שתף קטע נבחר

הכי באזזזז
  זירת הקניות
  בית הדין לבעל: "אם לא תיתן גט – תיאסר"
  מאז 2014 מעכב נהג מונית את הגט שבו חויב. לבסוף שללו הדיינים את רישיון הנהיגה שלו, הטילו עליו צו עיכוב יציאה מהארץ ואיימו עליו בכניסה לכלא
  המאבק בסרבני הגט: בית הדין הרבני האזורי בירושלים הודיע לאחרונה לגבר המסרב להתגרש מאשתו שאם ימשיך לעגן את אותה ולהתעלל בה נפשית - הוא יישלח למאסר. "לא ניתן יד להמשך עיגונה של בת ישראל", כתבו הדיינים והקציבו לו חודש ימים.

   

  החלטת בית הדין על חיוב בגט ניתנה ב-2014, אחרי שנים רבות שבהן סבלה האישה מאלימות. אלא שבעלה לא ציית להחלטה, וכחצי שנה לאחר מכן הגיש בקשה לעיון חוזר בפסק הדין. חצי שנה לאחר מכן דחה אותו בית הדין וחזר על קביעתו שעל הבעל לגרש את אשתו.

   

  אך גם הפעם הבעל לא סר למרותו, וחמישה חודשים לאחר מכן פנתה האישה לבית הדין האזורי בירושלים וביקשה להטיל על בעלה מגבלות כדי לגרום לו להתעשת.

   

  בית הדין דחה אותה והיא ערערה לבית הדין הגדול, שם היוצרות התהפכו ונקבע כי "הבעל חייב לתת גט לאשתו מיד". הדיינים המליצו לאישה להגיש תביעה נוספת להטלת צווי הגבלה, וכך היא עשתה.

   

  הרכב דייני בית הדין האזורי - הרב אליהו הישריק, הרב א' אהרן כץ והרב מיכאל עמוס – קיבל את בקשת האישה, והטיל על הבעל את כל המגבלות שבסמכותו לצורך חיוב בגט.

   

  מדובר בין היתר בשלילת רישיון נהיגה, איסור יציאה מהארץ ואיסור על פתיחת חשבון בנק או שימוש בצ'קים. בנוסף נקבע שאם תוך 30 יום הבעל לא יתעשת – יושת עליו עונש מאסר.

   

  מדובר במגבלות חמורות בהתחשב בכך שהבעל הוא נהג מונית, והדיינים ציינו כי הם מקווים שהסנקציות יסייעו לו להגיע להחלטה הנכונה ולא יהיה צורך להשתמש בעונש המאסר.

   

  הדיינים התבטאו בחריפות כלפי הבעל: הם ציינו כי הוא מתעלל באשתו נפשית, מזלזל בה וברשויות, ועושה כל שביכולתו כדי לגרום לסחבת ולעיכוב הגט, תוך התעלמות מוחלטת מפסק הדין של בית הדין הרבני הגדול. הדיינים הבהירו שהם לא מוכנים להמשיך לתת יד להתנהלות זאת וכלשונם "עת המלל הגיעה לסיומה והגיעה עת המעש".

   

  לפיכך, פסק הדין הסתיים בהודעה שאם תוך 30 יום לא יהיו גירושים, הם יתכנסו שוב כדי להחליט לכמה זמן לשלוח אותו אל מאחורי סורג ובריח.

   

  הרכב הדיינים גם נזף בבעל ובעורך דינו שכלל לא טרחו להגיע לדיון, אף שבקשתם לדחייתו סורבה, וציין שהוא שוקל לדווח על כך לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערת: עו"ד משה יצחק אוסדיטשר ועו"ד יפתח תייר
  • ב"כ המשיב: עו"ד אלי ביטון ועו"ד דוד ביטון
  • עו"ד איתמר לנדאו עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בית הדין לבעל: "אם לא תיתן גט – תיאסר""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים