שתף קטע נבחר

"זה קשה לרגילים, לקבל אנשים עם תסמונות"

"הוא המשיך וסיפר לי על החשש שלו ש"אנשים רגילים" לא יתנו לו הזדמנות לבטא את הכישרונות שלו. ואז אמר בנחרצות מפתיעה: 'אני יכול ומגיע לי להגשים את החלום שלי. זה אפשרי. זה תהליך התבגרות של החברה'...". אריאל מירוז ביים סרט על שמעון דהן, הלוקה בתסמונת דאון, וחלומו לשדר ברדיו. צפו

בשנת 2005 נפרדתי מאשתי הראשונה. לאחר שבע שנים של זוגיות אינטנסיבית, בהן היינו כאחד: חיינו ויצרנו בשדה האמנות הפלסטית – משהו נסדק בי. הבנתי שהעשייה האמנותית, כפי שאני בחרתי לבטא את עצמי, משמרת את המופנמות שלי ואינה יוצרת דיאלוג אמיתי ופורה עם הסביבה. סגרתי את הדלת מאחורי ויצאתי למסע חדש של הגשמה עצמית.

 

צפו בקטע מסרטו של אריאל מירוז "שמעון המלך":

 

הבנתי שאני רוצה לעסוק ביצירה קומוניקטיבית יותר והתחלתי לביים ולצלם סרטים. ואמנם, הצלחתי להשתלב "בתעשייה", אך התנאים לא בשלו לכדיי יצירת סרט אישי, אותנטי, שלי. וכך, בשנים האחרונות, בערה בי התשוקה ליצירה, מבלי שיכולתי לממש אותה. עד שפגשתי בשמעון.

 

זה היה בסיום יום צילומים ארוך לסרט שביימתי עבור "המכללה לכישורי חיים לבעלי צרכים מיוחדים", המוסד החינוכי בו שמעון לומד.


 

ישבתי מול שמעון, הלוקה בתסמונת דאון, עם רצון כן של קבלה, אך גם עם שילוב של רתיעה וחוסר הבנה כיצד להתנהל מולו. שמעון הביט בי ואמר: "זה קשה להם, לאנשים הרגילים, לקבל אנשים עם תסמונות...יש להם מבט מיוחד כזה שמסתכלים עליך בעיניים, שאי אפשר להסביר אותו". הסתכלתי לו בעיניים והופתעתי מהיכולת שלו להגדיר במדויק את תחושותיי. נפתחתי אליו והריאיון קלח מאליו.

 

במהלך הראיון שמעון סיפר לי על עצמו ועל הרצון שלו לעסוק במוסיקה, להתפרסם ולהיות סלב. הוא המשיך וסיפר לי על החשש שלו ש"אנשים רגילים" לא יתנו לו הזדמנות לבטא את הכישרונות שלו. ואז אמר בנחרצות מפתיעה: "אני יכול ומגיע לי להגשים את החלום שלי. זה אפשרי. זה תהליך התבגרות של החברה...".

 


התבוננתי בשמעון וראיתי את עצמי: השאיפות, הקשיים והחלומות הלא ממומשים שלי. 

 

האופן שבו שמעון התנסח, ומשהו בביטחון הפנימי שלו - שמגיע לו להצליח, ריגשו אותי מאוד ושבו את ליבי. התבוננתי בשמעון וראיתי את עצמי: את השאיפות שלי, את הקשיים שאני חווה בחיי ואת החלומות הלא ממומשים שלי.

 

מתוך כך עלה בי הרעיון לשלב את שמעון בקורס שדרני רדיו במכללה האקדמית כנרת, בה אני מלמד. מרצה הקורס, מנשה רז, נענה לאתגר, אך התנה את השתתפותו של שמעון בראיון קבלה. שמעון עבר את הראיון בהצלחה, ואני החלטתי לתעד את התהליך שיעבור בקורס, ולצאת ביחד איתו למסע של הגשמה עצמית.

 

החלטתי לעשות עליו סרט.

 

מציאות, שבה גם למוגבלים יש מקום לבטא את עצמם

הסרט "שמעון המלך" מציג מציאות, שבה גם למוגבלים יש מקום לבטא את עצמם באופן ייחודי, מבלי להידחק לשולי החברה: שמעון דהן, לוקה בתסמונת דאון, אך למרות כל מגבלותיו מצליח להשתלב בצורה מרשימה במכללה האקדמית כנרת ואף לשדר ברדיו. בכך שמעון מגשים את חלומו לעסוק במוסיקה ולבטא את כישרונותיו.

 


הסרט נוגע בתשוקה האנושית של כולנו להתבלט, להצליח ולהותיר את חותמנו בעולם

 

תהליך השילוב אינו מובן מאליו לאף אחד מהצדדים. הסרט עוסק ביתרונות, בקשיים ובקונפליקטים שבתהליך שילובם של מוגבלים בחברה "הרגילה" משתי זוויות התבוננות – זו של האדם המוגבל וזו של החברה, המקבלת אליה את האחר.

 

ולמרות זאת, הסרט הוא לא רק סיפורו של "אדם חריג" בחברה "רגילה". הסרט נוגע בתשוקה האנושית של כולנו להתבלט, להצליח ולהותיר את חותמנו בעולם. מסעו של שמעון דהן מבית שאן הוא מסע נפשי, חברתי ופסיכולוגי, של איש אחד בעולם גדול, אשר רוצה לממש את עצמו: להיות "הכי טוב, הכי פתוח והכי שלם", בדיוק כפי שכולנו רוצים להיות.

 

עד יום חמישי ה-15 ביוני, יתקיים פסטיבל קולנוע דרום של בית הספר לאמנויות הקול והמסך של מכללת ספיר וגם השנה הפסטיבל יכלול סרטים, אירועי תרבות, הופעות מוזיקליות, הרצאות, סדנאות ועוד רבים. הפסטיבל יהיה פתוח לציבור הרחב החל משעות הבוקר ועוד הלילה.

 

להזמנת הקרנה ומפגש עם יוצר הסרט, אריאל מירוז, וגיבור הסרט, שמעון דהן: Mayrose.pro@gmail.com .

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים