שתף קטע נבחר

העלים 1.2 מיליון ש' - ונידון רק לעבודות שירות

המדינה ביקשה לגזור מאסר בפועל על בעלי חברה להפצת ספרות משפטית שהודה בעבירות. אך השופטת קנטור התחשבה במצבו הבריאותי והכלכלי

בית משפט השלום בחיפה גזר לאחרונה עונש מקל של חצי שנת עבודות שירות על בעלי חברת "הכול לפרקליט" להפצת ספרות משפטית, שהודה שהעלים הכנסות של כ-1.2 מיליון שקל. השופטת אורית קנטור קיבלה את עמדת הסנגור, שלפיה יש להתחשב במצבו הבריאותי והכלכלי של הנאשם, ובכך שהדוחות הוגשו לבסוף וגילו שההכנסות לא הגיעו לרף המינימלי בשנים הרלוונטיות.

 

על פי כתב אישום שהוגש לפני כשנתיים, בין השנים 2013-2008 מכרה החברה ספרים למשרדי עורכי דין בהיקף של כ-1.2 מיליון שקל אך לא הגישה דיווחים למס הכנסה. המנהל יואל גן אור הודה בעבירות והורשע בעבירות מרמה ובקיום פנקסים כוזבים.

 

במסגרת הטיעונים לעונש ביקשה המדינה, שיוצגה על ידי המתמחה חיים ראבייב, להטיל על הנאשם 28 חודשי מאסר בפועל. היא הדגישה שחובותיו למס הכנסה עומדים על מאות אלפי שקלים ושהעבירות בוצעו תוך תכנון מקדים. מעשיו, נטען, "פגעו בפעילות הכלכלית התקינה של המדינה" ובעיקרון שוויון הנשיאה בנטל המס.

 

עוד טענה המדינה שהעבירות בוצעו במשך תקופה ארוכה, כך שלא מדובר בכישלון רגעי, ויש להטיל על הנאשם עונש שירתיע עבריינים פוטנציאלים.

 

מנגד טען הסנגור עו"ד אליהו סרור שאמנם הנאשם לא דיווח בזמן על הכנסות, אך הוא הגיש בסופו של דבר את הדוחות, ועל פי חישובי רשות המסים - הכנסותיו בשנים הרלוונטיות לא הגיעו לרף המינימלי החייב במס. הוא ביקש להטיל על הנאשם מאסר על תנאי או עבודות שירות.

 

לדבריו, ב-2006 עבר הנאשם פשיטת רגל בנסיבות קשות, והעסק שהקים שייך לתחום שנעלם מהעולם בעידן האינטרנט, כך שאין בו יכולת להתפרנס באמת. לדבריו, ההכנסות היחידות לעסק היו מכמה משרדי עורכי דין שריחמו על הנאשם וקנו ממנו ספרים. כמו כן, הנאשם סובל ממחלות ובעיות כלכליות קשות ונתמך על ידי ילדיו.

 

השופטת אורית קנטור קיבלה את עמדת הסנגור. לדבריה, אמנם הפסיקה הדגישה את החומרה היתרה שיש לייחס לעבירות מס, ובדרך כלל יש לגזור על עבירות מעין אלה מאסר בפועל, אך יש חשיבות גם לסוגיות הסרת המחדל בעת גזירת הדין.

 

היא ציינה שהנאשם הודה בעבירות בהזדמנות הראשונה, נטל אחריות על מעשיו וביקש את רחמי בית המשפט. השופטת התחשבה במצבו הבריאותי, בכך שניידותו מוגבלת, הוא לא עובד, חי מהיד לפה ונעזר בילדיו.

 

לדבריה, על פי הנתונים שהציג הסנגור, הדוחות הוגשו בסופו של דבר והראו שההכנסות לא הגיעו לסף המס. בהתחשב בכלל הנסיבות היא בחרה לגזור עונש מקל של שישה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס של 25 אלף שקל שישולם ב-25 תשלומים חודשיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים