שתף קטע נבחר

חנינת אולמרט: משרד המשפטים מתנגד, שקד מבקשת להתחשב

אנשי מחלקת החנינות במשרד המשפטים העבירו לנשיא את חוות דעתם לפיה אין להיענות לבקשת החנינה של ראש הממשלה לשעבר. שרת המשפטים שקד אמרה שתתמוך בכל החלטה, אך עם זאת המליצה לריבלין להתחשב ב"תרומתו הייחודית של אולמרט לביטחון המדינה"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט(צילום: טל שחר)

שרת המשפטים איילת שקד העבירה לנשיא המדינה ראובן ריבלין את המלצת מחלקת החנינות במשרדה שלא לחון את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. אלא שבאורח יוצא דופן, אף שהשרה שקד סבורה כי שיקול הדעת אם להעניק את החנינה מסור בלעדית בידיו של נשיא המדינה וכי תתמוך בכל החלטה שיקבל, היא ממליצה לנשיא להתחשב ב"תרומתו הייחודית של אולמרט לביטחון המדינה".

 

עמדת הדרג המקצועי במשרד המשפטים, שנחשפה לראשונה ב"ידיעות אחרונות", הועברה לנשיא ריבלין. מנסחי העמדה טוענים כי חלף זמן קצר באורח יחסי מאז נכנס אולמרט לכלא לפני שנה וכי הוא עתיד לסיים את ריצוי עונשו בסוף הקיץ. לדעת המשרד, אולמרט היה מעורב במעשה שחיתות חמור שבו ניצל את רום מעמדו ותפקידיו כדי לעשות לביתו. עוד נכתב כי בימים אלה כאשר מערכות אכיפת החוק עושות רבות על מנת לבער את נגע השחיתות במוסדות השלטון, המסר הציבורי שיהיה במתן חנינה לאולמרט יהיה לא ראוי.

נשיא המדינה ריבלין ושרת המשפטים שקד (צילום: מוטי קמחי, מארק ניימן, לע"מ,) (צילום: מוטי קמחי, מארק ניימן, לע
נשיא המדינה ריבלין ושרת המשפטים שקד(צילום: מוטי קמחי, מארק ניימן, לע"מ,)
 

אולמרט הגיש לפני כחודש בקשת חנינה לנשיא המדינה ראובן ריבלין. בפברואר 2016 החל ראש הממשלה לשעבר לרצות עונש מאסר בן שנתיים ושלושה חודשים בגין שוחד, קבלת דבר במרמה ושיבוש הליכי משפט. אם לא תתקבל בקשתו לחנינה ולשחרור מיידי ואם ינוכה שליש ממאסרו, הוא צפוי להשתחרר ביולי הקרוב. את הבקשה לנשיא הגישו פרקליטיו של אולמרט עורכי הדין אלי זהר ורם כספי.

 

עונש המאסר נגזר על אולמרט בעקבות הרשעתו בשלוש פרשות. בפרשת הולילנד נגזרו עליו במאי 2014 שש שנות מאסר בגין קבלת שוחד בסך 560 אלף דולר. בדצמבר 2015 התקבל ערעורו חלקית על ידי בית המשפט העליון, שזיכה אותו מאחת מעבירות השוחד אך והרשיע אותו בקבלת שוחד בסך 60 אלף שקלים מחברתת "הזרע" בתמורה לקידום ענייניה, בהיותו שר התעשייה והמסחר. לפיכך, הפחית העליון את עונשו של ראש הממשלה לשעבר לשנת מאסר וחצי.

 

פרשה נוספת עסקה בקשריו של אולמרט עם איש העסקים משה טלנסקי, שממנו קיבל מאות אלפי שקלים. זוהי הפרשה שהביאה להתפטרותו מראשות הממשלה. פרקליטיו של אולמרט טענו כי הכספים שימשו לפעילות פוליטית ועל כן אין בקבלתם פסול, וב-2012 קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את עמדתם וזיכה את אולמרט בפרשה זו. ראיות שסיפקה מזכירתו לשעבר, שולה זקן, הביאו לדיון מחודש בתיק, ובמרס 2015 הורשע אולמרט בקבלת דבר במרמה, במרמה ובהפרת אמונים. במאי אותה שנה נגזרו על אולמרט שמונה חודשי מאסר בפועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט
צילום: טל שחר
מומלצים