שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הבמאי יעקב גרוס הלך לעולמו

  יעקב גרוס, במאי סרטי תעודה וחתן פרס מפעל חיים על שימור וחקר הקולנוע העברי, נפטר בגיל 67

  הבמאי יעקב גרוס נפטר אמש (ד') בבית החולים בילינסון לאחר שחש ברע, והוא בן 67. גרוס היה במאי סרטי תעודה ארכיוניים, וחתן פרס מפעל חיים על תפקידו כחוקר ומשמר הקולנוע העברי מטעם סינמטק ירושלים והפורום לשימור הזיכרון האודיו-ויזואלי בישראל.

   

  גרוס נולד בפולין ב-1949 ועלה לארץ ב-1950. מאז 1974 שימר, שיחזר וערך סרטים שצולמו במאה הקודמת ונמצאים בארכיונים שונים בארץ ובעולם, וכן בידיים פרטיות ואצל אספנים - סרטים שמשמשים להרצאות במסגרות שונות, כמו בסינמטקים ברחבי הארץ, ארכיוני הסרטים בישראל, בית התפוצות, מוזיאונים לאומיים ומקומיים ומוסדות לאומיים.

   

  יעקב גרוס ()
  יעקב גרוס

  גרוס היה בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בחוגים לתיאטרון ולתולדות האמנות. בין פעילויותיו, הוא טיפל בשימורם ורישומם של אוספים וסרטי ארכיון רבים, בהם אוסף "אגא" של ברוך אגדתי, אוסף סרטי "כרמל-פילם" של נתן אקסלרוד, אוסף סרטי "מולדת" של ירושלים סגל. כן עסק בשחזורם של סרטים שנעלמו וסרטים קצרים רבים.

   

  בשנות ה-70 כתב ב"על המשמר" וב"חותם" בנושאי קולנוע ישראלי. בנוסף ניהל את ארכיון הסרטים היהודיים באוניברסיטה העברית. הוא הרצה בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב, ומ-1980 עסק באופן עצמאי בחקר תולדות הראינוע והקולנוע הישראלי.

   

  גרוס הקים חברת פרסום בירושלים והשתתף בהקמת המקומון "כל העיר". בשנות ה-80 השתתף בבחירות לכנסת, והקים רשימת מחאה בשם "הכח השקט" לשינוי שיטת המיסוי.

   

  בשנות ה-90 הוציא גרוס, יחד אביו נתן גרוס, ספר מקיף על תולדות הקולנוע העברי, וב-1995 זכה בפרס נשיא המדינה על סרטו "נשיא ומאמין".

   

  כבמאי, ביים והפיק כ-30 סרטי תעודה. בין סרטי התעודה הארכיוניים שביים, הפיק או חידש: "אבי הסרט העברי", "חולמים ומגשימים", "בונים ולוחמים", "יופי של מולדת", "חיי היהודים בארץ-ישראל", "זיכרונות בשחור-לבן", "שוב זורחת שמש", "חלום ומעשה", "נשיא ומאמין", "ירושלים מהסרטים", "במבט לאחור", "ילדי העצמאות", "ציוניוני הדרך" (סדרה של 50 סרטונים בשנת היובל), "יש מלך בירושלים", "בורוכוב - השכונה מעבר לוואדי", "אגדה בחולות" ועוד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים