שתף קטע נבחר

צה"ל בודק סרטון חריג: לוחמים תיעדו צלף פוגע בפלסטיני וקראו "ישש"

בסרטון שצולם כנראה לפני כמה חודשים והופץ בוואטסאפ נשמע מפקד הכוח אומר לצלף: "עצור, יש שם ילד קטן". בחלוף שניות ספורות מחלקים הצלפים את המטרות, ופלסטיני נראה נופל אל הקרקע ליד הגדר. החיילים התפעלו: "ישש, בן של זונה". צה"ל: האירוע ייבדק באופן יסודי

 

  

בסרטון שצולם כנראה לפני כמה חודשים והופץ הערב (יום ב') בקבוצות וואטסאפ נראה צלף של צה"ל פוגע בפלסטיני שעמד ליד גדר המערכת בגבול הרצועה - ייתכן בדרומה. מועד האירוע אינו ידוע אך בסרטון שצולם מבעד לעדשת כוונת או משקפת, נראים כמה פלסטינים בסמוך לגדר. המפקדים והלוחמים בכוח הנחו את הצלף באומרם "ברגע הוא עוצר אתה מוריד לו. יש לך כדור בקנה. אתה עליו?". כאשר הקלע או הצלף משיב בחיוב, מפקד הכוח אומר לו "סע, תן". ואז הלוחם שהחזיק בנשק המדויק אומר "אני לא יכול לראות/לירות בגלל התלתלית כפרה".

 

בצה"ל אומרים כי הלוחמים תיעדו אירוע שהתרחש כנראה לפני כמה חודשים: "האירוע יתוחקר וייבדק באופן יסודי".

 

עדשה כוונת משקפת פגיעה פלסטיני ב גבול עזה צלף  צה
עדשה כוונת משקפת פגיעה פלסטיני ב גבול עזה צלף צה"ל צבא

 

רגעים בודדים לאחר מכן נשמע שוב מפקד הכוח חודל את הצלף באומרו: "עצור, יש שם ילד קטן". ואז הלוחם שאל: "לתת?", ומפקדו השיב לו בשלילה. ברגעים אלה נשמעו נשימותיו של אחד הלוחמים, כנראה של הלוחם שצילם את התקרית. לאחר מכן הזכיר המפקד שם של צלף אחר כנראה בכוח ואמר שהוא ייקח את "הכחול", ככל הנראה את הפלסטיני שלובש חולצה כחולה. שניות לאחר מכן הצלף אמר: "לא ורוד (פלסטיני שלבש חולצה ורודה). אני על הכחול אני". ואז נשמעה ירייה בודדת, והפלסטיני שלבש חולצה ורודה, בקרבת הגדר, נראה נופל את הקרקע, ועשרות פלסטינים רצים לפנותו. מצבו לא ידוע.

 

"וואי איזה סרטון", נשמעו לאחר מכן קולות התפעלות של הלוחמים, "יששש, בן זונה. אמאלה.. יאללה תרוצו לפנות אותו.. בטח שצילמתי את זה". לוחם אחר אמר: "פגעו למישהו בראש". מניתוח ראשוני של הסרטון נראה שלוחם שלא ירה הוא זה שצילם מבעד לעדשה טלסקופית את האירוע, כאשר היה ליד החוליה שירתה. לוחם אחר אמר לו בלחש: "צלם צלם", והוא השיב, "איזה סרטון אגדה. לכו יא בני זונות". בין לבין נשמעים יתר החיילים בכוח משוחחים על כך שהירי הוא "לרגל או לרגל השנייה".

 

גינויים באירופה

ברקע העימותים בגבול עזה נמשכים הגינויים בעולם להתנהלות של ישראל מול המחאות האלימות שמארגן חמאס. משרד החוץ במוסקבה אמר ש"ישראל מפעילה כוח ללא הבחנה נגד פלסטינים. זה לא מקובל". בהודעה הרוסית מתח משרד החוץ ביקורת על השימוש בכוח צבאי "נגד אוכלוסייה אזרחית".

 

גם צרפת שבה וגינתה את ישראל בעקבות האירועים בגבול עזה. "דיכוי ההפגנות ברצועת עזה חזר וגבה את מותם של תשעה בני אדם ואת פציעתם של כמה מאות. צרפת שבה ומגנה את הירי ללא הבחנה של הצבא הישראלי. יש לשפוך אור על אירועים אלה", ציינה דוברת משרד החוץ הצרפתי.

 

עוד נמסר בהודעה כי "צרפת מבקשת מהרשויות הנוגעות בדבר לנהוג באיפוק ומדגישה ששימוש בכוח חייב להיות פרופורציונלי, בהתאם לחוק הבינלאומי ההומניטרי על מנת שלא יגבו קורבנות נוספים. רק הסרת ההגבלים על עזה לצד הערובות ההכרחיות לביטחונה של ישראל יספקו מענה למשבר ההומניטרי וימנעו הסלמה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים