שתף קטע נבחר

מחאה נגד חוק הגיור: "ביבי, אל תחלק את העם היהודי"

מול בית ראש הממשלה בבירה הפגינו יותר מאלף איש נגד חוק הגיור וביטול מתווה הכותל. "היום זה הכותל, מחר זה המחיצה בבנק ובדואר", אמרה יו"ר נשות הכותל. ההפגנה החלה בהבדלה ובשירי קודש

 

יותר מאלף איש הפגינו הערב (יום שבת) מול בית ראש הממשלה בירושלים ומחו נגד חוק הגיור שאישרה הממשלה בתחילת השבוע ונגד ביטול מתווה הכותל. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "ביבי, אל תחלק את העם היהודי" ו-"יהדות ללא כפייה". ynet העביר שידור חי מההפגנה.

 

ההפגנה אורגנה על ידי התנועות המסורתית והרפורמית, נשות הכותל ועוד. המחאה, שנערכה לאחר צאת השבת, נפתחה בהבדלה ובשירי קודש. " זהו רגע של הזדמנות, כל מי שמאמין בשוויון צריך להיאבק על הנושא הזה", אמרה יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן. היום זה מתווה הכותל, מחר זו המחיצה בבנק ובדואר. הם לא יעצרו שם".

ההפגנה מול בית ראש הממשלה, הערב (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ההפגנה מול בית ראש הממשלה, הערב(צילום: עמית שאבי)

אלוף במיל' נועם תיבון קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לתקן את הנזק שנגרם לדבריו ליחסי ישראל ויהודי ארצות הברית: "ממשלת ישראל החליטה להפנות עורף למיליוני יהודים ברחבי העולם. אני פונה לראש הממשלה - 'גרמת למדינת ישראל נזק אסטרטגי. לא מאוחר מדי לתקן, זה יותר חשוב מהישרדות פוליטית. המילה שלך צריכה להיות מילת כבוד. דונאלד טראמפ ואנגלה מרקל מסתכלים עליך ורואים שאתה משקר אפילו שמספקים לנו כיפת ברזל בקונגרס'. אני פונה לציבור החרדי. הגיע הזמן להפגין אומץ לב. דווקא אתם צריכים להבין שמה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך. כל ישראל ערבים זה לזה".

 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "ביום ראשון נפל דבר בישראל. בעזות מצח, בקוצר ראות, ביהירות, ואצל חלק מחברי הממשלה גם ברשעות - התקבלו שתי החלטות שמחרימות את העם היהודי. BDS מארץ ציון ומירושלים. ביטול הסכם הכותל וחוק הגיור החדש מרחפים מעלינו כמו עננה שחורה שמזהמת את היכולת של מדינת ישראל לקרא לעצמה מדינת הלאום של העם היהודי".

מחאת הגיור (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
מחאת הגיור(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

המחאה פרצה בעקבות החלטת הממשלה לאשר את חוק הגיור - שמשאיר את זכויות הגיור בידי הרבנות הראשית בלבד. החוק עוקף את החלטת בג"ץ בנושא, שקבע לפני כשנה שיש להכיר בגיורים פרטיים שבוצעו בקהילות אורתודוכסיות שלא במסגרת מערך הגיור הממלכתי.

 

לצד זאת, קיבל בתחילת השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו את עמדת החרדים על שמירת הסטטוס-קוו הקיים ברחבת הכותל. ראשי המפלגות החרדיות דרשו מתחילת הדרך את ביטול המתווה. בעקבות הסערה שפרצה, הודיע נתניהו כי הינחה לא לקדם הליכי חקיקה בעניין חוק הגיור עד לקבלת המלצות צוות שמינה תוך חצי שנה בנושא.

 

בהודעת לשכת ראש הממשלה נמסר כי אם בג"ץ ידחה את הבקשה לדחות את ההכרעה בעתירה בנושא הגיור, "הממשלה מחויבת לפעול לפי ההסכמים הקואליציוניים". נתניהו אמר את הדברים לאחר שיו"ר ש"ס אריה דרעי פוצץ את ישיבת ראשי הקואליציה שכינס ראש הממשלה בנושא כדי לפתור את המשבר כפי שפורסם לראשונה ב-ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ההפגנה בירושלים
צילום: עמית שאבי
מומלצים