שתף קטע נבחר

נחתה מהודו עם חשיש בבטן – ותרצה עבודות שירות

בת 29 חזרה לישראל כשבבטנה 8 חתיכות חשיש במשקל 46 גרם. ביהמ"ש גזר עליה עונש קל יחסית משום שהודתה במעשה ולקחה עליו אחריות

בית משפט השלום בראשל"צ גזר לאחרונה 4.5 חודשי עבודות שירות בלבד על בת 29 שנתפסה אחרי נחיתתה מהודו עם 8 חתיכות חשיש בבטנה. השופטת שירלי דקל נוה התחשבה בכך שהנאשמת הודתה ולקחה אחריות על מעשיה.

 

בכתב אישום נטען שביוני 2016 חזרה הצעירה לישראל בטיסה מדלהי כשבבטנה חשיש במשקל 46 גרם. היא הודתה והורשעה בהסדר טיעון. תסקיר שירות מבחן שהוגש בעניינה העלה שמדובר בבחורה ללא עבר פלילי, שהחלה להשתמש בסמים בגיל 18 מתוך סקרנות וכיום היא בעלת תואר ראשון באמנות מבצלאל.

 

השירות ציין שקשיים רגשיים במהלך הטיול בהודו גרמו לנאשמת להסכים להצעה לבלוע סמים למטרת שימושה העצמי בארץ ושההליך הפלילי טלטל אותה ו"הציב גבול ברור להתנהלותה הבעייתית". השירות המליץ לבטל את הרשעתה לנוכח תהליך השיקום החיובי שעברה ורצונה לעסוק בעתיד בחינוך.

 

המדינה התנגדה לביטול ההרשעה וציינה את "חוסר המורא" של הנאשמת בזמן ביצוע העבירה ואת הנזק הפוטנציאלי שהיה עלול להיגרם לולא הייתה נתפסת. המדינה דרשה להשית עליה 6 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס.

 

סנגורה של הנאשמת ציין שהיא לקחה אחריות על מעשיה ושילמה מחיר כבד כששהתה במעצר ולאחר מכן במעצר בית ארוך.

 

השופטת שירלי דקל נוה הזכירה שהימנעות מהרשעה תיעשה במקרים חריגים ביותר שבהם היא עלולה להביא "לפגיעה חמורה" בשיקום הנאשם. לדבריה, כאן לא מדובר במקרה כזה. היא הדגישה שעבירה של ייבוא סמים מסוכנים היא עבירה חמורה ביותר, "שביצועה גורם לפגיעה קשה וממשית בבריאות ושלום הציבור והפרט", ולכן המסר צריך להיות ברור ומרתיע.

 

השופטת דקל נוה הוסיפה שבזמן ביצוע העבירה הנאשמת ידעה שמדובר במעשה אסור ופעלה תוך תכנון מוקדם להסתרת הסמים בגופה בטרם ההגעה לארץ.

 

"העונש המרבי הקבוע לעבירת הייבוא הוא 20 שנות מאסר והדבר מצביע על החומרה שבה רואה המחוקק עבירה זו", כתבה השופטת והוסיפה שמדיניות הענישה בעבירה זו כוללת מאסר בפועל בדרך כלל, כדי לשמש "אות אזהרה" לכל מי שמתכוון לקחת חלק בשרשרת הסם.

 

השופטת ציינה שבהסתרת הסמים בגופה ובתכנון המוקדם נקטה הנאשמת דפוס פעולה עברייני וניכר שהייתה מודעת לפסול שבמעשיה. מנגד, היא הודתה ולקחה אחריות על מעשיה ואינה משתמשת כיום בסמים. בסיכומו של דבר היא גזרה עליה 4.5 חודשי עבודות שירות לריצוי בבית אבות, מאסר על תנאי וקנס של 2,000 שקל.

 

  • לקריאת הכרעת הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד שרית מרום
  • ב"כ הנאשמת: עו"ד ארי שמאי
  • עו"ד האלה חמדאן עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים