שתף קטע נבחר

לפני המליאה: ועדת הכנסת תצביע מחר על הדחת גטאס

הליך הדחתו של הח"כ שחשוד שהבריח טלפונים לאסירים פלסטינים יגיע לוועדת הכנסת וצפוי רוב לתמיכה בהדחתו. ארגון עדאלה שיגר מכתב ליו"ר הוועדה יואב קיש בטענה כי יש טיוטת אישום חדשה שסעיף התמיכה בארגון הטרור הוסר ממנה. עם זאת, גם אם תיחתם עסקת טיעון, גטאס יואשם בעבירה ביטחונית

 

ח"כ באסל גטאס (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ח"כ באסל גטאס(צילום: יריב כץ)

הליך הדחתו של ח"כ באסל גטאס (הרשימה הערבית המשותפת) מגיע לוועדת הכנסת, שתדון מחר (ג') וגם תצביע על הרחקתו מהמשכן לצמיתות. זאת בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו ומייחס לו העברה של טלפונים לאסירים פלסטינים בבתי הכלא תוך שימוש בחסינותו.

 

בדיון בוועדת הכנסת דרוש רוב מיוחד של 75% מחבריה, וההערכה היא שהרוב הזה קיים בתמיכת החברים מהמחנה הציוני, יואל חסון ואיילת נחמיאס ורבין. אם ההצבעה תעבור בוועדה, השלב הבא יהיה הצבעה במליאה – שם היא צפויה להתקבל בקריאה אחת ברוב של 90 חברי כנסת.

 

ארגון עדאלה שיגר מכתב ליו"ר הוועדה יואב קיש (הליכוד) בבקשה לדחות את הדיון בטענה שטיוטת כתב האישום, כפי שמכירה אותה הוועדה, אינה רלוונטית משום שאתמול העבירה פרקליטות המדינה לבא כוחו של גטאס, עו"ד אביגדור פלדמן, טיוטת כתב אישום חדשה שתהווה בסיס להסדר הטיעון. לטענת הארגון, הטיוטה אינה כוללת סעיף המעיד על כוונה של גטאס המעידה על תמיכתו במאבק מזוין של ארגון טרור. עוד טענו בעדאלה כי הצדדים קרובים מאוד לחתימת הסדר טיעון.

 

למרות הטענות של עדאלה, בשלב זה עדיין מצויה בטיוטת כתב האישום עבירה ביטחונית נגד גטאס. ההערכה היא שאם תיחתם עסקה, היא תרוכך לרף התחתון של העבירות הביטחוניות. קיש אמר הערב לקראת הדיון, שאליו הוזמן גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי, כי הוא יתקיים כסדרו. "מדובר בדיון בעל חשיבות עליונה לכבודה ולמעמדה של הכנסת – וכך גם אשמור על התנהלותו". 

 

מיד לאחר שפורסמו החשדות בדצמבר האחרון החל השר זאב אלקין לקדם את חוק ההדחה נגד ח"כ גטאס. על פי החוק שעבר לאחרונה בשלוש קריאות, דרושות 71 חתימות של חברי כנסת על מנת להתחיל את התהליך. בשבועות האחרונים אסף השר אלקין את החתימות הדרושות, כולל אלה של אנשי יש עתיד, והגיש אותן ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על מנת שיאשר את פתיחת ההליך.

 

בימים האחרונים נעשו ניסיונות מצד עורכי דינו של גאטס לדחות את הדיון בשל עסקת טיעון שמתגבשת מול המדינה שעשויה ממילא להביא לסיום כהונתו של חבר הכנסת. אולם יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש סירב. לא ברור אם גטאס יגיע לדיון או שיסתפק בשליחת עורך דינו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים