שתף קטע נבחר

ריבית המשכנתא שוב מזנקת: זה המחיר שנשלם

ריבית המשכנתאות רשמה התייקרות נוספת בחודש האחרון בכל מסלולי ההלוואה. נוטלי הלוואת משכנתא של מיליון שקל, ישלמו כ-160 אלף שקל יותר ממי שלקחו את אותה משכנתא לפני שנה וחצי

המשכנתאות ממשיכות להתייקר בקצב מהיר: הריבית הממוצעת לנוטלי הלוואות משכנתא חדשות עלתה גם החודש, ונוטלי המשכנתאות הטריים צפויים לשלם עוד כמה עשרות שקלים מדי חודש, בהשוואה למי שלקח משכנתא אך לפני שבועות בודדים.

 

מנתוני בנק ישראל שפורסמו בימים האחרונים עולה כי במסלולים צמודי המדד, בהלוואה ל-20 שנה, הריבית הממוצעת עלתה מ-3.96% בחודש שעבר ל- 4.11% החודש.

 

במסלולים הלא צמודים (בהלוואה ל-20 שנה) עלתה הריבית מ-4.48% בחודש שעבר ל-4.66% החודש.

 

בחינת הריביות בטווח מעט ארוך יותר מעלה כי אלו זינקו בעשרות אחוזים תוך שנה וחצי, והוסיפו לרוכשי הדירות המעוניינים לקחת משכנתא – עוד עשרות אלפי שקלים בהחזר, בהשוואה למי שלקח הלוואה ביוני 2015.

 

לשם השוואה, ביוני 2015 - לפני שנה וחצי, עמדה הריבית הממוצעת במסלולים צמודי המדד על 2.29% בלבד, לעומת 4.11% כיום. במסלולים הלא צמודים עמדה הריבית על 3.33%, לעומת 4.66% כיום.

 

נציין כי למרות שלא חל כל שינוי בריבית בנק ישראל והריבית הנגזרת ממנה - ריבית הפריים (1.6%) בתקופה זו, התייקר מסלול הפריים במשכנתאות, משיעור של 0.9% (פריים מינוס 0.7%) ביוני 2015 ל-1.4% (פריים מינוס 0.2%) כיום.

 

בבנק ישראל חוזרים וטוענים כי הסיבה להתייקרות הריבית היא הסיכונים שגדלו בשנתיים האחרונות, ביניהם הגדלת סכום המשכנתא והארכת משך זמן ההחזר, בגינם נדרש הבנק לחזק ביטחונות. בנוסף חלה התייקרות בעלות הגיוס של הבנקים.

 

 

עם זאת, לא ניתן להתעלם מההגבלות הרגולטוריות שבנק ישראל בעצמו הטיל בשנים האחרונות שהביאו לייקור הריבית, מחוסר התחרותיות ההולכת ומתחזקת ומהגידול במרווחים וברווחים של הבנקים משוק האשראי לדיור.

 

נזכיר כי ברשות ההגבלים העסקיים נבדק חשד שהבנקים ניצלו את ההזדמנות "ליישר קו" ולהעלות ריבית, תוך תיאום ביניהם.

 

בדיקה שערכנו לאחרונה ב-ynet, שבחנה בכמה התייקרה המשכנתא בחודשים האחרונים עקב עליית הריבית, מצאה כי בעלי משכנתא בסך מיליון שקל שנלקחה בדצמבר 2016 משלמים תוספת של 548 שקל בחודש, ובסך הכל יחזירו עוד כ-157 אלף שקל, בהשוואה למי שלקח את אותו תמהיל משכנתא שנה וחצי קודם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים