שתף קטע נבחר

הרוג במהומות בכפר קאסם: ניידות הוצתו, שוטר נפצע קל

מאבטח אזרחי בנקודת המשטרה חש סכנה לאחר שמאות יידו אבנים וניסו להצית את המקום. הוא ירה בצעיר בן 27, שמת מפצעיו. ההתפרעויות פרצו אמש בעקבות מעצרם של מבוקש לחקירה ושל מפגין. מאות הציתו ניידות ויידו אבנים. המשטרה: "רואים בחומרה את ההתפרעות שלוחת הרסן של פורעי חוק"

 

 

מהומות ליליות בכפר קאסם: במהלך מהומות אלימות שפרצו אמש (יום ב') בכפר קאסם נהרג אחד המפגינים, מוחמד טהא (27). במשטרה אמרו כי מאבטח אזרחי של נקודת המשטרה בעיר ירה בו לאחר שחש סכנה.  

 

מחמוד טהא, אביו של ההרוג, אמר ל-ynet: "בני נרצח. בזמן האחרון היד של המשטרה על ההדק קלה מאוד. לוחצים מהר, במיוחד כשמדובר בערבי". הוא סיפר כי "הוא לא היווה סכנה בכלל. אם היווה סכנה – היו צריכים לירות ברגל – לא שלושה כדורים בראש. אבל הוא ירה על מנת לרצוח, לא על מנת להפחיד".

 

 

"הבן שלי הוא קורבן השנאה של המשטרה", אמר האב, "היא מהווה סכנה ואיום על המגזר הערבי. הוא הבן הבכור שלי. הוא התחתן לפני שנתיים וחיכה שיהיה לו ילד. הלב שלי, של אימא שלו, של אחיו ואחיותיו יצא. האיש שעשה את זה הרס את החיים שלנו. הרס את חייה של משפחה שלמה, של אשתו, ואני מקווה שאלוהים יהרוס להם את החיים".  

 

האירועים האלימים החלו סמוך לשעה 23:30, כאשר כוח משטרה עיכב בכניסה לעיר תושב כפר קאסם לבדיקת רישיונות. בבדיקה התברר כי הוא דרוש לחקירה והכוח ביקש לעצור אותו. במשטרה אומרים כי הוא התנגד למעצר ותקף את השוטרים. כ-50 איש הצליחו לחלץ אותו לכמה רגעים מידי השוטרים. הכוח המשטרתי הצליח להשתלט על החשוד אך החל לספוג מטחי אבנים לעברו ולעבר ניידת המשטרה. השוטרים עצרו מתפרע נוסף ויצאו מהעיר עם שני החשודים.

 

ניידת המשטרה שהועלתה באש ()
ניידת המשטרה שהועלתה באש

ההרוג, מוחמד טהא  ()
ההרוג, מוחמד טהא

ניידת משטרה מפויחת  ()
ניידת משטרה מפויחת

כוחות משטרה עם אמצעים לפיזור הפגנות ()
כוחות משטרה עם אמצעים לפיזור הפגנות


שריפה בתחנת המשטרה ()
שריפה בתחנת המשטרה

לאחר האירוע הזה נאספו מאות מתפרעים בכניסה לעיר וסביב נקודת המשטרה בבניין העירייה. מאות מהם החלו ליידות אבנים לעבר נקודת המשטרה שבה שהו באותה עת שוטר ומאבטחים. במהלך ההתפרעות הוצתו שלוש ניידות משטרה. המאבטח האזרחי בנקודת המשטרה שחש בסכנת חיים פתח באש לעבר המתפרעים. אחד מהם פונה לבית החולים בילינסון כשהוא פצוע באורח אנוש ומאוחר יותר נקבע מותו. במשטרה פתחו בחקירה לבירור נסיבות המוות.

 

במשך דקות ארוכות התפרעו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים, וניסו לפגוע במבנה נקודת המשטרה. כוח משטרה בפיקוד מפקד המרחב נכנס לעיר, הגיע לשם ופיזר את המפגינים. במשטרה מציינים כי לאורך כל האירוע שמר פיקוד המשטרה על רצף הידברות עם המנהיגות המקומית בניסיון להרגעת הרוחות.

 

במהלך הלילה קיים מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך הערכת מצב עם פיקוד מחוז מרכז. לאחר מכן נפגש עם חברי כנסת ערבים ועם ראש עיריית כפר קאסם, במסגרת מאמצי ההידברות עם הנהגת הציבור הערבי. במשטרה מציינים כי נקודת המשטרה לא הוצתה ונוכחות המשטרה בנקודה נמשכה באופן רצוף מתחילת האירוע. "משטרת ישראל רואה בחומרה את ההתפרעות שלוחת הרסן של פורעי חוק, ומודיעה כי ימוצה הדין עמם", נמסר. 

 

"אין כאן מקום למשטרה"

בכפר קאסם ציינו שעם מעצרו של עובד עירייה, נאספו כ-500 איש בכניסה לעיר. הם הציתו ניידת, והשוטרים שהיו בה יצאו ממנה, ירו באוויר ונמלטו מהמקום. אחד השוטרים נפצע באורח קל. לאחר מכן הגיעו המתפרעים אל מול תחנת המשטרה הקטנה בעיר והשליכו אבנים לעברה. השוטרים שמוצבים בה עזבו אף הם את התחנה. אחד המפגינים נתלה על מכסה המנוע של אחת הניידות במקום שהמשיכה בנסיעה.

 

בהמשך הציתו המתפרעים ניידת נוספת, המשיכו להבעיר צמיגים - ואף גרמו להצתה בנקודת המשטרה עצמה. כוחות המשטרה נערכו בכניסה לעיר וכשעה לאחר תחילת ההתפרעויות הם נכנסו לכפר קאסם, חברו לכוח המשטרתי שנותר במקום והחלו לנסות לפזר את ההפגנה באמצעות רימוני הלם וגז מדמיע. בהמשך חסמה המשטרה את כל הכניסות לאזור שבו התרחשו ההתפרעויות.

 

בכפר קאסם אומרים כי המהומות פרצו גם על רקע גל הרציחות בעיר. חברי ועדת המעקב של ערביי ישראל התכנסו בעקבות המהומות. הם קבעו כי תוכרז רגיעה בתנאי שהמשטרה תשחרר שני עצורים מההתפרעויות, תמסור את גופת ההרוג למשפחה ותוציא את כוחותיה מהעיר. בתום הפגישה הוחלט על שביתה כללית במגזר הערבי שתחול מחר, יום רביעי, ותכלול בתי ספר, עסקים ומקומות ציבוריים. עוד הוחלט על הפגנה ארצית שתתקיים ביום שבת בכפר קאסם, וחברי הוועדה דרשו להפסיק את עבודתו של מפקד תחנת המשטרה המקומית.

מפגין נתלה על ניידת משטרה שהמשיכה בנסיעה
מפגין נתלה על ניידת משטרה שהמשיכה בנסיעה

"אנחנו לא נשתוק, אין כאן מקום למשטרה, אנחנו לא רוצים אותה", קראו כמה מהמפגינים. "הם רק עושים הצגות. המשטרה נכשלה בתפקידה". בכירים בעיר הגיעו למקום מעט לפני חצות וניסו להרגיע את הרוחות, אבל ללא הצלחה.

 

עו"ד עאדל בדיר שנכח במקום אמר ל-ynet: "כששמעתי שתושבים הלכו לכיוון תחנת המשטרה יצאתי מיד עם אמבולנס מקומי במטרה לשמור על הסדר הציבורי. כשהגעתי למקום אמרתי לשוטרים שאני כאן כדי להגן עליהם, ניסיתי להרגיע אותם והבטחתי שלא יהיה שום דבר. תכננו כיצד לחלץ את השוטרים בשלום לבית סמוך דרך דלת צדדית, אך הם סירבו ואמרו שיחלצו את עצמם. המשטרה רצתה להפגין כוח כדי להשליט סדר, למרות שניתן היה לעשות את זה בדרך אחרת ושקטה יותר". עו"ד בדיר הוסיף: "אף אחד לא מחפש לרצוח או לעשות פה לינץ'. אנחנו בסך הכול רוצים סדר במערכה הנוכחית. עמדנו לצד השוטרים כדי להבטיח שאף אחד מהצדדים לא ייפגע".

 

ההפגנות מתרחשות על רקע הרציחות והכרזת ראש העיר עו"ד עאדל בדיר על שביתה כללית במוסדות החינוך עד למעצר חשודים ברצח. ביומיים האחרונים הושבתו כל בתי הספר בכפר קאסם ולדברי ראש העיר אם לא יחול שינוי במצב, גם שנת הלימודים הבאה לא תיפתח. "הכרזנו מלחמה נגד הפשיעה והפושעים", אמר בדיר לפני כמה ימים במפגש שיזמה ועדת המעקב של ערביי ישראל.

 

בכפר קאסם נרצחו בחודשיים האחרונים שישה אנשים: מוסטפא עאמר (52) ובנו עלאא (30) נורו למוות בתוך מגרש מכוניות השייך למשפחה, חכמת עאמר (55) נרצח בתוך בית העסק שבבעלותו, אחמד בדיר (28) נרצח בכניסת מסגד בלאל בן רבאח, ובשבוע שעבר נרצחו מוחמד עאמר (35) ופאדי סרסור (35) לאחר שנורו על ידי אלמונים אחרי שיצאו מתפילה בתוך המסגד.


פורסם לראשונה 06/06/2017 00:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים