שתף קטע נבחר

המלחמה בטילים המדויקים של חיזבאללה. על התקיפה בסוריה

לפי כל הסימנים, התקיפה המיוחסת לחיל האוויר בסוריה כוונה להשמיד משלוח טילי קרקע-קרקע איראניים מדויקים לחיזבאללה המאיימים על רוב המתקנים החיוניים בישראל. זה חלק מ"המלחמה שבין המלחמות" שבאמצעותה מנסה צה"ל כביכול למזער נפגעים ונזקים במערכה הבאה

 

 

 

התקיפה הלילה, לפי הפרסומים בסוריה, באזור שדה התעופה הצבאי "אל-מזה" שממערב לדמשק כוונה לפי כל הסימנים להשמיד משלוח טילי קרקע-קרקע איראניים מדויקים לחיזבאללה.

 

את זה ניתן להסיק מהטענה שהמטרות שהותקפו היו באזור שדה התעופה ומכך שידוע שאיראן מעבירה את הטילים שהיא מספקת לחיזבאללה באמצעות מטוסי תובלה שנוחתים באזור דמשק, בעיקר בשדה התעופה הצבאי במערב העיר שהמרחק ממנו לגבול לבנון קצר.

 

בזמן האחרון הודיעו נסראללה וגם בכירים במשמרות המהפכה באיראן שחיזבאללה מקבל מאיראן טילים ואף טילים מדוייקים - כנראה מונחי לוויין (GPS) שמסוגלים להגיע למרכז ישראל ואף לדרומה ולאיים על רוב המתקנים החיוניים ושדות התעופה האזרחיים והצבאיים במדינת ישראל.

 

מדובר כנראה בטילים מסוג פאתח 111 או פאתח 110 משופרים ואולי גם טילי זילזאל שמיוצרים באיראן. לטילים האלה טווח שבין 300-200 ק"מ. ראש הקרב שלהם במשקל של כ-400 ק"ג. חיזבאללה כבר הודיע שהוא מתכוון לתקוף בטילים אלה את המטכ"ל בקריה בתל אביב ומטרות חיוניות נוספות בכל רחבי ישראל.

לאחר התקיפה באזור דמשק המיוחסת לחיל האוויר  ()
לאחר התקיפה באזור דמשק המיוחסת לחיל האוויר

תוצאות התקיפה בשדה התעופה "אל מזה" הסמוך לדמשק ()
תוצאות התקיפה בשדה התעופה "אל מזה" הסמוך לדמשק

 

הדיוק של טילים אלו מגיע לרדיוס של כמה מטרים בלבד, במקום מאות מטרים בטילים ללא הנחיה. זו הסיבה שלישראל יש עניין לצמצם את מספר הטילים הללו שבידי חיזבאללה. ככל שכמות הטילים המדויקים שבידי אנשיו של נסראללה תהיה גדולה יותר, כך תגדל היכולת של חיזבאללה בעימות עם ישראל לפגוע ביותר ויותר מתקנים חיוניים ולהסב אבידות רבות יותר בשטח ישראל.

 

בידיעות שהפיצו גורמי אופוזיציה בסוריה נאמר שהותקפו גם מתקנים צבאיים באזור ג'אבל קסיון, רכס ההר שמתנשא מעל דמשק שבו שוכנים מחנות ומתקנים צבאיים רבים. אם אכן הותקפו מתקנים בהר קסיון, ייתכן שמדובר, כך לפחות טוענים גורמי אופוזיציה סורים, במחסני טילים ובמערכות נגד מטוסים שאמורות לעבור לחיזבאללה או לשרת את מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה.

 

עובדה מעניינת היא שהמטכ"ל הסורי, בהודעתו הרשמית, מציין שהתקיפה התבצעה באמצעות מטוסי חיל האוויר שחגו באזור הכנרת, אך לא חדרו לשטח סוריה. לטענת הסורים, המטוסים הללו שיגרו טילים מונחים מדויקים לעבר המטרות בשדה התעופה באזור דמשק. התמונות מאזור הפגיעה מעידות שאכן התקיפה בוצעה באמצעים מדויקים משום שהיו הרבה מאוד התפוצצויות משנה באזור ואולי גם נפגעים.

 

לסורים אמנם יש עניין להבליט את העובדה שישראל לא חדרה לשטחם ולכן הם אינם צריכים להסביר למה התקיפה, שהם מייחסים לישראל, בוצעה בהצלחה מבלי שהם פגעו במטוסים או שיבשו את פעולתם. מאידך גיסא, אם אכן חיל האוויר הוא שביצע את התקיפה, לישראל אין עניין וצורך להיכנס לשטח סוריה כדי לתקוף מטרות באזור דמשק, על מנת להימנע מחיכוך עם מערכות הנ"מ והמטוסים שרוסיה מפעילה בשטח סוריה.

 

ידוע שאפשר לשגר טילי אוויר-קרקע מדויקים מאוד ממרחקים של עשרות ואף מאות ק"מ ולפגוע בדיוק של מטר או שניים במטרה. יש כמובן גם דיווחים של האופוזיציה הסורית על מטוסי F-35 של חיל האוויר שתקפו לראשונה אבל אפשר להעריך שגם אם אכן חיל האוויר עשה שימוש במטוסים, כפי שטוענים גורמי האופוזיציה הסורים, לא הייתה להם היכולת להבחין ולדעת את זה.

מדויק וקטלני - טיל "פאתח 110" (צילום: AP) (צילום: AP)
מדויק וקטלני - טיל "פאתח 110"(צילום: AP)

חשש שחיזבאללה יקבל עוד משלוחים של "פאתח 110" (צילום: AP) (צילום: AP)
חשש שחיזבאללה יקבל עוד משלוחים של "פאתח 110"(צילום: AP)
 

פגיעה ביכולות חיזבאללה

לישראל, יש להניח, אין עניין לפזר את הערפל ולכן צה"ל שומר על שתיקה. מלבד השמירה על ביטחון מידע מבצעי, בישראל לא רוצים לאתגר את הסורים באופן שיחייב תגובה מצדם. אמנם הסורים, כפי שהם עושים לאחרונה, הודיעו במפורש שישראל תקפה, אבל אם ישראל אינה מקבלת אחריות, האפשרות שתהיה הסלמה מצטמצמת.

 

בעבר כבר הודיע המטכ"ל הסורי שמטוסי ישראל תקפו בסוריה בשעה שטסו מעל הכנרת. זה היה כשחוסל הרוצח סמיר קונטאר בפרבר של דמשק. גם אז לטענת הסורים זה התבצע בטילים. אולם הניצחון בחלב החדיר ביטחון במשטר בדמשק ובכוחות הביטחון שלו, עם גיבוי רוסי ואיראני. כיום נראה שהם פחות רגישים ופחות חוששים מתגובה ישראלית. לכן יש להתייחס ברצינות להודעה שפרסם המטכ"ל הסורי שסוריה תגיב על התקיפה שהם מייחסים לישראל.

 

ייתכן שאלו מילים ריקות כמו בעבר, אבל לנוכח ההצלחות האחרונות במלחמה נגד המורדים, לא מן הנמנע שהצבא הסורי ינסה לממש סוג כלשהו של פעולת גמול, אם ברמת הגולן או בצפון ישראל. בצה"ל ערים לכך ומתכוננים לאפשרות כזאת. דבר אחד בטוח, הנזק שנגרם הלילה כתוצאה מהתקיפה באזור שדה התעופה "אל-מזה" הוא כנראה גדול ויגרום לפגיעה ניכרת ביכולות חיזבאללה לפגוע בשטח ישראל.

 

אם להסתמך על דברי מומחים, זהו חלק מהמב"ם (המלחמה שבין המלחמות) שבאמצעותה מנסה צה"ל כביכול למנוע נפגעים בקרב האוכלוסיה האזרחית והמתקנים החיוניים בישראל, במקרה שתפרוץ מלחמה. זו מערכה סיזיפית, שחייבת להתנהל ללא הפסק כי גם הצד שכנגד מוצא שיטות ואמצעים להבריח נשק מתקדם ואיכותי לחיזבאללה. וזה בדיוק מה שישראל מנסה לסכל - מול חיזבאללה וגם מול חמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים