שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ההקלטה חשפה: "הקשר הישראלי להעברת האיים ממצרים לסעודיה"
  ערוץ המזוהה עם האחים המוסלמים פרסם הקלטות של שיחות שבוצעו, לכאורה, בין שר החוץ המצרי סאמח שוכרי לבין שליחו המיוחד של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו. שוכרי נשמע מתאם, כביכול, עם מולכו את הסכם העברתם לסעודיה של האיים טיראן וסנפיר, שהיו בעבר בשליטת ישראל: "תודה איציק. טוב לעשות איתך עסקים"

   

  השיחה בין שוכרי למולכו: "תודה איציק"

  השיחה בין שוכרי למולכו: "תודה איציק"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "כך ישראל ומצרים תיאמו את העברת האיים לסעודיה": זו הכותרת של ההקלטה שפרסם אמש (ו') הערוץ "מכמלין" המזוהה עם האחים המוסלמים שמתעדת כביכול שתי שיחות טלפון בין שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, לבין שליחו המיוחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, שבו מנסחים השניים את ההבנות בין ישראל למצרים לגבי העברת האיים סנפיר וטיראן לידי סעודיה.

   

  לא ברור מתי התקיימה השיחה שבה נשמע רק שר החוץ המצרי, אך בוודאות היא התקיימה אחרי חודש אפריל 2016, שבו נחתם ההסכם בין סעודיה למצרים במהלך ביקורו החגיגי של מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, בקהיר. בשיחה עצמה נשמע שוכרי מתייעץ עם מולכו לפרטי פרטים בנוגע לניסוח תכתובות (ככל הנראה שני מכתבים) בין הצדדים, שבמסגרתם ישראל תיתן את הסכמתה למהלך. במהלך השיחה שוכרי פונה למולכו בשם "איציק". בסופה אף הוא אמר: "תענוג לעשות איתך עסקים, איציק. תודה רבה".

  שר החוץ המצרי סאמח שוכרי ושליחו המיוחד של נתניהו יצחק מולכו ()
  שר החוץ המצרי סאמח שוכרי ושליחו המיוחד של נתניהו יצחק מולכו

  שוכרי נשמע אומר בהקלטה למולכו: "אני אסכים למה שאתה מציע שמצרים לא תסכים לשום שינוי בהסכם ללא הסכמתה של ישראל". הוא המשיך ואמר למולכו: "אתה ביקשת בשורה הרביעית להכליל את המילה 'מתמשך'. אני הולך עם זה קדימה ומקבל את זה, אוקיי?". במהלך השיחה מקריא שר החוץ המצרי ממש מהתוכן של המכתבים ומציין במפורש את ההסכם שנחתם בין סעודיה למצרים שקבע את הגבולות הימיים בין המדינות ובמסגרתו גם אמורים לעבור אותם איים.

   

  באחת השיחות ביקש שוכרי ממולכו לקחת דקה כדי להתייעץ ככל הנראה עם אחד מבכירי ממשלו בנוגע לנוסח של אחד המכתבים. באותה שיחה שוכרי מסביר למולכו היכן הדברים עומדים: "החלטת בית המשפט עדיין בהמתנה. אנחנו משלימים את כל הנושאים שאנחנו יכולים לטפל בהם, כך שאנחנו נהיה בעמדה ליישם את ההסכם כשההליכים המשפטיים יסתיימו".

   

  בהמשך הוסיף: "משלימים את התהליך מהפרספקטיבה הטריטוריאלית כלומר ביחס אליכם, אלינו וביחס אליהם (סעודיה - ר"ק), ואז כאשר ההליך המשפטי יסתיים, אז ניקח את ההסכם של הכוח הרב הלאומי והפקחים ונחתום עליו ואז נעשה את הסידורים ההכרחיים בשביל הכוח הרב-הלאומי כדי להעביר לכוח הרב הלאומי, כאשר נחתום על זה ונכניס את זה לתוקף". בסוף השיחה אמר שוכרי למולכו: "מסור את ברכותיי לחברך". הכוונה, כך נראה, היא לראש הממשלה נתניהו.

   

  ערוץ מכמלין המזוהה עם האחים המוסלמים מפרסם במשך תקופה ארוכה הדלפות שמביכות את משטרו של הנשיא עבד א-פתאח א-סיסי. אותן הדלפות מצוטטות בהרחבה בכלי תקשורת המזוהים עם האחים המוסלמים כמו רשת אל-ג'זירה הקטארית, שהערב ציטטה בהרחבה את אותן הדלפות. ההדלפות הקודמות משיחות טלפון של א-שוכרי נגעו בעיקר למתיחות בין מצרים לחלק ממדינות המפרץ ולהשתתפותה באחת הוועידות הבינלאומיות לפתרון המשבר בסוריה. אחרי ההדלפות מסר דובר משרד החוץ המצרי לעיתון המצרי "א-תחריר": "אין תגובה. לא נגיב כעת. אנחנו נדון בנושא".

   

  כמה ימים לאחר החתימה המצרית-סעודית, שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון הודה שישראל הסכימה ואף אישרה בחתימה את העברת השליטה באיים מריבונות מצרית לסעודית. יעלון ציין כי הנספח הצבאי להסכם השלום בין ישראל למצרים עודכן בעקבות העברת הריבונות על האיים שנמצאים כ-200 ק"מ דרומית לאילת. על עדכון הנספח והכנסת הסעודים לתוכו חתם גם גורם רביעי - ארצות הברית, שהייתה שושבינה להסכם וייצגה בכך את הכוח הרב-לאומי שנפרס בסיני כחלק מאכיפת ההסכם. בנוסף, הסכימה ישראל לבקשת הסעודים והמצרים שלפיה באזור האיים ייבנה גשר אל היבשה כחלק מפיתוחם.

  טיראן (בקדמת התמונה) וסנפיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  טיראן (בקדמת התמונה) וסנפיר(צילום: AFP)

  באפריל 2016 הודיעה ממשלת מצרים שהאיים בים האדום שייכים למעשה לסעודיה במסגרת שרטוט מחדש של הגבולות הימיים בין המדינות. הצדדים חתמו עם על עשרות הסכמים ומזכרי הבנה בשווי של מיליארדי דולרים בתחומים שונים, בהם הסכם לקמת אזור סחר חופשי בחצי האי סיני והסכם להקמת של עיר סטודנטים לצעירים שמגיעים מחו"ל ללמוד במוסד ההלכתי החשוב במצרים, "אל-אזהר".

   

  חודשיים חלפו ובית משפט בקהיר קבע כי ההסכם שנחתם בין מצרים לבין סעודיה איננו תקף. הסכם מסירת האיים לידי הסעודים עורר זעם גדול בקרב המצרים, שגם יצאו להפגנות מחאה המוניות ברחובות נגד המהלך תחת הסיסמה "מצרים איננה למכירה". בכירי הממשל, כולל הנשיא א-סיסי עצמו, יצאו למגננה משלהם, והסבירו כי מדובר באיים שלא היו שייכים למצרים מלכתחילה, אלא לסעודיה. ההסכם אמור לעלות לדיונים בפרלמנט, אך בעקבות החלטת בית המשפט כרגע לא קורה כלום.

   

  שני האיים, ששוכנים כ-200 ק"מ דרומית לאילת ונושקים למצרי טיראן, היו בשליטה ישראלית בין מלחמת ששת הימים ועד לחתימה על הסכם השלום עם מצרים. מצרי טיראן הסמוכים לאותם איים ומהווים את פתח הכניסה מהים האדום למפרץ אילת היוו את הטריגר לשתיים ממלחמות ישראל. ראש הממשלה דוד בן גוריון האמין שהאיים יהיו "חלק ממלכות ישראל", הם אפילו הופיעו במשחק מונופול, אבל בתחילת שנות השמונים ישראל נסוגה מהם.


  פורסם לראשונה 10/02/2017 23:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים