שתף קטע נבחר

נער נדחף מגג בית ספר ומת – אביו יפוצה ב-822 אלף שקל

לפני 7 שנים עלתה חבורת בני 16 לגג לשאוף גז מזגנים, ובוויכוח שהתפתח נפל המנוח מגובה רב. כעת נקבע שהעירייה והנער הדוחף יפצו את המשפחה

בית משפט השלום בהרצליה קבע לאחרונה שאביו של נער שנהרג לפני שבע שנים שנדחף אל מותו מגג בית ספר בנתניה, לשם עלה כדי לשאוף גז מזגנים, יפוצה ב-822 אלף שקל על ידי העירייה ועל ידי הנער שדחף אותו אל מותו. השופט עמיעד רט דחה את תביעת האב נגד משרד החינוך.

 

האירוע התרחש באחת השבתות של מרס 2010: חמישה נעים כבני 16 טיפסו לגג בית ספר במטרה לשאוף גז ממדחסי המזגנים. בשלב מסוים התפתח ויכוח בין שניים מהם שבמהלכו דחף אחד את השני וזה נפל ארצה מגובה שבעה מטרים ומת. בהליך הפלילי הורשע הנער הדוחף בהריגה. שנתיים לאחר מכן הגיש אביו של ההרוג תביעת פיצויים נגד הנער שדחף, נגד עיריית נתניה ונגד משרד החינוך.

 

האב טען שהנער גרם למות בנו בהתנהגותו התוקפנית והרשלנית. הוא הוסיף שעיריית נתניה ומשרד החינוך אחראים כיוון שמדובר במבנה מסוכן והיה עליהם לדאוג לאמצעי זהירות שימנעו את האסון.

 

הנער טען להגנתו שהאחריות המלאה למקרה מוטלת על ההרוג, ששאף גז מזגנים ונטפל אליו, וזו הסיבה שהובילה לנפילתו מהגג. העירייה טענה מצדה שהמנוח וחבריו הם מסיגי גבול שנכנסו בלי רשות לשטח בית הספר שהיה מגודר ונעול. היא הוסיפה שלנוכח המעשה המסוכן יש לראות במנוח כמי שהסתכן מרצונו, ובכל מקרה, הנער הדוחף הוא האחראי הבלעדי לתאונה.

 

משרד החינוך טען שיש להטיל את האחריות על עיריית נתניה, שאחראית על תחזוקת בית הספר ובטיחותו. במהלך המשפט העידה מנהלת בית הספר וסיפרה שהתריעה כמה פעמים בפני העירייה שנערים נוהגים לטפס לגג המבנה בשעות אחר הצהריים וביקשה שתדאג למגן אותו. היא סיפרה שהעירייה התקינה סורגים אך הדבר לא פתר את הבעיה.

 

חוסר אכפתיות

השופט עמיעד רט הבהיר שהרשעתו הנער בהליך הפלילי והממצאים שנקבעו שם מהווים בסיס לקביעת אחריותו גם בהליך האזרחי. בנסיבות אלה הוא קבע שהנער אחראי לנזק הן מאחר שתקף את המנוח והן מכיוון שהתרשל כשהשליך אותו מהגג.

 

גם עיריית נתניה נמצאה אחראית והשופט ציין שהעובדה שהמנוח וחבריו היו מסיגי גבול לא נותנת לה פטור מוחלט מאחריות. השופט הסביר שכאשר נוכחותו של מסיג גבול במקום היא צפויה, "דמו אינו הפקר" ובעל הקרקע אחראי לנזק. במקרה זה, לדבריו, העירייה הייתה מודעת לבעיית הטיפוס על הגג ולמרות זאת "בחרה בחוסר אכפתיות בולט להתעלם מאפשרות קרובה לוודאי שאדם יימצא בתחום הסיכון".

 

מנגד, השופט רט דחה את התביעה נגד משרד החינוך וציין שלהתרשמותו מנהלת בית הספר דווקא גילתה אכפתיות והשתמשה בכל האמצעים שעמדו לרשותה בניסיון למנוע את הפגיעה.

 

השופט הטיל אחריות מסוימת על הנער המנוח והסביר שבחירתו לעלות לגג הייתה כרוכה בסיכון, גם אם מדובר בשכונה עם צרכים מיוחדים ותופעה שהייתה מקובלת בקרב הנערים. בגין הפסדי שכר, כאב וסבל, קיצור תוחלת חיים והוצאות קבורה, ולאחר ניכוי אשם תורם של 40%, חויבו הנער ועיריית נתניה לשלם לאב 822,266 שקל בצירוף שכר טרחת עו"ד של 23.4% והוצאות משפט.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים מפורטים בפסק הדין
  • עו"ד מוטי ארד עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים