שתף קטע נבחר

שטיינמץ יישאר במעצר: "מה שעושים לי בישראל נהוג בדיקטטורות"

הוארך מעצר המיליארדר שחשוד בשוחד, הלבנת הון וזיוף. הוא האשים בהארכת מעצרו את המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס, שעימו הוא מסוכסך: "הוא סימן אותי, החקירה הזאת היא כלום". השופט האריך גם את מעצרו של היועץ האסטרטגי טל זילברשטיין: "יש ראיה דרמטית נגד השניים". מ"מ יו"ר בזק דוד גרנות נחקר ושוחרר, יוכל לשוב לעבודתו

 

 

מעצרם של שניים מהחשודים בפרשת הלבנת ההון שנחשפה הבוקר (יום ב') - המיליארדר בני שטיינמץ והיועץ האסטרטגי טל זילברשטיין - הוארך בארבעה ימים. כך קבע אחר הצהריים שופט השלום בראשון לציון מנחם מזרחי. אחרי שהוצגה בפניו ראיה שהוגדרה "דרמטית", כתב השופט: "קיים יסוד סביר ששחרור החשודים ישבש את מהלכי החקירה. חשוד 1 (שטיינמץ) לכאורה כבר נקט מעשים שבכוחם לשבש את החקירה. חשוד 2 (זילברשטיין) לא נקט פעולה שבכוחה לשבש, אולם נוכח קיומה של אותה ראיה דרמטית בהחלט קיים חשד סביר לחשש שכך יהיו פני הדברים. הפעולות המבוקשות רלוונטיות ויש לאפשר ליחידה החוקרת לבצען".

 

הראיה הוצגה לשופט בשיחת טלפון. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בשמונה ימים מחשש לשיבוש הליכי חקירה. "יש הרבה מאוד פעולות חקירה שתלויות אחת בשנייה", אמר נציג המשטרה. "על מנת לבצען נצטרך שהחשודים יהיו במעצר".

 

בדיון אמר שטיינמץ: "גרתי הרבה שנים בחו"ל, רוב חיי. אני מרגיש נורא שמדינת ישראל עושה לי את זה. זה נהוג במדינות טוטליטריות. זה כמו דיקטטורה שמחליטה ומסמנת אנשים. להגיד ששיבשתי (חקירה. א"ב) 23 פעמים זה מגוחך. לא הוטחה בי אפילו אחת היום. אני שמונה חודשים שיתפתי פעולה. אי אפשר לשתף יותר פעולה עם חקירה. הבאתי מסמכים, התייצבתי במשרדים חמש-שש פעמים. אין כלום, כל החקירה זה כלום. יש כאן מי שסימנו אותנו. זה פוליטי. ג'ורג' סורוס (המיליארדר ההונגרי-יהודי. א"ב) סימן אותי. לא עשינו כלום. אין פה כלום ולא היה פה כלום. ודאי שאני לא משבש. להוציא צא מעצר זה דבר נורא".

 

שטיינמץ האשים בעבר את סורוס כי פעל יחד עם חברת כרייה בגינאה כדי לדחוק אותו ממכרה ברזל במדינה. ב-2014 דווח כי הוא תובע את סורוס וחברת הכרייה לאחר שהזכויות למכרה הברזל נשללו ממנו.

 

הפרשה הנוכחית היא הסתעפות של פרשה קודמת שבה היה מעורב שטיינמץ: ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) מתנהלת כבר זמן מה חקירה רחבת היקף בחשד של מתן שוחד לעובד ציבור זר ולהלבנת הון. לפי החשד, בפרשה המקורית ניתן שוחד בשווי עשרות מיליוני דולרים לנשיא גינאה לשעבר ולאשתו על ידי חברת BSGR שבבעלות שטיינמץ, בתמורה לקבלת זיכיונות כריית ברזל בשנים 2012-2006. כעת נחקר חשד ששטיינמץ פעל בשיטתיות עם זילברשטיין ומעורבים נוספים כדי להלבין הון באמצעות מרמה וזיוף מסמכים בקשר לעסקאות בסכום של כתשעה מיליון אירו, חלקן במדינות בחו"ל ובהן רומניה.  

 

בפתח הדיון ביקש נציג יאח"ה, רפ"ק אבשלום אחרק, להרחיק מהאולם שני בני משפחה של שטיינמץ - גיסו ובן זוגה של בתו - ששמם עלה בחקירה. השופט מנחם מזרחי נעתר והם עזבו את האולם. לאחר מכן ציין רפ"ק אחרק: "זאת אומנם פרשה חדשה, אולם היא קושרת את עצמה לפרשה הישנה, כי האקדח מהמערכה הראשונה ירה במערכה השנייה, שבה אנחנו נמצאים. כשראינו שיש בנוסף עבירות של שיבוש בצורה ממשית, הבנו שפעולות החקירה, לרבות עדים ומסמכים, חייבות להיעשות מיד, וכשהוא במעצר".

אחר הצהריים בבית המשפט בראשל"צ (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
אחר הצהריים בבית המשפט בראשל"צ(צילום: יאיר שגיא)

לדבריו, יש התפתחות משמעותית ודרמטית שהוצגה לבית המשפט: "יש ראיות חדשות שמראות את התנהלות חשוד 1 (שטיינמץ) ומשפיעות על הפרשה החדשה. מדובר בראיות מכל מיני סוגים, לרבות עדים ומסמכים. החקירה חיה, נושמת ובועטת".

 

בתגובה לבקשה להארכת מעצר טען סנגורו של שטיינמץ, עו"ד רונן רוזנבלום, שמרשו לא שיבש חקירה בישראל עד היום - והזכיר ששטיינמץ היה אמור לטוס מחר לחו"ל. על כך ענה לו נציג המשטרה: "השיבוש היה בישראל. האיש הוכיח לנו בצדק ובזכות את יכולות השיבוש שלו".

 

עו"ד רוזנבלום: "אם זה לא היה מר בני שטיינמץ, הוא לא היה כאן. יש ביאח"ה הרבה חקירות כאלה ורק בגלל השם שלו הוא נעצר. על החשדות האלה לא עוצרים לשעה. עו"ד שמרון יצא לחו"ל 24 שעות אחרי שנחקר. בתיק החדש משתמשים כדי למנוע ממנו לצאת מהארץ. אם יצטרכו שיגיע לחקירה, הוא יגיע. המשטרה הייתה חייבת להציג התפתחות משמעותית בחקירה של חשוד שכבר נעצר, ולא יכלו להגיד שוב 'גינאה', אז הביאו משהו חדש. התיק של גינאה גוסס ויש על המאזניים 300 מיליון שקל. אין למרשי עבר פלילי, הוא סב לנכדים, הוא פילנתרופ שתורם עם אשתו עשרות מיליונים לצה"ל, לילדים מעוטי יכולת, ומנובמבר הוא הפך לאויב העם?"

 

זילברשטיין נחקר היום לראשונה ולא עלתה נגדו טענה על שוחד או שיבוש, אלא על מעורבות כללית ושתי חשבוניות שנתן עבור ייעוץ ב-2011 בסכום של מיליון דולר. נציג המשטרה: "לזילברשטיין יש הרבה קשרים עם שטיינמץ לאורך כל הפרשה".

דוד גרנות. נחקר ושוחרר (צילום: עופר חן) (צילום: עופר חן)
דוד גרנות. נחקר ושוחרר(צילום: עופר חן)

שטיינמץ, זילברשטיין, מ"מ יו"ר דירקטוריון בזק דוד גרנות ושני חשודים נוספים נחקרו - כל אחד על פי חלקו - בחשד למתן שוחד, הלבנת הון, זיוף מסמכים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. בחקירה היו מעורבים גם ה-FBI ומשטרת שווייץ.

 

המשטרה הודיעה כי היא חוקרת חשד שהם פעלו יחד באופן שיטתי על מנת לייצר ולהציג חוזים ועסקאות פיקטיביים, בין היתר בתחום הנדל"ן במדינה זרה, וזאת לצורך העברות כספים והלבנת הון. החקירה מנוהלת בשיתוף פעולה בינלאומי וכן בשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה והמחלקה הפלילית והבינלאומית בפרקליטות המדינה.

 

לכל אחד מהמעורבים מיוחסות עבירות שונות, ובמהלך הפעילות הבוקר בוצעו חיפושים בבתיהם ובמשרדים המשמשים את חלקם.

 

גרנות שוחרר אחר הצהריים בתום חקירתו והוא יוכל לחזור לעבודתו. הוא מונה לאחרונה לממלא מקום יו"ר בזק במקום שאול אלוביץ', הנחקר בפרשה אחרת הנוגעת לעבירות לכאורה על חוק ניירות ערך.

 

בהודעה שפרסמה היום בזק לבורסה לרשות לניירות ערך נכתב: "אין בידי החברה כל מידע אודות מהות החקירה, נסיבותיה ותוכנה, אולם כפי שנמסר לחברה, החקירה אינה קשורה לחברה, ובכלל זה היא אינה קשורה לנושאים הנחקרים במסגרת חקירת רשות ניירות ערך אודותיה דיווחה החברה ביום 20 ביוני 2017 ובדיווחים עוקבים".


פורסם לראשונה 14/08/2017 15:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
בני שטיינמץ
צילום: יאיר שגיא
מומלצים