שתף קטע נבחר

הכי באזזזז
  זירת הקניות
  צעיר אתיופי שהוכה ע"י שוטר יקבל 24 אלף ש'
  ב-2009 נעצר התובע באלימות על לא עוול בכפו. השוטר, ירון מואס, שהורשע בעבר בהליך הפלילי, הפסיד לאחרונה גם בתביעה האזרחית שהוגשה נגדו
  בית משפט השלום בתל אביב הכריע לאחרונה בתביעה אזרחית וקבע שצעיר אתיופי שהוכה ונעצר על ידי שוטר על לא עוול בכפו, יפוצה ב-24 אלף שקל. השוטר, ירון מואס, שכבר הורשע בעבר בהליך הפלילי בעקבות האירוע, ישלם חלק מהסכום מכיסו ואת השאר תשלים המדינה.

   

  בספטמבר 2009, במהלך סיור בתל אביב, הבחין השוטר ירון מואס בקבוצת צעירים וביקש מהם להזדהות. אחת הבחורות שאלה מדוע פנה דווקא אליהם, והוא ענה לה "סתמי ת'פה". חברה, שהעיר לשוטר על שפתו, זכה בתגובה לשתי סטירות. הוא נאזק אותו, נדחף לניידת ונעצר למשך ארבע שעות על סמך דו"ח פעולה שקרי. ב-2011 הורשע מואס בתקיפה ובשיבוש הליכי משפט במסגרת הסדר טיעון, ולאחר ערעור של מח"ש נגזרו עליו חודשיים עבודות שירות בפועל ו-4,000 שקל פיצוי למתלונן.

   

  בתביעה נזיקית שהגיש הצעיר לאחר מכן נגד מואס ונגד המשטרה הוא הסתמך על ממצאי ההליך הפלילי וטען שהאירוע נבע מגזענות מובהקת. לטענתו, שבעת הדיווח על המעצר הודיע מואס: "עצרתי אתיופי על תקיפת שוטר".

   

  המדינה סירבה לקבל אחריות על מעשיו של השוטר וטענה כי מדובר ב"אלימות סתמית וחסרת קשר" אך לא חמורה, וכי מואס פעל על דעת עצמו. היא הוסיפה שהמשטרה הוקיעה את מעשיו בכך שהגישה נגדו כתב אישום ואף הגישה ערעור כדי להחמיר את עונשו.

   

  מואס מצדו טען שבאותו יום פנה לחבורה של התובע בעקבות "דיווח צוות סמוי על התנהגות חריגה של קבוצת צעירים". בניגוד להודאתו בהליך הפלילי, הוא הכחיש שתקף וחזר על כך שהתובע הוא זה שתקף.

   

  מפגש תוקפני ומשפיל

  אבל השופטת יעל הניג דחתה את ניסיונות המדינה ומואס לחמוק מאחריותם למקרה. היא קבעה שטענותיו של השוטר לא מתיישבות עם ממצאי ההליך הפלילי ו"לא שרדו את החקירה הנגדית". עם זאת היא ציינה שלא הוכח שמואס פעל ממניעים גזעניים, שכן לשיטתה השימוש במילה "אתיופי" כשלעצמו אינו נושא קונוטציה שלילית.

   

  באשר לאחריות המדינה הדגישה השופטת ש"העובדה שהמדינה הגישה כתב אישום נגד השוטר מלמדת שהיא אינה מסכימה עם דרכיו, אך אינה פוטרת אותה מאחריותה כלפי התובע".

   

  נקבע שלמדינה יש אחריות על מעשי שוטריה ללא קשר לרמת האלימות שבה נקטו. בעניין זה ציינה השופטת הניג כי אף שהפגיעה הפיזית בתובע הסתכמה בשתי סטירות יש להתייחס אליה בחומרה לנוכח העובדה שהאחראי לה הוא איש חוק.

   

  היא הוסיפה שהתובע היה ועודנו איש נורמטיבי, שדבר בחייו לא הכין אותו למפגש תוקפני ומשפיל עם המשטרה, ופסקה לו פיצוי של 28 אלף שקל שמתוכם יקוזזו 4,000 שקל שכבר קיבל במסגרת ההליך הפלילי. מואס יישא ב-10,000 שקל מהסכום באופן אישי.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע:עו"ד טלי דג'ין
  • ב"כ המדינה:עו"ד מאיה חדד
  • השוטר, ירון מואס, ייצג את עצמו
  • עו"ד פליקס פרטוק , משרד עורכי דין, עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "צעיר אתיופי שהוכה ע"י שוטר יקבל 24 אלף ש'"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים