שתף קטע נבחר

תרגיל רחב היקף: היום יישמעו שתי אזעקות, תלמידים ייכנסו למרחב המוגן

במסגרת תרגיל מטכ"לי רחב היקף שיתקיים בכל מפקדות צה"ל, יקיים פיקוד העורף את תרגיל "עמידה איתנה" שבמסגרתו יתורגלו הגופים השונים. אזעקה תישמע היום ב-11:05 וב-19:05. בצה"ל מבקשים מכלל הציבור להיכנס למרחב מוגן בזמן הישמע אזעקת התרגול

 

תרגיל פיקוד העורף. ארכיון  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תרגיל פיקוד העורף. ארכיון (צילום: דובר צה"ל)

 

צה"ל פתח אתמול (א') בתרגיל מטכ"לי רחב היקף לאימון הכשירות והמוכנות לחירום בכל מפקדות צה"ל. במסגרתו, יתקיים גם תרגיל העורף הלאומי של פיקוד העורף "עמידה איתנה". היום, יום שלישי, יישמעו אזעקות בכל רחבי ישראל ב-11:05 בבוקר וב-19:05 בערב.

 

מטרת התרגיל המטכ"לי היא אימון המפקדות הראשיות במגוון תרחישי חירום ומלחמה והעמקת המוכנות והשיח המבצעי בין המפקדות השונות. התרגיל אינו חלק מהתרגיל המשותף לצה"ל ולצבא ארצות-הברית - Juniper Cobra 2018, שמתמקד בהגנה מפני טילים ורקטות בתרחיש של אלפי טילים ביממה מכל הגזרות - איראן, סוריה, לבנון ורצועת עזה.

 

במהלך השבוע יתקיימו תרגילים בכמה מוקדים ברחבי הארץ וייתכן כי תורגש תנועת כוחות במרחב. מטרת תרגיל העורף היא שיפור המוכנות של כל הגופים בארץ מהרמה הלאומית ועד רמת האזרח לחירום. כבכל שנה, ניתן דגש על תרגול כוחות פיקוד העורף בשיתוף הרשות הלאומית לחירום, הרשויות המקומיות, ארגוני הביטחון וההצלה, מערכת החינוך וגופים ציבוריים ופרטיים.

תלמידים יתרגלו כניסה למרחבים מוגנים. ארכיון  (צילום: דוברות משרד החינוך) (צילום: דוברות משרד החינוך)
תלמידים יתרגלו כניסה למרחבים מוגנים. ארכיון (צילום: דוברות משרד החינוך)
 

התרגיל ידמה תרחיש קיצוני של מלחמה רב-זירתית שבמהלכה משוגרות לעבר ישראל אלפי רקטות וטילים ביממה, מכל החזיתות. כוחות פיקוד העורף יתרגלו חילוצים בכמה אתרי הרס ברחבי המדינה. לטובת התרגיל יופעלו חלק מהגדודים הסדירים של חטיבת החילוץ וההצלה, בהם כאלה שיוקפצו מתעסוקות מבצעיות לזירות אזרחיות ש"ניזוקו" מפגיעת טילים. בנוסף יוקפצו חיילי מילואים של פיקוד העורף להשתתף במשימות שיוטלו על הפיקוד.

 

דובר צה"ל מדגיש כי התרגיל תוכנן מראש כחלק מתוכנית האימונים לשנת 2018 ונועד לשמירה על כשירות וכוננות הכוחות. האזעקה תישמע גם ברדיו, תופיע באתרי האינטרנט השונים ובביפרים לכבדי שמיעה, בטלוויזיה, באתר ובאפליקציית פיקוד העורף. במקרה של אזעקת אמת, תופץ הודעה באמצעי התקשורת.

 

בצה"ל אומרים כי מטרתן של אזעקות אלו היא לתרגל את כלל הציבור בכניסה למרחב המוגן שבחרו הן במקום עבודתם והן בביתם, וכן לבדוק את תקינות מערך הצופרים במדינה. "התרגיל מהווה הזדמנות נוספת להכנת כלל הציבור למצבי חירום, לבחינת המערכות השונות, התיאום הבין-ארגוני ושיפור ההיערכות והמענה להתגוננות העורף בחירום".

 

במסגרת התרגיל יתורגלו מוסדות חינוך וגני ילדים ברחבי הארץ. התלמידים יתרגלו כניסה למרחבים המוגנים. בעת האזעקה יתרגלו גם בסיסי צה"ל, משרדי ממשלה ומוסדות ציבור את הכניסה למרחבים המוגנים. בצה"ל מבקשים מכל הציבור להיכנס למרחב מוגן בזמן הישמע אזעקת התרגול, "בהתאם לזמן העומד לרשותם ולהנחיות פיקוד העורף".

 

הנחיות התגוננות בעת הישמע אזעקה ניתן למצוא באפליקציית פיקוד העורף ובאתר האינטרנט. "אם הכניסה למרחב המוגן במהלך התרגיל כרוכה בשיבוש בלתי סביר של שגרת החיים, ניתן להמשיך בפעילות", נמסר מצה"ל. כל השירותים החיוניים במשק, לרבות בתי חולים, ימשיכו כסדרם. כנסים ואירועים המוניים ימשיכו כסדרם.

 


פורסם לראשונה 11/03/2018 12:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה''ל
תרגיל פיקוד העורף. ארכיון
צילום: דובר צה''ל
מומלצים