שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טלטלה בהדסה: מנהל מחלקה וחמישה רופאים התפטרו ביחד

  ההתפטרות באה על רקע מחאת הרופאים נגד החלטת מנהל בית החולים לבצע השתלת מח עצם לילדים חולי סרטן במחלקה של מבוגרים. בית החולים: "ההנהלה תעשה כל שיכולה כדי שאף ילד לא ייפגע מההתפטרות הקולקטיבית הזו"

  שישה רופאים בכירים במחלקה המטו אונקולוגית ילדים הודיעו הבוקר (א') על התפטרותם. ההתפטרות צפויה להיכנס לתוקפה בתחילת חודש יוני. הרופאים מוחים על החלטה של מנהל בית החולים לבצע השתלת מח עצם לילדים אונקולוגים, במחלקה של מבוגרים.

   

  הרופאים סבורים שמדובר בהחלטה שגויה מיסודה ולמרות דין ודברים בין הצדדים לא הגיעו להסכמות. לפני כחודש איים מנהל המחלקה פרופ' מיקי וינטראב והצוות שלו שאם לא יימצא פתרון הרופאים יעזבו את בית החולים והיו נסיונות להעתיק את המחלקה לבית החולים שערי צדק. אולם במשרד הבריאות סירבו לאשר את הבקשה ולכן הרופאים הגיעו להחלטה שאין להם ברירה אלא להגיש את התפטרותם.

   

  קיראו עוד על משבר העבודה בהדסה

  אין שקט: שוב סכסוך עבודה בין הרופאים להנהלת הדסה

  בעקבות ביטול ההשתלה בהדסה: משתיל בכיר התפטר

  בשל גירעון של 250 מיליון - מנכ"ל הדסה התפטר

   

  "חילוקי דעות מקצועיים עם ההנהלה"

  גורמים במחלקת המטו אונקולוגיה ילדים בהדסה הסבירו שההחלטה התקבלה בעקבות "חילוקי דעות מקצועיים מהותיים" כהגדרתם עם הנהלת בית החולים, שלא מאפשרת להם לתת טיפול מיטבי לחולים. אנשי הצוות טוענים שיש מצוקה אדירה בכוח אדם שמעמידה את המחלקה על סף קריסה, ושמנהל בית החולים מנסה לעשות מהלכים לצמצום עלויות גם במחיר של פגיעה באיכות הטיפול. הם הזכירו גם את ההפגנה של הורי הילדים מול משרד הבריאות שהתקיימה לפני כחודש בקריאה למנוע את המעבר של המחלקה.

   

  "המחלקה הזו הייתה המגדלור בכל התחומים", אומר ד"ר דן ארבל כירורג ילדים וכירורג כללי שנמצא כבר 35 שנה בבית החולים. "אלו אנשים מדהימים עם מסירות, יושרה ומקצועיות. הרופאים המחלקה הזו מתמודדים יום-יום עם קשיים נפשיים אדירים והמאבק שלהם בסך הכול היה שיאפשרו להם לטפל בהם כמו שצריך בחולים שלהם. במקום לשמור על המחלקה הזו כמו על אתרוג, אנחנו קוראים את התגובה של ההנהלה לאחר התפטרות של הצוות ונדהמים".

   

  המחלוקת בין הרופאים להנהלת בית החולים עולה מדרגה בשבועות האחרונים. 52 רופאי שיניים מהפקולטה לרפואה של הדסה קיבלו מכתבי פיטורים והודיעו על סכסוך עבודה. ההודעה על ההתפטרות של הרופאים מאיימת על פגיעה מהותית על עתידו של בית החולים שנמצא בגירעון מתמשך ולפני שלוש שנים עמד בפני קריסה.

   

  גורם בבית החולים: "מנהל בית החולים חושב שהוא יכול לעשות ככל העולה על רוחו. הדבר בלתי נתפס ולא יעלה על הדעת. לרופאים לא נותרה ברירה אלא להגיש את מכתבי ההתפטרות. אם המנכ"ל רוצה להרוס את הדסה - אנחנו לא ניתן לזה יד".

  פרופ' רוטשטיין. הצדדים לא הגיעו להסכמות (צילום: ירון ברנר ) (צילום: ירון ברנר )
  פרופ' רוטשטיין. הצדדים לא הגיעו להסכמות(צילום: ירון ברנר )
   

  ממתינים להתערבות שר הבריאות

  יו"ר השדולה למען ילדים חולי סרטן ומוביל המאבק בכנסת, ח"כ איציק שמולי, כבר יזם דיון דחוף בעניין המחלקה האונקולוגית בבית החולים הדסה שאמור להתקיים בקרוב בוועדת הרווחה: "בגלל המצב המשברי בהדסה הועמדו תנאים בלתי אפשריים למנהל המחלקה וצוותו שלדעתם המקצועית הייתה פוגעת אנושות באיכות הילדים חולי סרטן המטופלים שם. זהו אבדן עצום למערכת ואני קורא לשר ליצמן להתערב מיד במשבר ולהחזיר דברים לקדמותם".

   

  תגובת ועדי הרופאים לעזיבת וינטרוב: "למרות שדרישות המחלקה הועלו לפני כחצי שנה ולאחר חודשים של גרירת רגליים מצד ההנהלה, החליט צוות המחלקה ההמטו אונקולוגית לילדים לעזוב את בית החולים. מדובר בכישלון חמור של ההנהלה והדירקטוריון ובאבידה כואבת לציבור המטופלים באזור ירושלים, שיצטרכו להיגרר לבתי חולים מרוחקים יותר כדי לטפל בילדיהם.

   

  "זוהי איננה העזיבה הראשונה מאז שההנהלה החדשה נכנסה לתפקיד אבל עזיבה של רופאים מקצועיים ומסורים כאלה מעידה על כישלונה החריף של ההנהלה שמאמינה בפתיחת חזיתות ולא בהשקעה ברפואה למען ציבור המטופלים. עזיבת צוות שלם, מקצועי, אקדמאי מהשורה הראשונה בארץ ובעולם הינה אבידה קשה להדסה שתאבד את מעמדה כמרכז רפואי מוביל וכבית חולים שלישוני המסוגל להעניק את כלל שירותי הרפואה ברמה הגבוהה ביותר, ומשליכה על תפקוד ההנהלה והדירקטוריון. הגיע הזמן שנראה את שר הבריאות מתערב ומציל את הדסה מקריסה נוספת".

   

  פרופ' רוטשטיין: "אין ספק שמדובר במשבר"

  מבית החולים הדסה נמסר בתגובה: "הנהלת בית החולים קיבלה היום מכתב התפטרות קולקטיבי של מנהל המחלקה להמטו אונקלוגיה ילדים וחמישה רופאים בכירים מהמחלקה. ההנהלה תעשה כל שלאל ידה לעשות, כדי שאף ילד לא ייפגע מההתפטרות הקולקטיבית הזו".

   

  פרופ' זאב רוטשטיין מסר בתגובה לאירועים: "אין ספק שמדובר במשבר. אמנם מכתבי הפיטורים מכוונים ליוני אבל ההנהלה נמצאת ללא כל ספק מול אתגר אמיתי כיצד להבטיח לילדים ולהורים המשך טיפול. כרגע נמצאים אצלנו למעלה מ-30 ילדים מטופלים במחלקה למעלה מ-10 ילדים שעוברים תהליך של השתלת מח עצם שהוא באמת תהליך ארוך וקשה. זה התפקיד של ההנהלה למצוא פתרון למשבר ואכן ההנהלה תתכנס תדון ותמצא פתרונות בצורה כזו שנוכל להסתכל לאמהות בעיניים ולהגיד להן – 'לא ייפגע מצב בריאותו של הילד או הילדה, נעשה הכל כדי שהטיפול יימשך בצורה טובה ורצופה'".

   

  בעקבות המשבר במחלקת אונקולוגיה ילדים בהדסה, הנחה שר הבריאות יעקב ליצמן את מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, לפעול מול בית החולים על מנת להבטיח את הרצף הטיפולי במחלקה, מתוך דאגה לשלומם ובריאות הילדים ובני משפחותיהם.

   

  דאגה לרצף הטיפולי של הילדים

  משרד הבריאות מסר בתגובה: "משרד הבריאות פועל מזה תקופה ארוכה למצוא פתרון בין הנהלת הדסה למנהל המחלקה. אנו מצרים על הגעת הצדדים למבוי סתום ואנו בטוחים כי רק טובת הילדים לנגד עיני כל הצדדים. מנכ"ל משרד הבריאות נועד באחרונה עם נציגי הרופאים, כדי להבטיח שהמשבר הפוקד את המחלקה לא יפגע בילדים וכי כל מצב שייוצר הינו הדרגתי וכולל חלופות אפשריות לפי שלבים ולאורך זמן.

   

  "שר הבריאות קורא לצדדים להגיע לעמק השווה לטובת הילדים. במקביל שוחח שר הבריאות עם מנכ"ל פרופ' זאב רוטשטיין, והבהיר כי יש להבטיח שהמחלקה תישאר ערוכה למענה מתאים בכל סיטואציה אפשרית. משרד הבריאות ימשיך לפעול בכל דרך, גם במהלך החודשים הקרובים עד מועד הכניסה האפשרית של ההתפטרות לתוקף, לסייע להדסה ולרופאי המחלקה, לוודא את השמירה על הרצף הטיפולי לטובת הילדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  הדסה עין כרם. 6 רופאים התפטרו
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים