שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  אוסטרליה: המטען שהגיע מטורקיה היה אמור לפוצץ מטוס

  כתבי אישום שהוגשו נגד שני גברים חושפים מזימת טרור גדולה באוסטרליה שיועדה להפיל מטוס של חברת "איתיחאד". זאת באמצעות מטען שהגיע מאנשי דאעש בסוריה דרך טורקיה. המטען אותר בנמל התעופה בסידני לפני שלושה שבועות. כמו כן הם תכננו להפיץ גז רעיל במקום פומבי, כנראה בתחבורה הציבורית

   

   

   

  סידני נאבקת בטרור: כתבי אישום הוגשו נגד שני גברים אוסטרלים, שניסו לפוצץ מטוס של חברת התעופה איתיחאד ולהרעיל את נוסעיו בגז. ברשת CNN דווח הבוקר (יום ו') כי מפקד בכיר של דאעש בסוריה שלח אליהם חלקים, כולל מטעני נפץ, באמצעות מטען אווירי מטורקיה, במטרה מפורשת לבנות מתקן נפץ מאולתר. תוכנית אחרת כללה הפצת גז רעיל במקום ציבורי. התוכנית סוכלה כיוון שהמעורבים לא הצליחו לייצר את הגז הקטלני.

   

  "זו אחת התוכניות המתוחכמות אי פעם לפיגוע על אדמת אוסטרליה", אמר סגן מפקד המשטרה הפדרלית, מייקל פלאן. הוא ציין כי ההוראה לבצע את מתקפת הטרור הגיעה מ"מפקד בכיר בדאעש בסוריה". לדבריו, "בסיוע אותו מפקד בדאעש, הנאשמים הרכיבו את המטען שאנחנו מאמינים שהיה מוכן לשימוש באותה הטיסה". 

  שוטרים ליד בתי החשודים באוסטרליה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  שוטרים ליד בתי החשודים באוסטרליה (צילום: AFP)

  "אחת התוכניות המתוחכמות אי פעם לפיגוע באוסטרליה". מייקל פלאן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  "אחת התוכניות המתוחכמות אי פעם לפיגוע באוסטרליה". מייקל פלאן(צילום: AFP)

  פשיטה על בתי הנאשמים והחשודים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  פשיטה על בתי הנאשמים והחשודים(צילום: EPA)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  ראש הממשלה מלקולם טרנבול הודיע על הורדת רמת הכוננות עקב סיכול מתקפת הטרור (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  ראש הממשלה מלקולם טרנבול הודיע על הורדת רמת הכוננות עקב סיכול מתקפת הטרור(צילום: EPA)

  ארבעה גברים נעצרו בפשיטות המשטרה בסידני ובסביבתה בסוף השבוע. שניים מהם, חאלד חיאת (49) ומחמוד חיאת (32), נאשמים בשתי עבירות טרור, ומעצרם הוארך בבית משפט בפרמטה. גבר נוסף שוחרר באמצע השבוע, וחשוד רביעי נותר במעצר.

   

  במשטרה ציינו כי השניים החלו לרקום את המזימה בחודש אפריל. הם הרכיבו את המטען על סמך הוראות שנתן להם בכיר דאעש בסוריה. הוא אף היה אמור לשלוח להם רכיבים נוספים לצורך זה מטורקיה. המטען נמצא במזוודתו של אחיו של אחד הנאשמים לפני שעלה לטיסת איתיחאד שיצאה מסידני ב-15 ביולי. האח לא היה מודע לתוכנית, וגורמי הביטחון בשדה התעופה איתרו את המטען. האח שוהה מחוץ לגבולות אוסטרליה ולא הוצא לו צו מעצר בינלאומי. המשטרה תיארה את המטען כבעל דרגת נפץ גבוהה אך הניסיון להרכיבו לא עלה יפה. אז פנו השניים לתכנן מכשיר הרעלה כימית, שמבוסס על מימן גופרתי.

   

  על פי האישום, חברי החוליה התחייבו לבצע כמה ניסיונות אך לא הייתה להם תוכנית קונקרטית לגבי ההרעלה. עם זאת, הם הזכירו שטחים צפופים וסגורים כמו למשל כאלה שמשמשים תחבורה ציבורית. מימן גופרתי הוא רעיל מאוד, ולעתים קרובות הופך קטלני למי שנחשפו אליו. סגן הנציב פלאן אמר כי מיד עם קבלת המידע, החשודים הושמו תחת מעקב והמשטרה נקטה "צעדים שנועדו לצמצם כל איום". על פי הדיווחים, המשטרה האוסטרלית קיבלה מידע מהמודיעין הבריטי לגבי איום הנוגע לתחבורה ציבורית במדינה. סגן מפקד המשטרה הפדרלית ציין כי קשה לייצר גז שכזה, "ייתכן שזו הייתה תוכנית היפותטית, ולא התגלה מטען". עם זאת הוסיף כי "לא זו בלבד שתפסנו את המטען שהיה אמור לעלות לטיסה, שיבשנו לחלוטין את התוכנית לפיזור גז כימי".

   

  שר המשפטים מייקל קינן התייחס לאירוע בפרת'. הוא אמר כי "שמירת הביטחון בשדות התעופה באוסטרליה תוגבר. האירוע עלול היה להסתיים באסון. אני מבין שהאוסטרלים מאוד מודאגים עקב הדיווחים. במשטרה טוענים כי היינו מטרה רצינית מאוד של דאעש". הוא ביקש להזכיר שזהו הסיכול ה-13 שהמשטרה מצליחה לבצע, "בזכות המצוינות של רשויות אכיפת החוק שלנו הצלחנו למנוע פיגוע על אדמת אוסטרליה בשלוש השנים האחרונות". ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול הודיע אתמול על הורדת רמת הכוננות בנמלי התעופה בעקבות סיכול מתקפת הטרור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  שוטרים ליד בתי החשודים באוסטרליה
  צילום: AFP
  מומלצים