שתף קטע נבחר

"עשו עליי סיבוב": הישראלי ש"ניסה להפיל את טראמפ" מגיב

יוני אריאל, שעמד במוקד תחקיר של אתר באזפיד שבמרכזו טענה כי הפיץ מסמכים מזויפים בניסיון להביא להפלת נשיא ארה"ב, אמר ל-ynet כי רק בדק מסמכים ולא הפיץ אותם. "כשהבנתי שהמסמכים מפוברקים אמרתי שאני יורד מזה", אמר. שגריר ישראל באיטליה לשעבר: "סיפור הזוי"

 

אתר "באזפיד" האמריקני פרסם היום (ד') תחקיר לפיו יוני אריאל, אזרח ישראלי בן 60, היה חלק מניסיון מפוקפק להפיל את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כאשר קנה והפיץ מסמכים מזויפים מאיש עסקים איטלקי – שלכאורה קושרים את טארמפ להעברות של מיליארדים מחברת אקסון מובייל לכיס ארגונו דרך חברה סינית. אך בראיון ל-ynet מבהיר אריאל: "לא הפצתי שום דבר, רק בדקתי את המסמכים. התרעתי כשהבנתי שהם מפוברקים. באזפיד עשו עליי סיבוב".

 

בבאזפיד דווח כי אריאל, הנשוי לאמריקנית, טס בחודש ינואר לרומא וקנה ב-9,000 דולר במזומן מסמכים, שבהמשך התבררו כי הם מזויפים, שמעידים על קנוניה אדירה שנועדה לשחד את טראמפ למנות את רקס טילרסון, אז מנכ"ל חברת הנפט אקסון מובייל, לתפקיד מזכיר המדינה. לפי התחקיר, אריאל הפיץ את המסמכים בקרב גורמים במפלגה הדמוקרטית, פעילים פוליטיים ופעילים נגד טראמפ.

יוני אריאל. "עשו עליי סיבוב" ()
יוני אריאל. "עשו עליי סיבוב"
  

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ(צילום: AP)

"לא הפצתי שום דבר, אני רק התבקשתי לבדוק את המסמכים", אמר אריאל ל-ynet. "נודע לאנשים במפלגה הדמוקרטית על המסמכים לא ממני. לא היה לי מושג עד שפנו אליי. ובכלל פנו אליי כי הגורמים שקשורים למפלגה שכרו אותי כיועץ מקודם בגלל הפרסומים שלי שהוגדרו כנכונים ומדויקים על מתקפת הסייבר הרוסי על ארה"ב. בגלל שהייתי בוושינגטון כדי לתת תדרוכים על מתקפת הסייבר הזאת, שאלו אותי אם אני מוכן לבדוק המסמכים האלה ברומא".

 

הוא הוסיף: "עשיתי כמה נסיעות ובסוף קיבלתי עותקים של המסמכים. לא את ההארד קופי האמיתי אלא נאמן למקור. עותקים בצבע. שלחתי לאותם גורמים בארה"ב והם עניינו גופי תקשורת ואמרו שהם לא יודעים אם זה אמיתי. כשהתחילו לפנות אליי עיתונאים אמריקנים אמרתי שזה מה שאני יודע. שאלו אותי אם אני חושב שזה אמיתי, והשבתי שאני חושב שהסבירות שהם אמיתיים גבוהה מהסבירות שהם לא אמיתיים. אבל אני אמרתי שאני לא יודע בוודאות ושצריך לבדוק.

 

"לפני כשבוע הבנתי ממידע שקיבלתי שהמסמכים מפוברקים ואז בלי להסס דיווחתי לגורמים שהייתי איתם בקשר שהגעתי למסקנה שאין מדובר במסמכים אמיתיים ואני יורד מזה ומציע לא לבזבז על זה זמן. באזפיד חשבו שיש להם סיפור עסיסי וגילו שאין להם, והחליטו לייצר סיפור עסיסי על תעשיית זיופים. הם עשו עליי סיבוב. הם רוצים סיפור ולא ייתנו לעובדות להפריע להם".

 

גדעון מאיר, לשעבר שגריר ישראל באיטליה שמוזכר גם הוא בתחקיר בתור אדם שניסה לעניין מקורות שונים במסמכים, מסר: "מדובר בסיפור הזוי שלא נבדק על פי סטנדרטים עיתונאים מקובלים. בניגוד לאמור בכתבה, העיתונאי כלל לא ניסה לברר עמי את העובדות. יש בסיפור גרעין של אמת והוא שהאיטלקי המוזכר בכתבה ביקש לנצל את קשריי כדי למצוא משהוא שיהיה מוכן לבדוק את אמיתות המסמכים. בגלל החשד שהמסמכים לא אותנטיים סירבתי לקבל אותם. למיטב ידיעתי לא הועברו שום תשלומים עבור המסמכים".

 

מאתר באזפיד נמסר ל-ynet: "התחקיר המדובר דווח בהרחבה לאורך שבועות שבהם ניהלנו שיחות, החלפנו תכתובות מייל ותקשרנו באמצעים אחרים עם מר אריאל, כשבמהלך כל השיחות הוא התחייב על אמיתות המסמכים. בסופו של דבר הוא החל לפקפק באמיתותם, והזכרנו זאת בסוף הכתבה. אנו עומדים באופן מלא מאחורי הדיווח שלנו, שהתבסס ברובו על המילים וההבטחות של מר אריאל עצמו. באשר למר מאיר, ניסיונותינו ליצור עמו קשר לא נענו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים