שתף קטע נבחר

חטיף ועוגיות: ברגותי תועד אוכל בזמן שביתת הרעב

אסיר העולם מרואן ברגותי מוביל בשלושת השבועות האחרונים את שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים. שב"ס פרסם תיעוד ובו נטען כי ברגותי נראה בשני מקרים שונים אוכל עוגיות, חטיף ומלח. וזו לא הפעם הראשונה שברגותי נתפס על חם

 

נתפס על חם: האסיר הביטחוני מרואן ברגותי מוביל את שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים זה 21 ימים. הערב (א') הציג שירות בתי הסוהר תיעוד מתאו של ברגותי, המרצה מאסרי עולם, בכלא קישון ובו לפי התיעוד הוא נראה אוכל בין היתר עוגיות, חטיף ומלח. יש לציין כי גם בשביתת הרעב ההמונית שקיימו האסירים הביטחוניים בשנת 2004 הוא תועד אוכל על אף שהיה חלק מהשביתה.

 

לאחר שהחל את שביתת הרעב, הועבר ברגותי מכלא הדרים שבו היה כלוא לתא בבית מעצר "קישון", שם הוא שוהה בתנאי הפרדה. בתאו של ברגותי מוצבת מצלמת אבטחה וב-27 באפריל הוא תועד אוכל שתי עוגיות. ביום שישי האחרון, ב-5 במאי תועד ברגותי אוכל בשנית, הפעם חטיף "טורטית", ולאחר מכן מנסה להטביע את העטיפה באסלת השירותים.

ברגותי אוכל חטיף  (צילום: שירות בתי הסוהר) (צילום: שירות בתי הסוהר)
ברגותי אוכל חטיף (צילום: שירות בתי הסוהר)

מנסה להיפטר "מהראיות" בשירותים (צילום: שירות בתי הסוהר) (צילום: שירות בתי הסוהר)
מנסה להיפטר "מהראיות" בשירותים(צילום: שירות בתי הסוהר)

 

התיעוד של ברגותי מ-2004:


באותו היום תיעדה מצלמת האבטחה את ברגותי כשהוא מוציא שקית קטנה עם מלח - ומכניס את המלח לפיו. המלח מסייע לשובתי רעב להתמודד עם המחסור באוכל ומחזק אותם.

 

בכל המקרים ברגותי ביצע את המעשים בתא השירותים כשהוא יושב עם בגדיו על האסלה. בשב"ס סירבו לומר איך, על אף החיפושים בתאים של האסירים השובתים רעב, לא נמצאו העוגיות, החטיף והמלח.

עוגיות שהוסתרו בתוך דף נייר (צילום: שירות בתי הסוהר) (צילום: שירות בתי הסוהר)
עוגיות שהוסתרו בתוך דף נייר(צילום: שירות בתי הסוהר)

מנסה להסתתר מהמצלמה (צילום: שירות בתי הסוהר) (צילום: שירות בתי הסוהר)
מנסה להסתתר מהמצלמה(צילום: שירות בתי הסוהר)

בין הדרישות של האסירים השובתים היו הצבת טלפון ציבוריים באגפים, ביקורי משפחות תכופים יותר וארוכים יותר. השר לביטחון פנים גלעד ארדן כינס מסיבת עיתונאים ואמר כי ברגותי מנצל את השביתה לתועלתו הפוליטית האישית ולא על מנת לסייע לאסירים והאשים אותו בצביעות. "כפי שאמרנו כל הדרך, שביתת הרעב של המחבלים איננה נוגעת לתנאי הכליאה אלא היא נוגעת אך ורק לאינטרסים הפוליטיים של מרואן ברגותי בין אם זה בתוך כותלי הכלא או ברשות הפלסטינית", תקף ארדן. 

 

עוד אמר ארדן: "ברצונו לחזק את המעמד הפוליטי שלו לתקופה שאחרי אבו מאזן ובדיוק כפי שהוא עשה באופן ציני ומרושע בעבר כשניצל לרעה פלסטינים ושלח אותם לבצע פיגועים ומעשי רצח, גם כאן בבתי הכלא של שירותי בתי הסוהר הוא מנצל באופן ציני את המחבלים, מבקש מהם או מוביל אותם לבצע שביתות רעב שעליהם הם משלמים וישלמו מחיר כבד בעוד שהוא עצמו לא מוכן להחיל על עצמו את הנורמות של שביתת הרעב וגם בפעם הזאת יצרו גבר עליו".

מרואן ברגותי (צילום: AP) (צילום: AP)
מרואן ברגותי(צילום: AP)

ארדן הוסיף ואמר שמשרדו בוחן את ביקור עורכי הדין עם האסירים הביטחוניים. כמו כן הוסיף השר לביטחון פנים כי על האסירים יוטלו סנקציות ארוכות טווח גם לאחר סיום שביתת הרעב".

 

בשב"ס כלואים 6,200 אסירים ביטחוניים, מתוכם התחילו את השביתה לפני שלושה שבועות 1,314 אסירים וכיום עומד מספרם על 894. בין האסירים חמישה שנחשבים למי שמשתייכים לארגון דאעש.

 

ראש אגף האסיר בשב"ס, גונדר אשר וקנין, אומר כי כחלק מהמדיניות של השב"ס הוא אינו מנהל משא ומתן עם אסירים ומטפל באסירים השובתים על פי האמנות הבינלאומיות.  וקנין הוסיף שכל אסיר שובת רעב נמצא בענישה ולענישות המקובלות נוספו הגדלה של הקנסות הכספיים המוטלים על האסירים, ניוד בין בתי הכלא של מאות אסירים, כליאת המנהיגים של השובתים והפרדות בבידוד, חסימות סלולריות וחיפושים תכופים בתאים של השובתים.

 

וקנין הוסיף כי נפתחו שלושה מרכזים רפואיים בבתי הכלא למקרה שאסירים יתמוטטו, לצורך כך גויסו רופאים מהצבא, פרמדיקים של מד"א ועוד. לדברי וקנין, ניוד אסירים לבתי חולים אזרחיים יהיה על פי הנחיות הרופאים ולא על פי מספר ימי שביתת הרעב.

 

 

 

 

אליאור לוי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שירות בתי הסוהר
ברגותי אוכל חטיף
צילום: שירות בתי הסוהר
מומלצים