שתף קטע נבחר

רבנים בולטים בציונית הדתית: "אסור לשרת בגדודי לחימה מעורבים"

הרבנים, מהזרם הליברלי של הציונות הדתית הצהירו כי טרם נמצאה הדרך ליישם הפרדה מספקת ביחידות מעורבות - ועל כן האיסור. קריאת הרבנים הופצה לנערים ונערות העומדים לפני גיוס. בין החתומים: יו"ר ארגון רבני צהר ורב ישיבת ההסדר "הר עציון"

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר (צילום: יוסי זליגר) (צילום: יוסי זליגר)
הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר(צילום: יוסי זליגר)

רבנים בולטים בציונות הדתית קבעו הערב (יום ד') בנייר עמדה חדש שהופץ לתמגייסים ולמתגייסות כי אסור לחיילים גברים לשרת ביחידות שבהן משולבות בנות בתפקידי לחימה. בשונה מראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, הרב יגאל לוינשטיין, שלעג ללוחמות – הפעם מדובר בראשי ישיבות ואנשי חינוך המזוהים דווקא עם הזרם הליברלי בציבור הדתי. הם הדגישו, בניגוד ללוינשטיין, את הערכתם לכל חייל וחיילת המגנים על ביטחון המדינה, אך פסקו: "ישנן בצבא מספר יחידות קרביות, כדוגמת גדודי הבט"ש המעורבים (קרקל, אריות הירדן וכיו"ב), שטרם מצאנו פתרונות כיצד ניתן ליישם שם את ההפרדה הנדרשת, ולכן כיום אסור לשרת בהן".

 

לקריאת נייר העמדה של הרבנים 

 

על נייר העמדה, המכוון אל בני הנוער העומדים לפני גיוס, חתומים בין היתר יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו, ראש ישיבת ההסדר היוקרתית "הר עציון" הרב יעקב מדן, רב היישוב אפרת שלמה ריסקין וראש מדרשת לינדנבאום הרב אוהד טהרלב. השניים האחרונים עומדים בראש מוסדות המעודדים גיוס בנות דתיות לצה"ל ומפעילים תוכניות קדם-צבאיות עבורן.

הרב לוינשטיין ()
הרב לוינשטיין

חיילות בגדוד המעורב אריות הירדן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילות בגדוד המעורב אריות הירדן(צילום: AFP)

הרבנים מתייחסים במסמך לשינויים שחלו בפקודת השירות המשותף וקובעים כי אין להשתבץ ליחידות שבהן הם מזהים עירוב-יתר בין בנים לבנות וכן במסגרות הכוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה בין המינים. בהתאם לכך, הם מבחינים בין יחידות עורפיות לקרביות: "מסגרת עבודה משותפת של חיילות וחיילים, שלא כוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה, הינה חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים, הן בצבא והן בחיים האזרחיים, והיא ראויה ומותרת בהחלט", כתבו הרבנים.

 

הרבנים קוראים לצה"ל לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור על ערכיו ואמונותיו, כדי שלא יצטרך להסתגר ב"גטאות" ייחודיות בתוך הצבא. "הפנייה נעשית מתוך תפיסה מוצקה שצבא הגנה לישראל הוא מקום של אחדות ולא של פילוג", כתבו, "בצה"ל מתכנסים יחד כל שבטי החברה הישראלית ומתאחדים למען הגנת בטחון מדינת ישראל. אנו מתנגדים לכל ניסיון של פילוג וקרע סביב צה"ל, ולכל פגיעה בכבודם של חיילים וחיילות בצבא הגנה לישראל".

 

הרב יעקב מדן, שבזכות אמנת גביזון-מדן, שניסח יחד עם הפרופסורית רות גביזון, מוכר כאחד הסמלים לדו-קיום דתי-חילוני בחברה הישראלית, אמר: "אנחנו אוהבים את צה"ל, מעריכים אותו מאוד ומעוניינים להשתלב בגובה העיניים בכל יחידותיו. אך לאחרונה מנסה צה"ל, בהובלת יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, לחנך אותנו מחדש ולכפות עלינו תרבות שלא הורגלנו בה, תרבות הרומסת את ערכינו ואת אמונתנו - וזאת לא נוכל לקבל".

 

הרב דוד סתיו הוסיף: "צה"ל הוא צבא העם. וככזה הוא אמור לתת מענה מרבי לכל חייל וחיילת המשרתים בו. אסור שהשרות הצבאי יפגע בעולם הערכים והאמונות של חייליו. מכוח תפיסה זו יש לעמוד על כללי הפרדה וצניעות המתאימים לתפיסת עולמם של המשרתים הדתיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חיילים וחיילות בגדוד מעורב
צילום: AFP
מומלצים