עמונה לבל ינקטו אלימות, ואמר כי אף שהוא מבין ללבם, לא יגלו סובלנות לאלימות: "באמת רצינו להיטיב עם האנשים, הוצע להם המתווה הטוב ביותר שניתן להביא בנסיבות הקיימות. זאת הייתה השקעה אדירה של שעות על גבי שעות של כל הצמרת של מדינת ישראל ולכן אני גם מצטער שהם לא קיבלו את ההצעה.

   

  "עם זאת, חייבת להיות חמלה", הוסיף ליברמן. "אלו אנשים שלוקחים להם את הבית, ולחלק זו פעם שנייה, אפשר להבין אותם. ולכן אני יכול להבין את ההפגנות שלהם. ויחד עם זאת, מה שצריך להיות ברור - לא תהיה שום הבנה, לא תהיה שום סובלנות לאלימות כלפי חיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון. אני רואה שם התארגנות, אני רואה כמה דמויות מוכרות, אני שומע קולות שמדברים על התנגדות אלימה. אני קורא לכל תושבי עמונה ולכל האורחים שהגיעו להזדהות - פשוט להוציא את זה מסדר היום".

   

  אל המאחז הגיעו מאות צעירים ומתנגדים לפינוי כדי להקשות על כוחות הביטחון במלאכתם. צמיגים, תלתליות ברזל, ותצפיתנים על הגגות מחכים לכוחות צה"ל. בשני צדי הכביש העולה מעפרה לעמונה הוצבו מוטות ברזל שאליהם נקשרו צמיגים כדי לחסום אותו, אם וכאשר יגיעו הכוחות. גם גדרות ברזל רבות הוצבו במאחז, ותושביו מתכוונים לאגף כל בית בשרשרת אנושית, כדי למנוע את ההרס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים