שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האו"ם: הרג אזרחים מזעזע בתקיפות הקואליציה נגד דאעש

  חוקרי פשעי מלחמה של האו"ם טוענים שהקואליציה שמובילה ארה"ב גרמה ל"אובדן מזעזע של חיי אדם" בא-רקה, בירת דאעש בסוריה, ולבריחת 160 אלף תושבים מהעיר. עד כה ידוע על 88 אזרחים שנהרגו מתחילת המבצע לשחרור העיר, שבו נטען שנעשה שימוש בזרחן

  חוקרי פשעי מלחמה של האו"ם אמרו היום (ד') כי התקיפות האוויריות המתמשכות של הקואליציה שמובילה ארה"ב נגד דאעש בא-רקה, העיר שנחשבת לבירת הארגון בסוריה, גורמות ל"אובדן מזעזע של חיי אזרחים". הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, ארגון מורדים שמורכב בעיקר מלוחמים כורדים ונתמך על ידי ארה"ב ושאר הקואליציה, פתח לפני שבוע במתקפה לשחרור א-רקה מידי דאעש.

  תקיפה לכאורה של הקואליציה שבה נעשה שימוש בזרחן ()
  תקיפה לכאורה של הקואליציה שבה נעשה שימוש בזרחן

  לפי מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם מהיום שבו התחיל המבצע ב-5 ביוני נהרגו 88 אזרחים בהפצצות הקואליציה הבינלאומית. 18 מההרוגים הם נערים וילדים, עוד עשר נשים נהרגו.

   

  מתחילת המבצע הצליחו הכוחות הסוריים הדמוקרטיים להשתלט על שטחים במערב א-רקה, במזרח העיר ובצפונה – כשהם מקבלים סיוע מהקואליציה שמגבה אותם בתקיפות אוויריות כבדות. פאולו פיניירו, יו"ר ועדת החקירה של האו"ם, אמר לחברי מועצת זכויות האדם כי מלבד הרג האזרחים גרמו התקיפות ל-160 אלף אזרחים לברוח מבתיהם ולהפוך לפליטים.

   

  פיניירו הוסיף כי ההסכמים שנחתמים בין הצדדים בלחימה בסוריה על פינוי לוחמים ואזרחים מאזורים נצורים, שקולים לעיתים לפשעי מלחמה מכיוון שלאזרחים אין אפשרות בחירה.

   

  שלשום הואשמה הקואליציה הבינלאומית בשימוש בפצצת זרחן במזרח א-רקה. סרטונים שפורסמו על ידי סוכנות הידיעות של דאעש, אעמאק, מראים לכאורה שתי הפצצות שונות בזרחן לבן. גם ארגון המתנגד לדאעש פרסם סרטונים דומים. לא ברור אם האזורים שבהם אירעו הפצצות אלו אכן מיושבים בצפיפות.

   

  ארגון זכויות האדם Human Rights Watch התייחס גם כן לחשש שהקואליציה השתמשה בזרחן לבן. סטיב גוס מארגון זכויות האדם אמר כי "הסכנה בזרחן לבן, ולא משנה איך משתמשים בו, היא גרימת נזק מחריד וממושך לאזורים צפופים בערים כמו א-רקה ומוסול. הכוחות שמובילה ארה"ב חייבים לנקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים כדי להקטין את הפגיעה באזרחים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים