שתף קטע נבחר

החרדים מאיימים שוב: אלפים יפגינו וישבשו את מרתון ירושלים

בית הדין הצבאי הותיר במעצר עריק מהצבא, שמשתייך לזרם הליטאי הירושלמי. אנשיו מאיימים לשבש את המרתון: "בית הדין הצבאי גזר לא רק את המשך מאסרו של תלמיד הישיבה, אלא גם את דינו של המרוץ". ראש העיר איים לפטר את סגנו, נציג הפלג הירושלמי בעירייה, אם יתממש האיום

"המטה להצלת עולם התורה" הודיע הערב (יום ה') כי אלפי חרדים מכל רחבי הארץ צפויים להגיע מחר לירושלים להפגין ו"לפוצץ" את אירועי המרתון הבינלאומי השנתי הנערך בבירה. מוקדם יותר היום החליט בית הדין הצבאי ביפו לדחות לשבוע הבא את הדיון בעניינו של תלמיד ישיבה עריק ובכך למעשה הותיר אותו במעצר – ואנשי הפלג הליטאי הירושלמי, המובילים את המאבק לשחרורו, מתכוונים לממש את האיום לשבש את התחרות, כפי שאיימו שלשום. ראש העיר ניר ברקת איים שיפטר את סגנו חיים אפשטיין, נציג הפלג הירושלמי בעירייה, אם יתממש האיום לשבש את המרתון.

 

"אלפי בני ישיבות ואברכים מכל רחבי הארץ מגיעים מחר לירושלים כדי לחסום את העיר מכל עבריה ולפוצץ את המרתון", הודיעו מארגני המחאה, "המרתון, שיביא לסגירת כבישים בירושלים החל מיום חמישי בלילה, אמור לפקוק את העיר, וההפגנות רק יחריפו את שיבושי התנועה. בנוסף, התפרצותם של אלפי מפגינים למסלולי הריצה עלולה לשבש את כל התחרות השנתית היוקרתית". ברקת מאיים שיפטר את סגנו חיים אפשטיין, נציג הפלג הירושלמי בעירייה, אם יתממש האיום לשבש את המרתון

 

בהודעה מוקלטת שנשלחה לפעילים נמסר: "הכל מעלין לירושלים להרעיש עולם ומלואו. הציבור מתבקש לבוא כבר הערב, להיות עתידים ליום השישי. נא להשאיר טלפונים זמינים לעדכונים".

 

במטה המאבק מקווים כי משטרת ישראל, שעסוקה ממילא באותו היום, לא תצליח לעמוד בעומס המשימות: "כדי למנוע הפרעה לאורך מסלולי מרוץ של עשרות קילומטרים, תיאלץ המשטרה לגייס כוחות חסרי תקדים, כאשר במקביל יצטרכו כוחות אלה להתמודד גם עם שיבושי תנועה והפגנות בכל רחבי המדינה", העריכו. "ההתעקשות של רשויות הגיוס למצות את ההליך המשפטי עם העריק והדרישה למאסר של שלושה חודשים וחצי - גרמו במו ידיהם לאנדרלמוסיה חסרת תקדים. בית הדין הצבאי גזר היום לא רק את משך מאסרו של תלמיד הישיבה, אלא גם את דינו של מרתון ירושלים".

 

בסביבת ראש העיר אישרו כי "רואים בחומרה רבה את הכוונה לשבש את המרתון מחר. אם זה יקרה יהיו לכך השלכות פוליטיות ישירות על המשך דרכה של סיעת בני תורה בקואליציה העירונית". כך כיוון לפיטוריו של סגנו, אפשטיין, יו"ר מפלגת בני תורה של הפלג הליטאי הירושלמי - שמארגן את ההפגנות נגד הגיוס ואת המחאה במרתון.

 

ממשטרת מחוז ירושלים נמסר כי היא ערוכה לקראת התחרות שבה ישתתפו יותר מ-30 אלף רצים ומאות צופים ומשתתפים באירועים הנלווים. "במסגרת ההכנות נערכת המשטרה להתמודדות עם כוונות מצד גורמים קיצוניים לשבש את האירוע".

 

משטרת ישראל הדגישה כי "תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה וביד קשה נגד כל גורם שיפעל בניגוד לחוק בניסיון לשבש את המהלך התקין של המרתון ולהפר את הסדר הציבורי. מצופה מגורמי ההנהגה של כלל המגזרים בירושלים לגלות אחריות ולפעול למנוע כל כוונה להפר את הסדר ולשבש את קיומו של האירוע ואת מרקם החיים התקין בעיר".

 

תלמיד הישיבה העריק היה מבוקש על ידי המשטרה הצבאית כבר יותר משנה, לאחר שהתעלם מכל הצווים שנשלחו אליו ולא התייצב בלשכת הגיוס. בראשית השבוע נעצר בביתו. הוא נשמע למנהיג "הפלג הירושלמי", הרב שמואל אוירבך, האוסר על כל שיתוף פעולה עם צה"ל - כולל כזה שמטרתו להסדיר את מעמד תלמיד הישיבה ודחיית השירות.

 

ב"וועדה להצלת עולם התורה" אמרו כי הם מתייחסים בחומרה מיוחדת למעצר האחרון: "בניגוד למקרים שבהם התרחשו מעצרים באקראי, הפעם נעשה המעצר בצורה יזומה על ידי שוטרים צבאיים שניצלו את שהותו של הבחור בביתו לחופשת פורים. זו עליית מדרגה שמחייבת תגובה הולמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עזריאל משה
מחאת חרדים נגד גיוס (ארכיון)
צילום: עזריאל משה
מומלצים