שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תרופה לטיפול בלחץ דם מורדת מהמדפים – מחשש לפגיעה בחומרי הייצור
  חברת דקסל פארמה מודיעה על הורדה מהמדפים של התרופה הפופולרית ליתר לחץ דם, ולסרטן-דקסל, עקב חשש מפגיעה באיכות חומר הגלם ממנו מופקים הכדורים. עדיין לא ברור האם החולים שנטלו את התרופה נמצאים בסיכון

  הורדה מהמדפים של תרופה פופולרית ליתר לחץ דם: חברת דקסל פארמה מודיעה הערב (ד') על הפסקת השימוש בתכשיר ולסרטן-דקסל והחזרתו מהשוק, עקב חשש לפגיעה בייצור החומרים. עדיין לא ברור האם החולים שנטלו את התרופה נמצאים בסכנה.

   

  ההנחיה ניתנה בעקבו תקבלת הודעת יצרן חומר גלם הכלול בתכשיר על פגם באיכות המרכיבים שסופקו לחברת דקסל היצרנית. לדברי החברה, ההנחיה ניתנה מחמת הזהירות, בשלל חשש שהפגם האמור עלול להשפיע על בטיחות השימוש בתכשיר.

   

  רשויות הבריאות באירופה הורו לכל חברות התרופות המשתמשות באותו חומר הגלם על ביצוע החזרה מהשוק "ריקול" בדומה להנחיית משרד הבריאות הישראלי.

   

  בחברה מסרו כי מטופלים המחזיקים בתכשיר מתבקשים להפסיק מיד את השימוש בו, להחזירו לבית המרקחת הקרוב ולפנות לרופא המטפל לקבל חלופה טיפולית. לדברי החברה, התכשיר יחזור למדפים בעוד כחודשיים.

   

   ( )
  להפסיק מיד השימוש ולהחזיר לבית המרקחת

   

  לשאלת ynet האם קיים סיכון למטופלים, השיבה החברה: "אין מידע על בסיסו ניתן להעריך את רמות הסיכון בשל השימוש בתכשיר, אם כי הערכה ראשונית היא שאין סיכון מיידי".

   

  1 מתוך 5 סובל מלחץ דם

  התרופה ולסרטן נמצאת במספר כדורים לטיפול ביתר לחץ דם. היא שייכת לקבוצת תרופות חדשות מסוג "חסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2". חומר זה מיוצר באופן טבעי בגוף, ומעודד את התכווצות כלי הדם וחסימת השפעתו באמצעות ואלסרטן מאפשרת לכלי הדם להתרחב ובכך להפחית את לחץ הדם.

   

  על פי הנחיות אחרונות בעולם, ניתנת התרופה לרוב בשילוב תרופה נוספת לטיפול בלחץ דם.

   

  על פי ההערכות, אחד מכל חמישה ישראלים סובל מיתר לחץ דם. המחלה מכונה גם "הרוצח השקט" משום שמדובר במחלה שאינה נותנת סימנים עד למצב בו מתרחשת פגיעה חמורה בגוף.

   

  ב-90% מהמקרים הסיבה ליתר לחץ דם אינה ידועה ומכונה "יתר לחץ דם ראשוני", שעל פי ההשערות נגרם בשל נטייה גנטית.

   

  סיבות נוספות הגורמות ליתר לחץ דם כוללות השמנה, צריכת מזון עם כמויות גדולות של נתרן והעדר פעילות גופנית. בכעשירית מהמקרים מדובר ביתר לחץ שניוני, הנגרם מבעיות רפואיות אחרות כמו מחלות כליה, לב והפרעות הורמונליות.

   

  איזון לחץ דם מוריד את שיעור הפגיעה באיברי מטרה. איברי המטרה העיקריים שנפגעים כתוצאה מלחץ דם לא מאוזן הינם מוח, לב, כליות וכלי דם גדולים כמו אבי העורקים.

   

  איזון לחץ דם מוריד את הסיכוי ללקות בארוע מוחי, מפחית את הסיכוי לפתח אי ספיקת לב, הפרעה בתפקודי כליה והרחבה של אבי העורקים. הדבר חשוב במיוחד באנשים הסובלים מתחלואה נוספת המגבירה את הסיכוי לחלות במחלות הללו, בעיקר חולי סוכרת.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים