שתף קטע נבחר

ליברמן קרא לרב לוינשטיין להתפטר: "חיילות צה"ל ממשיכות מסורת מפוארת"

כשבוע אחרי שראש המכינה הקדם-צבאית בעלי התבטא בגנות שירות לוחמות בצה"ל, דורש ממנו שר הביטחון להתפטר: "התאכזבתי מאוד מהסגנון הבוטה והמזלזל שלך". ליברמן איים בהפסקת ההכרה במכינה, וציין כי "מאז קום המדינה נהרגו 859 חללות צה"ל". במכינה הגיבו: "לא נשתף פעולה עם אף פגיעה בחופש הביטוי"

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן פנה היום (ד') במכתב לראש המכינה הקדם-צבאית "בני דוד" בעלי, הרב יגאל לוינשטיין, ודרש ממנו להתפטר מתפקידיו במכינה ובישיבת ההסדר. המכתב נשלח בתגובה להרצאתו השנויה במחלוקת של הרב, שבה הוא התבטא נגד שירות לוחמות בצה"ל.

 

ליברמן ציין במכתבו כי אם הרב לא יתפטר - הוא יפעיל את סמכותו להפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר, ואף יפעל לבטל את הכרתה של עלי כמכינה קדם-צבאית. בלשכת השר ציינו כי לא נקבע ללוינשטיין זמן מסוים להתפטר, אך הציפייה מבחינת ליברמן היא שהרב יתפטר "תוך פרק זמן סביר".

"אב גאה שבתו הדתייה שירתה בצה"ל". שר הביטחון ליברמן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"אב גאה שבתו הדתייה שירתה בצה"ל". שר הביטחון ליברמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

"כמי שרוחש כבוד והערכה לרבנים", כתב ליברמן במכתבו לרב לוינשטיין, "התאכזבתי מאוד הן מהסגנון הבוטה והמזלזל של מי שנחשב לרב מכובד ומוערך והן בשל העובדה שדברים דומים נאמרו על ידך בעבר מספר פעמים גם לגבי קבוצות אחרות מקרב המשרתים בצה"ל ואפילו חזרת בך בטענה שדבריך הוצאו מהקשרם. לעניות דעתי, הדבר מעיד מחד על רצון מכוון להתגרות ולהתסיס ומאידך על אובדן שיקול דעת - אינני יודע מה הגרוע יותר מבין השניים".

 

ליברמן ציין עוד במכתבו כי "בנימה אישית אני חייב לאמר שדבריך פגעו בי לא רק כשר הביטחון המעריך ומוקיר את הנשים המשרתות בצבא ואת אלו שהקריבו את חייהן במלחמות ישראל, אלא גם כאב גאה שבתו הדתייה שירתה בצה"ל והדבר לא פגע לא באמונתה הדתית או ביהדותה ולא בנשיותה.

 

"לגופו של עניין, הדברים שנאמרו על ידך נוגדים באופן מוחלט את ערכי צה"ל ואת ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מאז ומתמיד שירתו נשים בצה"ל, תרמו למערכות ישראל וחלקן אף שילמו על-כך בחייהן".

הרב לוינשטיין ()
הרב לוינשטיין

בהמשך הזכיר ליברמן שלוש נשים, שלדבריו מהוות דוגמה ומופת לרוח לחימה והקרבה: רב-שוטר הדר כהן ז"ל, לוחמת מג"ב שנהרגה בהיתקלות עם מחבלים בשער שכם בירושלים, רב-סמל במיל' קרן טנדלר ז"ל שנהרגה במלחמת לבנון השנייה, וסרן תמר אריאל ז"ל, הנווטת הדתייה הראשונה בצבא שהשתתפה ב-31 גיחות מבצעיות ונהרגה במפולת שלגים בהימלאיה.

 

לדברי ליברמן, "אלו הן רק שלוש דוגמאות מתוך 859 חללות צה"ל שנהרגו מאז קום המדינה ומתוך 990 נשים שנהרגו כלוחמות מאז החל המאבק על ארץ ישראל בשנת 1860. חיילות צה"ל ממשיכות את המסורת המפוארת של שרה גיבורת ניל"י וחנה סנש והן ייכנסו יחד עמן לספר דברי הימים של עם ישראל".

מימין: הדר כהן, קרן טנדלר ותמר אריאל (דובר צה"ל) (דובר צה
מימין: הדר כהן, קרן טנדלר ותמר אריאל(דובר צה"ל)

שר הביטחון ציין עוד במכתבו כי מעבר להתנצלות פומבית, היה ראוי שכמנהיג ורב בישראל לוינשטיין יתייצב "באופן אישי בפני אותם הורים שכולים שאיבדו את היקר להם מכול ותתנצל בפניהם על הדברים שהשמעת, ובמיוחד על הזלזול שהשתמע מהם והטלת הספק ביהדותן".

 

לסיכום מכתבו ציין ליברמן כי "לאור העובדה שמדובר בדפוס חוזר ונשנה, ובאמירות ברורות שאתה ללא ספק עומד מאחוריהן, הנני דורש ממך להתפטר מתפקידיך גם במכינה וגם בישיבת ההסדר. אם לא תעשה כן, אאלץ להפעיל את סמכותי ולהפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר, ואפעל בכל דרך שנתונה בידי על מנת לבטל את הכרתה של עלי כמכינה קדם צבאית".

 

מהמכינה הקדם צבאית "בני דוד" נמסר בתגובה: "מתוך אמונה בתפקידנו כמורים ומחנכים לא נשתף פעולה עם אף פגיעה בחופש הביטוי והדעה של רבני, תלמידי ובוגרי 'בני דוד'".

 

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר: "זאת עוד ברברת איווטית פוליטית טיפוסית כמו הפצצת סכר אסואן, תמיכה בסיפוח יו"ש, התנגדות לסיפוח יו"ש, ביטול אזרחות לערביי ישראל, עונש מוות למחבלים וחיסול הנייה תוך 48 שעות מכניסתו לתפקיד שר הביטחון".

 

ההרצאה שעוררה את הסערה

הרב לוינשטיין לעג בהרצאה לתלמידים לקראת גיוס לחיילות הקרביות, הגדיר נשים כאלה כ"לא חמות" ותהה מי יסכים להתחתן איתן. לוינשטיין, רב ומחנך בולט ומשפיע הציונות הדתית, עורר סערה גם בקיץ האחרון אחרי חשיפת "נאום הסוטים" שבו תקף את הקהילה הלה"טבית. הוא מרבה לעסוק ביחסים שבין דת לצבא ועומד בראש אחד המוסדות היוקרתיים הפועלים בנושא זה.

 

לוינשטיין התמקד בהרצאתו בגיוסן של בוגרות החינוך הדתי – תופעה מתחזקת שמדאיגה רבנים בחוגים השמרניים במגזר. "הנשים שלנו קדושות וצנועות", אמר לתלמידים. "זה אומר שאישה לא יכולה לעבוד? שתעבוד מה שהיא רוצה. אבל מה המשימה (שלה, ק"נ)? אומרת הגמרא: לבנות את הדור הבא. זה מוטל עליהן. רק הנשים הקדושות שלנו יודעות לעשות את זה. מה היא תהיה, מפקדת פלוגה? זו שאלה של שיגעון, זה שייך לבית משוגעים".

 

בהמשך הוסיף: "עזבו את החילונים - זה ילדה דתית. שיגעו לנו את הילדות, מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות - הן לא יהודיות בקצה, לא במובן הגנטי. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש, סדרי עדיפויות, בית-קריירה, ישגעו את כולם. אנחנו לא מוכנים, אסור להסכים לזה".

 

 

לוינשטיין לא חסך ביקורת גם מצה"ל בנושא זה: "ב'במחנה', זה העיתון של הצבא , 10 שנים היו רק תמונות של בנות. שאלתי: יש גם חיילים בנים בצה"ל? לא ראיתי אף תמונה של בן, ואם יש זה עם בנות. כולן עם צבעי הסוואה, וואלה איזה רבאקיסטיות, חבל על הזמן. מישהו אמר לי: אל תדאג, הן מתאמנות לקראת החתונה, (אבל) אני לא יודע מי יתחתן איתן".

 

חודשים ספורים אחרי שנאלץ להתנצל על "נאום הסוטים", לא התאפק הרב לוינשטיין וניצל גם הפעם את הבמה כדי ללעוג שוב להומואים. לדבריו, משפחה חדשה עם "שני אבאים וכל מיני כאלה" היא "פשוט בית משוגעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שר הביטחון ליברמן
צילום: רויטרס
מומלצים