שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "איך אפשר לאכול בחג ב-37 וחצי שקלים בלבד?"
  את הסכום הזעום שקיבל ממשרד הרווחה החליט אהרון כהן, מנכ"ל עמותת תכלית, להחזיר חזרה: "שלושה שקלים למשפחה. זה מביך". את המשכורת שלו הוא חושף ללא היסוס: "7,500 שקלים למשרה מלאה מאוד", ומה שחשוב לו באמת זה לבקש מכם, הגולשים, לאמץ משפחה ישירות ולסייע לה לעבור את החג

  עמותת "תכלית" קיימת כ-18 שנה ורוכשת כל שבוע למעלה מ-50 טון של פירות וירקות ומוצרים יבשים ומחלקת מידי שבוע למעלה מאלפיים סלי מזון למשפחות נזקקות.

   

  מאות מתנדבים, חיילים תלמידים, בני נוער ומשפחות, מתגייסים לארוז את המוצרים לקראת אמצע השבוע לחלוקה. המוצרים מועמסים על גבי משאיות של העמותה לכ-60 מוקדי חלוקה ברחבי הארץ.

   

  בדומה לעמותות אחרות, גם "תכלית" הגישה בקשה למשרד הרווחה לסייע לה בסיועה למשפחות שנשלחו אליה לטיפול ממשרד הרווחה. לאחר בירוקרטיה ממושכת של כשנה קיבלה העמותה 36 אלף שקלים בלבד.

   

  "ערב פסח, התקבל אצלנו סכום זעום ומבזה ממשרד הרווחה, 36,000 שקלים. לנו, כעמותה המחלקת מידי שבוע 2,000 סלי מזון, סכום זה הוא פעוט ביותר ואין בכוחו ולו לכסות את העלות לרכישת שקית הניילון שבה אנו משתמשים לאריזת הסלים". מסביר בצער אהרון כהן, מנכ"ל העמותה. "בחישוב פשוט כשמחלקים סכום זה ל-12,000 משפחות, יוצא כ-3 שקלים למשפחה. החלטנו להחזיר את הסכום הזה חזרה למשרדי הרווחה. אולי הוא יוכל לשמש להגדלת הכיבודים לאח"מים במשרדי הממשלה".

   

  ראיון עם מנכ"ל עמותת תכלית אהרון כהן מתוך תוכנית הרדיו "יש מקום לכולם" בהנחיית חמיס אבולעפיה ושלומית שרביט ברזילי ברדיו מהות החיים:

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  באין סיוע ממשלתי ראוי נאלצת העמותה לפנות לאזרחי המדינה כדי לסייע. "פעמים רבות תורמים חוששים להעביר כספים לעמותות כי לא בטוחים באיזה אופן מחולק הכסף, מה מועבר לניהול העמותה ומה לנזקקים. אצלנו 95% מהתרומות עוברות לנזקקים. המשכורת החודשית שלי היא 7,500 שקלים נטו, למשרה מלאה מאוד. אנחנו שמחים לאפשר לתורמים להתחבר ישירות לנזקקים ולתרום להם ישירות".

   

  בשיתוף פעולה עם ערוץ מעורבות של ynet העמותה מאפשרת לאמץ משפחה באופן ישיר ובלתי אמצעי. פרטי המשפחה מוצגים כאן בשמות בדויים אך בפניה לעמותה ניתן יהיה לקבל את פרטי המשפחה, או פרטי משפחות אחרות, ולאמץ באופן ישיר או לתרום ולסייע דרך העמותה.

   

  בן הזוג נפטר במפתיע, הילד הקטן חולה בלוקמיה

  "לקראת החגים אנו מקבלים עשרות בקשות ביום מלשכות הרווחה, אנשים פרטיים המשוועים לעזרה", מספר כהן, "אחת מהן היא מיכל (שם בדוי) שעד לפני כמה שנים התנהלה באופן רגיל, כמו כל אחד מאיתנו. היא עבדה כסוכנת מכירות ובעלה איש אחזקה ונולדו להם ארבעה ילדים. המשפחה התגוררה בירושלים עד שלפני כארבע שנים לפתע האב לא התעורר בבוקר, עבר דום לב ונפטר.

   

  מיכל עזבה את ירושלים ועברה להתגורר עם ילדיה אצל אימה בדרום ת"א. הסבתא לא עובדת ובקושי מתפרנסת, מיכל טרם התאוששה מהטראומה והתבשרה שבנה הקטן לא מרגיש טוב, לאחר סדרת בדיקות התברר שהילד חולה בלוקמיה קשה.

   

  הבן ,ילד בן עשר, עובר טיפולים קשים בבתי חולים, עבר השתלת מח עצם, והיא מחלקת את זמנה בין בתי החולים ודאגתה לשאר ילדיה שאחד מהם חייל בצה"ל.

   

  לפני כשבוע קיבלתי ממנה טלפון שממש היא זועקת ומתחננת לעזרה", הוא מוסיף בעצב, "אהרון בבקשה תעזור לי אין לי כלום לחג, ללא עזרתכם אני לא יכולה להתארגן, מה אעשה. אין לי ממש כלום, אני צריכה עזרה בביגוד, הנעלה לילדים ואוכל, ממש אוכל לחג".

   

  האב אנס את ילדיו, האם חולה בסרטן

  גם שגית (56), נאלצה לפנות ל"תכלית" בבקשה לסיוע. במשך שנים היא עברה התעללות קשה מצד בעלה שנהג לאנוס אותה ואת ילדיה. כשגילתה את הפגיעה בילדים ניסתה להתאבד מספר פעמים. היא חולה בגלוקומה ועברה ניתוחי עיניים. מצבה הבריאותי הדרדר וכעת היא גם חולה בסרטן, שהתפשט אצלה לכליות לכבד ולמעיים. שגית מתקיימת מקצבת נכות בסך של 2,700 שקלים, משלמת שכר דירה בסך 4,000 שקלים וחייבת עזרה כלכלית.

   

  "העמותה אינה סקטוריאלית ועוזרת לכל אדם מכל שכבות האוכלוסיה. חשוב לנו לאפשר לכם לתרום בדרך שתבחרו", מסכם כהן. "אם תרצו לאמץ משפחה ישירות, נשמח לחבר ביניכם, אם תרצו לתרום נעביר את התרומה לנזקקים, כל דרך שתבחרו מקובלת עלינו, העיקר שלא ישארו אנשים רעבים בחג ובכלל".

   

  תגובת משרד הרווחה: "לעמותה אושרה תמיכה בדיוק למספר סלי המזון שבקשה לאשר - 2,025 סלי מזון + 225 תווים (במקום סל מזון), בסכום כולל של 84,361 שקלים. על פי מבחן התמיכה, סל מזון חייב לעמוד בערך של 150 שקלים מדי חודש למשך של 12 חודשים. מתוך סכום זה משתתף המשרד בכ-37.5 שקלים לכל סל מזון.

   

  מבדיקת דו"ח הביצוע בפועל שהגישה העמותה, הוכרו לה בשנת 2016 הוצאות עבור סלי מזון בשווי כ-2 מיליון ₪. בחלוקה לערך סל בשווי 150 ₪ ל-12 חודשים, מספר הסלים עבורם זכאית העמותה לתמיכה הינו 1,109 סלים. לפיכך השתתף המשרד בסכום של 37.5 ₪ כפול 1,109 סלים שחולקו, העומד על 41,576.41 ₪".

   

  לתגובת משרד הרווחה שואל כהן, "ונניח שלא יקצו שלושה שקלים אלא 37.5 שקלים. איך אפשר לאכול בחג ב-37 וחצי שקלים בלבד?"

   

  ממשרד האוצר נמסר כי: תקציב משרד הרווחה לשנת 2017 עומד על 8 מילארד ש"ח בשנה. בנוסף, ביקש משרד הרווחה תוספת עבור מענקי מזון לנזקקים לתקופת החגים. לנוכח חשיבות הנושא הקצה משרד האוצר 15 מיליון שקלים נוספים ואילו -3 מיליון שקלים יתווספו לכך מתקציב משרד הרווחה. אופן החלוקה וגובה התמיכה בכל עמותה נקבע על ידי משרד הרווחה.

   

  לאימוץ משפחה, תרומות או התנדבות התקשרו 1800-200-606 או 6031* או הכנסו לאתר עמותת תכלית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""איך אפשר לאכול בחג ב-37 וחצי שקלים בלבד?""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים