שתף קטע נבחר

התארגנות הפגנה במאה שערים - וההפגנה שמנגד

זה קורה כבר תקופה ארוכה: חיילים מותקפים על ידי קיצונים בשכונות חרדיות בירושלים, וחרדים מפגינים בשבתות בשכונות החילוניות. בווטסאפ עברו עדכונים, הכתובת של "המטרה" וניתוב המתפרעים. לתושבים החילונים בעיר נמאס ומחר הם יקיימו הפגנת נגד

 

 

 

כבר כמה שנים מקיימות קבוצות של חרדים קיצוניים הפגנות בירושלים נגד גיוס לצה"ל ובמחאה על חילול שבת. לחילונים בעיר נמאס לשתוק. מחר הם מתכוונים לצאת לרחובות ולקיים הפגנת נגד ולזעוק "גם לנו יש קווים אדומים". ynet ו-"ידיעות אחרונות" עקבו אחרי הפגנות החרדים וחשפו את השיטה שבה הן מתארגנות: הודעות הווטסאפ הקבוצתיות, הנהירה המהירה לרחובות, זיהוי השוטרים הסמויים ועוד.

 

כך למשל התארגנה ההפגנה השבוע נגד שר הביטחון אביגדור ליברמן שהגיע למאה שערים לניחום אבלים. בקבוצת ווטסאפ שבה חברים תושבי השכונה, צעירים ומבוגרים, הופיע עדכון: "הסיקריקים קוראים לצאת להפגין נגד שר הביטחון". ואחרי דקות: הודעה נוספת עם הכתובת המדויקת שבה נמצא השר וקריאה לזרום למקום. ואז עדכון נוסף: "השר עדיין בכתובת. יש התקהלות".

הפגנת חרדים בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הפגנת חרדים בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

בשלב זה עוברים המפגינים לפעולה אלימה ורוגמים באבנים את מכונית השרד של השר. לאחר שליברמן עוזב חוזר השקט, אבל זה זמני. עוברות שעתיים. צעיר מהשכונה מבחין בחייל צועד ברחוב ולצידו גבר בלבוש אזרחי. לצעיר אין ספק: החייל הוא שוטר מחופש והאזרח שלידו שוטר סמוי. הוא מקליד בווטסאפ: "חרד"ק עם בילוש כעת במאה שערים. ממתינים לאקשן". (חרד"ק, חרדי קל דעת, הוא כינוי גנאי למתגייסים).

 

ההודעה על "הסמויים" עוברת במהירות בקבוצות הווטסאפ ובתוך כמה דקות מציפים את הרחובות מאות מפגינים. הם מאתרים את "השוטרים המחופשים" ומגדפים: "רוצח. נאצי". השניים קופאים במקומם. כמה דקות לאחר מכן, בדרך פלא, צץ כוח משטרתי ומחלץ אותם.

 

הדרמה נמשכת: זמן מה לאחר מכן פושט כוח משטרתי על משרדי "מרכז ההצלה" בשכונה, ארגון המסייע בייעוץ למתן פטורים מגיוס. המפגינים החרדים ממהרים לקשור בין שני המקרים וטוענים: "הכנסת החייל המחופש הייתה תרגיל הסחה שנועד לנתב את המפגינים אליו, במטרה לאפשר פשיטה שקטה על המשרדים".

 

בתוך שניות עוברת הודעה בווטסאפ: "המשטרה הביאה חרד"ק ועשו תרגיל. בו בזמן נכנסו למשרדים". ההודעה מזרימה לרחוב עוד ועוד מפגינים, ואז מתפתחת תגרה אלימה. השוטרים סופגים קללות ובמקביל מושלכים לעברם כיסאות, טיטולים מלוכלכים, שקיות אשפה ואבנים שמהן נפצע שוטר בראשו. המשטרה עצרה שישה מהמתפרעים ועוד הפגנה הסתיימה, אחת מני רבות.

 

במשטרה מכחישים את הטענות באשר ל"שוטרים הסמויים ותרגיל ההסחה", ואומרים כי הפשיטה על המשרדים בוצעה בכפוף לצו של בית־המשפט.

 

בעקבות ההפגנות הללו, וההפגנות בשבת, תקיים מחר קבוצה של חילונים הפגנת נגד. הם יתייצבו סמוך לרחוב הנביאים, שאליו מגיעים מדי שבת חרדים הזועקים שעבס לעבר מכוניות נוסעות, ויפגינו מולם. ההפגנות הללו אינן נעצרות תמיד ברחוב הנביאים. לפעמים מגיעים המפגינים למרכז העיר, צועקים ליד מסעדות ובתי־קפה פתוחים והופכים פחי אשפה. אחד ממארגני ההפגנה החילונית, רפי בלאק, אמר אתמול: "לא ניתן שקבוצה של קיצונים תכתיב לנו איך לחיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הפגנה נגד הגיוס
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים