שתף קטע נבחר

בכירים לשעבר בחברה קדישא ביהוד חשודים בעבירות מרמה

המשטרה עצרה שני עובדים לשעבר בחשד כי גבו תשלום עבור רכישת חלקות קבר, אך לא העבירו את כל הכסף למועצה הדתית. המשטרה: "הם ניצלו את תמימותם של אנשים ובנו על כך שהם די מבולבלים כאשר יקירם נפטר"

שני בכירים לשעבר בחברת קדישא ביהוד נעצרו אתמול בחשד לעבירות מרמה של מכירת חלקות קבר פיקטיביות. השניים, שכיהנו בין השנים 2009 ל-2012 שלשלו לכיסם על פי החשד מאות אלפי שקלים במזומן, אבל בפועל לא שמרו לרוכשים את חלקות הקבר. הבכירים יובאו הבוקר (יום ב') להארכת מעצר בבית המשפט בתל אביב, ואילו עצור שלישי, שתיווך ביניהם לבין הלקוחות, שוחרר למעצר בית. "הם בנו על כך שאנשים יתקשו לממש את ההסכם הזה בזמן האבל", אומרים במשטרה.

 

על פי תקנות הביטוח לאומי, תושב יהוד יכול לרכוש לעצמו חלקת קבר בעודו בחיים בסכום של 5,000 שקל. לתושבי חוץ התעריף הוא כ-6,000 שקל. על פי חקירה סמויה שהתנהלה בשנה האחרונה במפלג ההונאה של מחוז תל אביב, התברר כי לשניים היו כמה שיטות בתרמית. הם העסיקו מתווך שדאג להביא להם "לקוחות" פוטנציאלים, גבו את הכסף תמיד במזומן, והנפיקו תעודה לרוכש על הזכות להיקבר במקום מסוים בבית הקברות. קבלה הם לא נתנו, וכך הכסף לא נכנס למועצה הדתית. כעבור שנים, כאשר בני המשפחה הגיעו לממש את הקבורה באותה חלקה, הם היו מגלים שלא שולם כסף על הקבר וכי אין תיעוד לכך.

 

שיטה אחרת שבה פעלו שני החשודים הייתה כלפי בני העדה הבוכרית מאור יהודה. על פי עדויות שהגיעו למשטרה, בני העדה, בגלל שאינם תושבי יהוד, הסכימו לשלם 20 ו-30 אלף שקל על חלקות קבר עתידיות בתנאי שהן יהיו בקרקע ולא בקומות. גם במקרה שלהם התגלה כי מדובר בהבטחות שאין להן ביסוס, וגם אצלם התשלום היה במזומן.

 

על פי הנתונים שאספו החוקרים בראשותו של סנ"צ דוד מישקין, יש בידי המשטרה עדויות של עשרות נפגעים שרכשו חלקות קבורה עתידיות "על הנייר". רוב הקורבנות הידועים עד כה הם כאלה הגרים מחוץ ליהוד שביקשו להיקבר בקרקע ולא בקומות והיו מוכנים לשלם בעבור זה עשרות אלפי שקלים. חלק מהקורבנות גילו את המרמה כאשר ביקשו לקבור את יקיריהם ומצאו כי בפועל הם לא רשומים כבעלי חלקת קבר.

 

במשטרה בודקים חשד שישנם רבים נוספים אשר רכשו חלקת קבר במקום, שילמו את הסכומים שנדרשו לשלם ולמעשה אין בידיהם את החלקה המבוקשת. "הם ניצלו את תמימותם של אנשים שהנושא הזה חשוב להם", אמר גורם במשטרה. "הם בנו על כך שאנשים די מבולבלים כאשר יקירם נפטר, וכי בחלוף כמה שנים מהתשלום על קבר עתידי אף אחד לא באמת יצליח לאמת עסקה כזאת".

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים