שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ההסלמה שברגותי מתכנן לשביתת האסירים: צום מלא

  עורך דינו של מנהיג השביתה נפגש עמו וסיפר ל-ynet על התוכנית לעבור לשביתה של צום מלא. לדבריו, ברגותי צחק נוכח החדשות על הסרטון שתיעד אותו אוכל חטיף ואף הודה לשב"ס על יחסי הציבור שעשו לשביתת האסירים

   

  מרואן ברגותי (צילום: AP) (צילום: AP)
  מרואן ברגותי(צילום: AP)

  כמעט חודש חלף מאז החלה שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים, שאותה מוביל מרואן ברגותי, ומאז הוא מצוי בבידוד. שני האנשים היחידים שהורשו לראותו הם נציג הצלב האדום בשבוע שעבר ועורך דינו חאדר שקיראת שפגש אותו אתמול (יום א') בבית המעצר קישון, שם הוא מוחזק.

  התיעוד: ברגותי אוכל בזמן שביתת הרעב    (צילום: שירות בתי הסוהר)

  התיעוד: ברגותי אוכל בזמן שביתת הרעב    (צילום: שירות בתי הסוהר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


  תיעוד ברגותי בתאו: "סרטון מפוברק" (צילום: שירות בתי הסוהר) (צילום: שירות בתי הסוהר)
  תיעוד ברגותי בתאו: "סרטון מפוברק"(צילום: שירות בתי הסוהר)
   

  מיד אחרי הפגישה פורסם אתמול מסר שהעביר ברגותי, ובו הוא איים בהסלמה נוספת של השביתה. ברגותי לא ציין מה טיבה של ההסלמה, ואילו שקיראת אמר בשיחה עם ynet כי אם לא תושג הסכמה בין הנהגת האסירים לבין מערכת הביטחון הישראלית בימים הבאים, יפסיקו האסירים גם לשתות מים וייכנסו לשביתת רעב מלאה שכוללת צום מוחלט. "התוכנית שלו היא להכריז על הימנעות מוחלטת משתיית מים. זה עשוי לקרות ביומיים-שלושה הקרובים". כיום שותים השובתים מים ולעתים גם מוהלים בהם מלח.

   

  בשיחה סיפק שקיראת הצצה למצבו הפיזי והנפשי של ברגותי. "הוא הפחית 13 קילוגרם ממשקלו מאז החלה השביתה, הוא מנותק מהעולם החיצון ואינו יודע כלום על מה שקורה בחוץ. הוא נראה חלש מאוד אבל נמצא במורל גבוה ונחוש ללכת עם הדרישות של האסירים עד הסוף".

   

  באשר לתנאים שבהם מוחזק ברגותי אמר שקיראת כי אין לו בגדים להחלפה, אלא רק בגדים שבהם היה לבוש מרגע שהוכנס לבידוד. ברגותי סיפר לעורך דינו כי בשב"ס מנסים לשבור את רוחו בצורות שונות. "הוא סיפר לי שמשמיעים לו קולות חזקים מאוד במשך עשר שעות ביממה בזמנים שונים. מדובר בקולות חזקים אבל לא במוזיקה. זה מונע ממנו לישון בתא. כשפגשתי אותו היה לו נייר טואלט באוזניים, הוא שם אותו כדי להתמודד עם הרעש. הוא התלונן על הרעש החזק בפני אנשי השב"ס בבית המעצר ואלה הגיבו ואמרו שאין שום רעש, וכי יש לו בעיה".

   

  בנוגע לצילום שבו תועד ברגותי אוכל טורטית אמר שקיראת: "מרואן ממש צחק על זה. זה סרטון מזויף והוא אמר שהיה צפוי שיעשו את זה, בדיוק כפי שצילמו אותו לכאורה אוכל בשביתת האסירים בשנת 2004. הוא הודה לשב"ס על פרסום הווידאו, משום שזה רק הגביר את הנחישות של האסירים השובתים. שב"ס ניסה לשבור את השביתה והשיג את התוצאה ההפוכה".

   

  שקיראת סיפר כי ברגותי לא מעורב באף דיאלוג או משא ומתן עם שב"ס או שב"כ לסיום השביתה. "אין לו מידע על מה שקורה, אבל ההחלטה על הפסקת השביתה נמצאת רק בידיו. הוא מתנגד לנהל בעצמו דיאלוג או משא ומתן בנוגע לדרישות, אין לו בעיה שאחרים יעשו זאת אבל ההחלטה הסופית היא רק שלו".

   

  בשב"ס בחרו שלא להגיב לידיעה.

   

  דרישות האסירים: שיחות טלפון וביקורים

  מסמך הדרישות המלא של האסירים הפלסטינים הועבר להנהלת שב"ס, ובו מפורטות 13 דרישות, שמהן שתיים הן הקריטיות ביותר עבור אסירי פתח: אחת נוגעת לאפשרויות התקשורת של האסירים עם בני משפחותיהם, והשנייה נוגעת לנוהלי הביקור בכלא.

   

  במסמך ציינו האסירים דרישה ששב"ס יתקין באגפים טלפונים ציבוריים, בדומה לטלפונים שמותקנים עבור אסירים פליליים, ובאמצעותם יוכלו האסירים לתקשר עם בני משפחותיהם. כיום נעשית התקשורת הזאת דרך הברחת טלפונים ניידים לבתי הכלא, ושימוש האסירים בהם מוגבל.

   

  הדרישה השנייה מכוונת גם לצלב האדום, והיא השבת נוהל של שני ביקורים בחודש של בני משפחות האסירים. לפני תשעה חודשים צמצם הצלב האדום את ביקורי המשפחות לפעם בחודש במקום פעמיים, ככל הנראה בעקבות בעיות פיננסיות. הצלב האדום מממן את הבאת בני המשפחות באוטובוסים מהגדה המערבית ומרצועת עזה לבתי הכלא. בנוסף הם דורשים להגדיל את זמן הביקור מ-45 דקות לשעה וחצי בכל פעם וכן שיותר להם אחת לרבעון להצטלם עם בני המשפחות שלהם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים