שתף קטע נבחר

לוחמים תושאלו. בנט: "עדיף חייל צוהל מאבא מתאבל"

מצלם סרטון הירי שעורר סערה תושאל על ידי מפקדיו וכנראה ייענש, גם מעורבים אחרים מסרו גרסה ראשונית. מבדיקת צה"ל עולה שהכוח ארב לפלסטינים שהיו עשרות מטרים מהגדר. יו"ר הבית היהודי: "גם בבור של חיל האוויר אומרים 'יש'". השר ארדן: "הירי נראה ממוקד. קריאות השמחה? החיילים במתח, מאות מטרים ממחבלי חמאס"

 

 

סרטון הפגיעה בפלסטיני בגבול עזה וה"יש" שנאמר אחריו מעורר סערה - אך שר החינוך נפתלי בנט אומר כי הוא "מעדיף חייל צוהל מאבא מתאבל". בריאיון באולפן ynet התייחס יו"ר הבית היהודי לסרטון שהופץ אתמול וצולם ככל הנראה לפני כשלושה חודשים ואמר: קודם כל אני מגבה את חיילי צה"ל. אני לא מוכן להיגרר לפסטיבל הגינויים כשאנשים לא יודעים מה היה שם, מתי זה קרה ומה היו הנסיבות. וממתי אנחנו שופטים חייל לפי האלגנטיות של הדיבור שלו? אני מעדיף חייל צוהל מאבא מתאבל".

 

לדברי בנט, "גם בבור בחיל האוויר אחרי הפצצה מוצלחת, כולל אם נהרגים חיילי אויב, יושבים ואומרים - יש. כי הצליחו במשימה. שלחנו את חיילי צה"ל להגן על הגבולות שלנו מפני אלפי מחבלים שרוצים להיכנס ולשחוט אותנו, ואסור לנו להתבלבל בתמונה הרחבה. אז עכשיו אני סומך על המפקדים, הם יבדקו, אבל אני לא מוכן שבבית הדין של התקשורת נשפוט את אותו חייל".

 

בתשובה לשאלה אם סרטון כזה יכול להזיק לישראל, ענה בנט: "צריך לראות, צריך להבין מי זה. לא הבנתי עדיין מי הדמות, מה הוא ניסה לעשות. האם הוא החזיק מטען ביד או לא. אני לא שופט את חיילי צה"ל בנימוסי שולחן אלא רוצה שהם ישמרו עלינו, ואני מעדיף חיילים התקפיים שמונעים מהמחבלים להיכנס לישראל מחיילים שיפחדו מה לעשות כי אח"כ ישפטו אותם בבית דין".

 

 

חיילים שהיו מעורבים בתקרית הסרטון שבו נשמעים חלק מהלוחמים מתלהבים מפגיעה של צלף בפלסטיני לפני כמה חודשים בגבול רצועת עזה תושאלו על ידי מפקדיהם מאז הופץ אמש הסרטון ומסרו גרסה ראשונית. בצה"ל עדיין לא פרסמו מידע על נסיבות התקרית.

 

השר לביטחון פנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, אמר בשידור החי באולפן ynet: "ברמה העקרונית אני מאמין בטוהר הנשק של חיילי צה"ל ובמוסר הלחימה, ולכן המדיניות שלי היא תמיד לתת גיבוי, בטח לחיילים שנמצאים בשדה קרב. אני חושב ששכחנו שהסיטואציה היא שאם מישהו חוצה את הגדר, בדקה שתיים של ריצה הוא נמצא כבר בתוך יישובי עוטף עזה ויכול לבצע שם פיגוע ולהרוג אזרחים. אז כל עוד תחקיר צה"לי לא קבע שחיילים פעלו שלא כדין, אני לא מוכן להתרשם מסרטונים חלקיים. אגב אם כבר מישהו רוצה לנסות להסיק מסקנות, אז דווקא נראה שהירי כאן מאוד ממוקד".

 

 

 

על הטענות בנוגע לקריאות השמחה שנשמעות בסרטון אמר ארדן: "אני חושב שהשיח הזה הוא שיח צבוע. אני לא חושב שניתן לשפוט חיילים שנמצאים בתחושה שהם מסכנים את חייהם ונמצאים שם במתח מאוד מאוד גבוה, עשרות מאות מטרים ממחבלי החמאס, ואני חושב שזה באמת לא רציני לשפוט את התגובות הללו כשאנחנו יושבים באיזשהו חדר ורואים סרטון חלקי. אם אנשים מזועזעים שיפנו את האנרגיות שלהם להזדעזע ממה שקורה בסוריה ולהפעיל לחץ על ארה"ב ועל מדינות המערב לפעול צבאית ולהעלות את הנושא הזה לשיח הציבורי".

 

"הפלסטינים שהו בשטח אסור"

קצין ששירת ביחידת שדה באוגדת עזה בשנה האחרונה ומעורה במציאות המבצעית המורכבת שנוצרה מול מחאות הגדר אמר ל-ynet: "התמונה המלאה לא ידועה, ויש להפריד בין התנהגות הלוחם שצילם את האירוע וכיצד הגיב יחד עם חברו, לבין התנהגות החוליה שירתה. לפני שמבצעים ירי לתחתית רגליו של מסית מרכזי יש להזהירו בכריזה לעברו או בירי לאוויר. ייתכן שהדבר בוצע ולא נראה בסרטון".

עדשה כוונת משקפת פגיעה פלסטיני ב גבול עזה צלף  צה
מתוך הסרטון שפורסם

לדבריו, "מסית מרכזי לא חייב להיות חמוש וגם לא כזה שמנסה לחתוך את הגדר או לטפס עליה. מסית מרכזי הוא הרוח החיה בהפרת סדר, מוביל את יתר המפגינים לעבר הגדר ולא נענה לאזהרות הכוחות. גם בדקה וחצי של הסרטון נראה שמפקד העמדה הפעיל שיקול דעת בשטח ונתן אישור ירי במשורה. ניתן להתרשם שהכוח כיוון לחלק התחתון של רגל הפלסטיני, מאחר וההנחיות הן לירות לקרסול ולא לברך, כדי למנוע תוצאה קטלנית. בוודאות הפלסטינים שהו בפרימטר, רצועת השטח שאסורה לשהיית פלסטינים".

 

מבדיקות ראשוניות שקיימו בצה"ל הבוקר עולה שהכוח שארב לקבוצת הפלסטינים שהפגינה מול הגדר שהה במרחק רב יחסית ממנה, של כמה עשרות מטרים, אך בטווח יעיל לפגיעה מדויקת. באותן דקות פעלו מול הפרת הסדר כוחות נוספים במרחב, ויתכן שמאחד מהם בוצע ירי הצלף שפגע בפלסטיני.

 

גם החייל שצילם את התקרית ובכך עורר את הסערה תושאל על ידי מפקדיו ולפי הערכות בצה"ל הוא ייענש לכל הפחות על התנהגותו ועל כך שהפר הוראות חמורות של איסור צילום במהלך פעילות מבצעית. בשבועות האחרונים נאסר על לוחמים שפועלים בגבול עזה להביא עימם טלפונים ניידים לפעילות מול מפרי הסדר. בצה"ל טרם הוחלט אם לפתוח חקירת מצ"ח לגבי התקרית. מנגנון התחקור המטכ"לי, שהחל לפעול השבוע, אמור למנוע לפחות בינתיים חקירות מצ"ח בנוגע לאירועים החריגים בגבול הרצועה בשבועות האחרונים, ורק לאחר שיסיים את מלאכתו ועל בסיס ממצאיו, ייקבע אם יש מקום לפתוח בחקירות פליליות.

 

צה"ל: האירוע יתוחקר באופן יסודי

האירוע האמור אירע לפני "קמפיין השיבה" של חמאס, וכך הוא עשוי להיות מוחרג ממנגנון הבדיקה המטכ"לי ובכך להיחקר בשלב מהיר יותר על ידי מצ"ח. נהלי הפתיחה באש בצה"ל נקבעים באגף המבצעים, אך ניתן להחמירם ולהתאימם לכל גזרה וגזרה באופן ספציפי וביחס להתרעות מודיעיניות תקופתיות וכן ביחס לאיום המתפתח מנגד, כך שלא דין ירי באוויר מול פלסטיני בחברון כירי אזהרה לעבר חשוד בגבול סוריה או הרצועה.

עדשה כוונת משקפת פגיעה פלסטיני ב גבול עזה צלף  צה

בסרטון, שצולם מבעד לעדשת כוונת או משקפת, נראה צלף של צה"ל פוגע בפלסטיני שעמד ליד גדר המערכת בגבול הרצועה. בסרטון נראים כמה פלסטינים בסמוך לגדר. המפקדים והלוחמים בכוח הנחו את הצלף באומרם "ברגע שהוא עוצר אתה מוריד לו. יש לך כדור בקנה. אתה עליו?". כאשר הקלע או הצלף משיב בחיוב, מפקד הכוח אומר לו "סע, תן". ואז הלוחם שהחזיק בנשק המדויק אומר "אני לא יכול לראות/לירות בגלל התלתלית, כפרה".

  

לאחר שנשמעה ירייה בודדת הפלסטיני שלבש חולצה ורודה, בקרבת הגדר, נראה נופל אל הקרקע, ועשרות פלסטינים נראים רצים לפנותו. מצבו לא ידוע. "וואי איזה סרטון", נשמעו לאחר מכן קולות התפעלות של הלוחמים, "יששש, בן זונה. אמאלה... יאללה תרוצו לפנות אותו... בטח שצילמתי את זה". לוחם אחר אמר: "פגעו למישהו בראש".

 

מניתוח ראשוני של הסרטון נראה שלוחם שלא ירה הוא זה שצילם מבעד לעדשה טלסקופית את האירוע, כאשר היה ליד החוליה שירתה. לוחם אחר אמר לו בלחש: "צלם צלם", והוא השיב, "איזה סרטון אגדה. לכו יא בני זונות". בין לבין נשמעים יתר החיילים בכוח משוחחים על כך שהירי הוא "לרגל או לרגל השנייה". בצה"ל אמרו כי הלוחמים תיעדו אירוע שהתרחש כנראה לפני כמה חודשים: "האירוע יתוחקר וייבדק באופן יסודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים