שתף קטע נבחר

היום התשיעי לשביתה בכפר קאסם: "רק כך נוביל לשינוי משמעותי"

במטרה לעורר את המשטרה לפעולה נוכח מקרי הרצח והאלימות בעיר, מושבתים מוסדות החינוך כבר יותר משבוע. אחד התלמידים: "נקריב את הזמן שלנו למען שלום התושבים". המשטרה: "הטיפול בתיקים נמשך כל העת"

 

שביתה בבתי הספר בעיר (צילום: מוחמד הלאל בדיר) (צילום: מוחמד הלאל בדיר)
שביתה בבתי הספר בעיר(צילום: מוחמד הלאל בדיר)

שביתת מחאה בכפר קאסם: 8,500 תלמידי העיר לא יגיעו גם היום (ב') לבתי הספר, בעקבות הכרזתם של הוועדה העממית, ועד ההורים והעירייה על שביתה פתוחה בעקבות אירועי האלימות והרצח בעיר. השביתה נכנסה ליומה התשיעי.

 

יו"ר ועד ההורים, ד"ר עבד אלוהאב כיר אללה, אמר: "בדרך כלל אנחנו לא בעד השביתות אבל בשל המצב החמור בעיר כולנו תמכנו בשביתה הפתוחה. המטרה היא שהמשטרה תתאמץ למגר את הירי והרצח. כולנו בסכנת חיים. הגיע הזמן לנקוט צעדים לא רגילים, רק כך יובילו שינוי משמעותי".

 

לדבריו, היו התנגדויות לשביתה, אבל אחרי "המקרה של השהיד מוחמד טהא שנורה למוות בכניסה לתחנת המשטרה על ידי המאבטח, כמעט רוב ההורים תמכו.

 

"האלימות בעיר השפיעה בצורה שלילית על התנהגות של כמה תלמידים. הדבר הזה מחייב אותנו לתוכנית חינוכית ומקצועית. חשוב לנו לציין כי המאבק שלנו והשביתה יביאו לתוצאות בכפר קאסם ובכל החברה הערבית". כיר אללה הוסיף כי מחר תתקיים הערכת מצב לגבי השביתה כדי לבחון את המשך המחאה. 

יו"ר ועד ההורים, ד"ר עבד אלוהאב כיר אללה ()
יו"ר ועד ההורים, ד"ר עבד אלוהאב כיר אללה

ראש עיריית כפר קאסם, עו"ד עאדל בדיר (צילום: מוחמד הלאל בדיר) (צילום: מוחמד הלאל בדיר)
ראש עיריית כפר קאסם, עו"ד עאדל בדיר(צילום: מוחמד הלאל בדיר)

 (צילום: מוחמד הלאל בדיר) (צילום: מוחמד הלאל בדיר)
(צילום: מוחמד הלאל בדיר)
 

אחד התלמידים השובתים, עבד עיסא, אמר כי בתחילה לא חשב שהשביתה יכולה לתרום לשיפור המצב, אך "אחרי שהרגשתי עד כמה המצב בעיר חמור, הצדקתי את הצעד הזה, אנחנו צריכים להיות שותפים. גם הפושעים יכולים לחשוב על פגיעה בתלמידים ובתלמידות. לכן עלינו להקריב את הזמן שלנו - למען שלומם של כל התושבים".

 

סעיד סרסור, תושב העיר, אמר כי ידוע לו שהמשטרה עצרה כמה חשודים באחד ממקרי הרצח האחרונים שאירעו בכפר קאסם, והביע תקווה שיוגש נגדם כתב אישום, כדי שהתמונה תתברר. "אנחנו לא רוצים רק למתוח ביקורת על המשטרה. גם על התושבים מוטלת אחריות בחינוך בניהם. אנחנו צריכים לנצל את המאבק נגד הפושעים ולנהל אותו לא רק לכמה ימים, ואחר כך נשכח הכול כאילו לא קרה כלום".

 

ראש עיריית כפר קאסם, עו"ד עאדל בדיר, אמר: "אני עדיין מתעקש להיאבק נגד הפשיעה והפושעים. לא נאפשר לאף פושע לפגוע בתושבי העיר. אני מדבר בשם כל התושבים שתומכים במאבק, ואין לנו סבלנות לשתוק יותר. עכשיו אנחנו שוברים שתיקה ונמשיך להילחם נגד היורים, הרוצחים והעבריינים שמשתוללים ולא דופקים חשבון, נגד תושבים שרוצים לחיות באווירה שקטה ובטוחה".

 

במשטרה דחו על הסף את הטענות וציינו כי "תיקי הרצח בעיר מטופלים בקדימות ועדיפות על ידי מיטב היחידות, וכי במרבית התיקים אותרו חשודים, נעצרו והוארך מעצרם". עוד ציינו במשטרה כי "הטיפול בתיקים נמשך כל העת. מרבית העשייה מבוצעת הרחק מעיניי הציבור. גם כעת מצויים במעצר חשודים בגין רצח שבוצע בעיר בחודש שעבר. טוב היה אם השביתה הייתה באה לעורר יותר שיתוף פעולה עם משטרת ישראל, העלאת אחוזי הדיווח על פשעים המבוצעים בעיר, לעתים לאור היום, ונגד קשר השתיקה המאפיין לא פעם את תושבים בעיר הנתקלים באירועי פשיעה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד הלאל בדיר
שביתה בבתי הספר
צילום: מוחמד הלאל בדיר
מומלצים