שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שבוע לפני יום הולדת שנה: התינוק צ'רלי הלך לעולמו

  הוריו של צ'רלי בן ה-11 חודשים, הלוקה במחלה סופנית, נלחמו עד הרגע האחרון בבתי המשפט שהורו לנתק את התינוק ממכשירי ההחייאה. לבסוף הודיעו כי הם מפסיקים את מאבקם. שבוע לפני שהיה אמור לחגוג את יום הולדתו הראשון, מת התינוק ששבה את לבם של רבבות בכל העולם

   

  צפו בקטע מתוך ראיון עם הוריו של צ'רלי:

   

   

  סוף עצוב לסיפור של התינוק צ'רלי: הוריו של צ'רלי גארד, תינוק הלוקה במחלה סופנית, הודיעו כי בנם מת. ההורים נאבקו בבתי המשפט עד הרגע האחרון, כדי שלא לנתקו ממכונות ההחייאה, ובאחרונה הודיעו כי הם מפסיקים את מאבקם.

   

  ההורים עתרו לבית המשפט בניסיון לקבל אישור לקחת את בנם למות בבית, אולם בית המשפט סירב והורה להעבירו להוספיס, שם הוא נפטר. לא נמסר עדיין האם הוא נותק באופן אקטיבי ממכונת ההנשמה אליה היה מחובר.

   

  בית המשפט פסק שלא להאריך את חייו. צ'רלי והוריו ()
  בית המשפט פסק שלא להאריך את חייו. צ'רלי והוריו

   

  היה מרותק למיטתו כל חייו

  צ'רלי גארד נולד עם מחלה גנטית נדירה שגרמה לפגיעה בלתי הפיכה במוחו. מאז לידתו הוא היה מאושפז כשהוא מחובר למכונת הנשמה שהותירה אותו בחיים, אולם הוא מרותק למיטתו מבלי יכולת לזוז. מומחים בבית החולים בו הוא מאושפז האמינו כי לצ'רלי אין סיכוי ממשי לשרוד, ובית המשפט הסכים עמם, וסיכם כי "כל המשך טיפול יגרום לצ'רלי נזק ממשי".

   

  • השתלשלות הפרשה:

  סוף למאבק: הוריו של התינוק צ'רלי מסכימים לנתקו

  סופית: התינוק צ'ארלי ינותק ממכשירי ההחייאה

  בניגוד לרצון הוריו - צ'רלי התינוק ינותק ממכשיר ההחייאה

   

  צ'רלי הוא אחד מ-16 ילדים בעולם שסובלים מתסמונת גנטית נדירה שמכונה מחלה מיטוכונדריאלית, וגורמת, כאמור, לנזק מוחי בלתי הפיך. בית המשפט סיכם וקבע כי צ'רלי "נחשף לכאב וסבל מתמשכים", וכי לטיפול הניסיוני שהוריו רצו להעניק לו בארה"ב "אין כל סיכוי להצליח".

      

  בחודש אפריל עתרו הוריו לבית המשפט העליון בבריטניה. שופט בית המשפט העליון בבריטניה שמע את טיעוני בית החולים והמשפחה וביקר את הפעוט המונשם, והגיע להחלטה כי יש לבצע המתת חסד אקטיבית ולנתק את הפעוט ממכונת ההנשמה.

   

  פרקליטת בית החולים, דברה פאוול, אמרה במהלך הטיעונים בבית המשפט, כי לדעת כל המומחים שבדקו את הילד - יש להפסיק את הטיפולים מצילי החיים. לדבריה, צ'רלי אינו מסוגל לזוז וסובל מנזק מוחי בלתי הפיך. היא הוסיפה כי הוריו של צ'רלי העניקו לו אהבה אינסופית ותמיכה, אולם איכות חייו ירודה ואין סיכוי להצילו.

   

  פאוול הוסיפה כי אין הוכחה כי הטיפול הנסיוני, עבורו גייסו ההורים תרומות של 1.2 מיליון ליש"ט, ישנה את מהלך מחלתו של צ'רלי ויביא להצלתו או לשיפור באיכות חייו.

   

  לאחר פסיקת בית המשפט העליון בבריטניה פרצו הוריו של צ'רלי, קוני ייטס וכריס גארד ממערב לונדון, בבכי, וצעקו שוב ושוב: "לא!. הם הוסיפו: "אנחנו אוהבים אותך צ'רלי, נילחם למענך עד הסוף, נתפלל שנוכל להחזיק אותך בזרועותינו לנצח. לא ניכנע למחלתך הנדירה, זו אינה אשמתך, אסור לתת לך למות. אנחנו גאים בך ומקווים שאתה גאה בנו בכך שעמדנו לצדך ולא ויתרנו למרות כל מה שנאלצנו לעבור.

   

   

  מחלה נדירה. צ'רלי ואביו כריס ()
  מחלה נדירה. צ'רלי ואביו כריס

   

  "אתה התינוק שלנו", אמרו ההורים, "נעשה הכל למענך. השגנו את הכסף הדרוש ואת הדרכונים, התרופות מוכנות. כל מה שאתה צריך זו הזדמנות. לא נוותר עליך, אנו מצטערים שזה גורלך, הלוואי והיינו יכולים להיות במקומך".

   

  לאחר פסיקת בית המשפט העליון בבריטניה, עתרו ההורים לבית המשפט לזכויות אדם האירופי, שפסק אף הוא כי יש לנתקו ממכונת ההנשמה. לאחרונה כאמור, הודיעו ההורים כי מאבקם בא לסיומו.

   

  בישראל: הפסקת חיים אקטיבית - אסורה

  החוק בישראל אינו מתיר הפסקת חיים אקטיבית – כלומר ניתוק ממכונות ההחייאה. עם זאת, בית המשפט רשאי במקרים מסוימים לאשר הפסקת חיים.

   

  חוק "החולה הנוטה למות" מאפשר עם זאת, לחולה לסרב לטיפול מאריך חיים, אם לא נותרו לו על פי התחזיות יותר מ-6 חודשים לחיות, ולאחר שהוכח רצונו של המטופל להפסיק את חייו מעבר לספק סביר.

   

  נאבקו עד הרגע האחרון. הוריו של צ'רלי בבית החולים (צילום: Featureworld) (צילום: Featureworld)
  נאבקו עד הרגע האחרון. הוריו של צ'רלי בבית החולים(צילום: Featureworld)

   

   

  אם החולה הנוטה למות הוא קטין שטרם מלאו לו 17 שנים, ואינו נחשב ככשיר לקבל החלטות בקשר לטיפול הרפואי שבו, המוסמכים לקבל החלטות בעניינו הם הורי הקטין, אפוטרופוס של הקטין או ועדה מוסדית. החוק קובע כי זכותו של קטין להשתתף בקבלת החלטה לגבי הטיפול הרפואי בו אם הוא מודע למצבו וכשיר מבחינה שכלית ונפשית.

   

  אם קיימת אי הסכמה בין הקטין עצמו לבין הוריו או הרופא האחראי לטיפול בו, קובע החוק שבמידה שהקטין רוצה שחייו יוארכו – דעתו היא הקובעת, בכל מקרה ובכל גיל, ויש לפעול על פיה.

   

  לפני כשנתיים אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב להפסיק את פעולתה של מכונת ההנשמה של חולה סופני בניוון שרירים ALS. המחלה לא פגעה בתפקודו השכלי, הוא היה מודע למצבו והביע את רצונו להתנתק ממכונת ההנשמה ובכך לסיים את חייו בכבוד.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Featureworld
  לא הספיק לחגוג יום הולדת. צ'רלי גארד
  צילום: Featureworld
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים