שתף קטע נבחר

טרנד בשוק העבודה: חופשת לידה לגברים

בשנים האחרונות חברות בינלאומיות מאריכות את חופשת הלידה ופותחות אותה בפני אבות. במקביל, מדינות רבות מאפשרות לגברים לחלוק את ימי החופשה עם האם או מציעות להם חופשה נפרדת. באיזו חברה מעניקים לעובדים שנה חופש בתשלום, כיצד מארק צוקרברג קשור לתופעה ומה המצב בארץ?

בשיתוף AllJobs

 

ענקית המסחר לעבודת יד Etsy הכריזה לפני כמה חודשים כי היא מרחיבה את חופשת הלידה שלה ל-26 שבועות, כלומר העובדים יהנו מחופשה של חצי שנה בתשלום מלא.

 

כתבות נוספות בערוץ הקריירה

 

החופשה מיועדת לעובדי החברה בעולם כולו, אמהות או אבות עובדים, ביולוגיים או מאמצים, וניתן לצאת אליה במהלך שנתיים מיום הלידה או האימוץ. מאז ההכרזה יצאו לחופשת הלידה 48 הורים, כמחציתם אבות. החברה הדגישה כי "חופשת הלידה הנדיבה לא השפיעה לרעה על הקריירה של העובדים שלנו ויותר משליש מהם (35%) קודמו".

 

ארה"ב היא היחידה מקרב המדינות המפותחות שאינה מסדירה חופשת לידה בתשלום. למרות זאת, שורה של חברות מובילות במדינה מאפשרות חופשות לידה ולא רק לאמהות, דוגמת נטפליקס וארגון הצדקה של ביל ומלינדה גייטס, המממנים לעובדיהם כמעט שנה של חופשת לידה.

 

מנכ"לית יאהו: חזרה לעבודה שבוע לאחר הלידה

את המתח בין שתי הגישות, זו שרואה נסיבות משפחתיות כלא רלוונטיות לעולם העבודה וזו שדוגלת בקבלת הצד המשפחתי של העובדים, ניתן לראות בדוגמה האישית של שני הורים מפורסמים: מנכ"לית יאהו היוצאת, מאריסה מאיירס, שחזרה לעבודתה כשבוע לאחר לידת תאומים ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, שיצא לחופשת לידה בת חודשיים כשנולדה בתו.

 

בפוסט שהעלה לפייסבוק וזכה למאות אלפי לייקים, כתב צוקרברג: "מחקרים מוכיחים כי כשהורים עובדים נמצאים יחד עם התינוקות שלהם אחרי הלידה, זה מיטיב עם הילדים ועם המשפחות". הוא הוסיף כי פייסבוק מאפשרת חופשת לידה בתשלום למשך ארבעה חודשים, וכן משכורת לספקי החברה במהלך חופשת ההורות שלהם.

מארק צוקרברג עם אשתו פריסליה ובתו מקס ()
מארק צוקרברג עם אשתו פריסליה ובתו מקס
 

בנוסף, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, התבטאה לאחרונה כי "העובדים הם הנכס הכי גדול שלנו, אנחנו רואים שוב ושוב כיצד המחויבות לאנשים שלנו הופכת אותם למחויבים יותר לנו. בשעה שבה כמעט 9 מתוך 10 נשים עובדות בארה"ב לא יוצאת לחופשת לידה ואין מדיניות ממשלתית - החברות צריכות להוביל את המהלך".

 

במקביל, ברחבי העולם מתרחבת המגמה לכלול את שני ההורים בחופשת הלידה. על פי דו"ח של ILO, ארגון העבודה הבינלאומי של האו"ם, חופשת לידה לאבות הופכת לנפוצה יותר ויותר ככל שמעורבות האב בגידול הילדים הופכת למקובלת יותר.

 

איסלנד: חופשת לידה של 9 חודשים

גישה אחת מחלקת את הימים להם זכאית האם עם האב ומדיניות אחרת מניחה שכל הורה זכאי לחופשת לידה. מדינה שמשלבת בין הגישות היא איסלנד, שם מדובר בחופשה בת 9 חודשים - 3 חודשים לכל הורה ו-3 נוספים שההורים חולקים ביניהם כראות עיניהם. עם זאת, הדו"ח מראה כי גם במדינות שמאפשרות חופשת לידה לאבות, לרוב הם מנצלים אותה רק כשהחופשה בתשלום.

    (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)
  

ביולי האחרון אושרה גם בארץ חופשת לידה ייעודית לאבות: 6 ימים לאחר הלידה, מהם 3 ימים על חשבון ימי מחלה ו-3 ימים על חשבון החופשה השנתית. עד אז, שחרור האב לחופשת לידה היה דבר שגרתי, אך תלוי ברצונו הטוב של המעסיק. בנוסף, אב בישראל יכול לקחת מבת זוגו את ימי חופשת הלידה, העומדת כיום על 14 שבועות.

 

אמהות: "הקריירה נפגעת בגלל הילדים"

סקר שערכה מחלקת המחקר של AllJobs חושף כי הורות עדיין מזוהה יותר עם נשים: 60% מהנשאלים העידו כי בביתם, עיקר האחריות על גידול הילדים עדיין מוטלת על האמהות, לעומת 29% מהנשאלים שסיפרו כי הנטל מתחלק שווה בשווה בין ההורים.

 

בנוסף, 58% מהאמהות דיווחו כי הן חשות שהקריירה שלהן נפגעת עקב התרחבות המשפחה, לעומת 31% בלבד מהגברים.

 

התחושות האלו מבוססות למדי: על פי נתוני מרכז טאוב, הולדת ילד מפחיתה 5% משכר האם, בעוד שקצב שכרו של האב גדל בכ-3% בכל פעם שהמשפחה מתרחבת. בנוסף, רוב הנשים שאינן נמצאות במעגל העבודה תולות את הסיבה לכך בטיפול בילדים ובבית.

 

חופשת הלידה היא רק קצה הקרחון של אי השוויון בין המינים בשוק העבודה, שבא לידי ביטוי באופי התפקידים, בייצוג בדרגי הניהול וכמובן בשכר. לכן, כדאי לעודד אבות לקחת חופשת לידה כדי לאפשר להם להקדיש זמן למשפחתם וליהנות מגידול ילדיהם. בהצעת החוק של חופשת הלידה לאבות נכתב: "כך נוכל לייצר תודעה ומציאות שיתופיים יותר", אך ספק אם פחות משבוע מספיק לכך. 

 

הכותבת היא מנהלת תוכן קריירה וגיוס באתר AllJobs

AllJobs הוא אתר בת של ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים