שתף קטע נבחר

נתניהו מתח ביקורת על חוק ההסדרה

רה"מ לא הסכים לומר מהי עמדתו בנוגע להצעה לסיפוח מעלה אדומים, ואמר על יו"ר הבית היהודי בנט כי "הליכוד צריך להפסיק להיות איתו בתחרות". על חוק ההסדרה אמר נתניהו: "יכול להיות שבגלל קידומו עברה ההחלטה במועצת הביטחון". עיריית ירושלים אישרה בניית מאות יחידות דיור מעבר לקו הירוק

 

ישיבת ממשלה (ארכיון) (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ישיבת ממשלה (ארכיון)(צילום: עמית שאבי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח היום ביקורת על חוק ההסדרה, בו תמך בעצמו. "יכול להיות שבגלל קידום החוק עברה ההחלטה במועצת הביטחון", אמר נתניהו. לדברי אחד השרים - "נתניהו אמר שהחוק לא אחראי", אולם לשכת נתניהו מכחישה כי הדברים נאמרו.  

  

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "הערב תתקיים שיחת טלפון ביני לבין הנשיא טראמפ. נושאים רבים לפנינו - הנושא הישראלי-פלסטיני, המצב בסוריה, האיום האיראני. בניגוד לפרסומים, עצירת האיום האיראני וההסכם הרע שנחתם מוסיפים להיות יעד עליון". מהבית הלבן נמסר כי השיחה תתקיים בסביבות השעה 20:30 שעון ישראל. על חוק הסיפוח אמר נתניהו: "אין מי שדואג להתיישבות יותר ממני ומממשלת הליכוד. נמשיך לדאוג לה בתבונה".

 

בנוגע לשר החינוך אמר ראש הממשלה: "הליכוד צריך להפסיק להיות איתו בתחרות". כשנשאל מה עמדתו בנוגע להצעה לסיפוח מעלה אדומים, אמר ראש הממשלה כי ימסור אותה בקבינט. נתניהו אמר בנוסף כי הוא "מחכה לשיחה ופגישה לתיאום עם טראמפ בנושא יהודה שומרון ואיראן".

 

השר בנט אמר כי הוא "משוכנע שכל שרי הממשלה ושרי הליכוד יתמכו בהחלת הריבונות כדי למנוע מדינה של דעאש על כביש 6. הריבונות קודמת לפוליטיקה, הביטחון קודם לפוליטיקה".

 

חוק ההסדרה והחלטה 2334

בחוק ההסדרה ביקשו להסדיר את מעמדם של אלפי בתים בהתנחלויות על קרקעות בבעלות פלסטינים. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בנובמבר 2016 נוסח שלפיו הקרקע שעליה בנויים הבתים תישאר בידי בעליה, אך המדינה תפקיע מהם זכות שימוש בקרקע.

 

החלטה 2334 של מועצת הביטחון קבעה כי ההתנחלויות אינן חוקיות. האיום המרכזי בהחלטה הוא שהיא עלולה להפוך את ישראל למדינה פושעת, בדומה למה שקרה עם דרום אפריקה בימי האפרטהייד. היא עלולה לפתוח פתח לתביעות נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג ולהטלת סנקציות על ישראל – הן באו"ם והן באופן בילטרלי בין מדינות. אישים ישראלים המעורבים בהתיישבות ביהודה ושומרון יוכלו להיות חשופים לתביעות אישיות בבתי דין ברחבי העולם. ההחלטה גם פותחת פתח לקביעת מנגנוני פיקוח ודיווח על ישראל, דבר שיכול להוביל לסנקציות נגדה.

 

נוסח ההחלטה פותח פתח להטלת חרם על תוצרת מיהודה ושומרון, ובסעיף זה רואים בישראל מתן רוח גבית ל-BDS, תנועת החרם נגד ישראל. ההחלטה כוללת סעיף שלפיו מזכ"ל האו"ם ידווח למועצת הביטחון כל שלושה חודשים על יישומה. הדבר יגרום לחץ מתמשך על ישראל, והיא תיכנס למגננה – בדומה למגננה שבה מצאה את עצמה דרום אפריקה בימי האפרטהייד.

 

בתוך כך, היום אישרה ועדת ההיתרים בעיריית ירושלים בנייה של מאות יחידות דיור בשכונות רמת שלמה, פסגת זאב, מורדות גילה ורמות, שנמצאות מחוץ לקו הירוק. מדובר בתוכניות בנייה שהוקפאו בתקופת ממשל אובמה, ואושרו לאחר השבעתו של הנשיא האמריקני הנכנס דונלד טראמפ.

 

לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינתה את החלטת עיריית ירושלים. "ההחלטה קוראת תיגר על מועצת הביטחון, בעיקר אחרי קבלת החלטה 2334 בחודש שעבר", נכתב בהודעה שפורסמה. עוד דרשה הלשכה ממועצת הביטחון לפעול מיידית כדי להציב גבול למדיניות הישראלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, דניאל אליאור
נתניהו
צילום: עמית שאבי, דניאל אליאור
מומלצים