שתף קטע נבחר

המינוי בסכנה? מועמד טראמפ לעליון הגיע לבית הלבן

אישה שטוענת שברט קבאנו תקף אותה מינית כשהם היו בתיכון מסעירה את וושינגטון. קבאנו מוכן להגיע לעדות בסנאט: "לא היו דברים מעולם". גם האישה, כריסטין בלייזי פורד, מסכימה להעיד. הדמוקרטים בוועדה שתצביע על המינוי קוראים לדחות את את ההצבעה עד לסיום בדיקת ה-FBI

וושינגטון סוערת בעקבות עדות של אישה שטוענת שברט קבאנו, המועמד של דונלד טראמפ לבית המשפט העליון, תקף אותה ככשניהם היו תלמידי תיכון. על רקע בדיקת טענתה של כריסטין בלייזי פורד הגיע היום קבאנו לבית הלבן. לא ידוע עם מי הוא נפגש.

 

בבית הלבן ממשיכים לתמוך בקבאנו, וחוששים שההאשמה נגדו מסכנת את בחירתו לבית המשפט העליון. קבאנו הגיע לבית הלבן זמן קצר אחרי שפרסם הצהרה שבה הכחיש שוב את ההאשמה נגדו, ואמר שהוא מוכן להתייצב בסנאט ולדבר על כך.

השופט ברט קבאנו המועמד של דונלד טראמפ לבית המשפט העליון  (צילום: AP)
השופט ברט קבאנו(צילום: AP)

פורד, פסיכולוגית בת 51 מקליפורניה, סיפרה בראיון ל"וושינגטון פוסט" על מסיבה בשנת 1982. היא הייתה בת 15, קבאנו בן 17. כריסטין אמרה שקבאנו היה שיכור וריתק אותה למיטה. הוא גהר מעליה וניסה להוריד לה את הבגדים. בראיון אמרה פורד שכשהיא ניסתה לצעוק לעזרה קבאנו שם יד על הפה שלה. "חשבתי שהוא עוד יהרוג אותי בטעות. הוא ניסה לתקוף אותי ולהוריד לי את הבגדים", אמרה. היא הצליחה לברוח כשחבר של קבאנו קפץ על המיטה והשניים נפלו.

 

בהצהרה היום מטעמו של קבאנו הוא הכחיש שוב את הדברים: "זו טענה שקרית לחלוטין. מעולם לא עשיתי שום דבר שדומה למה שהמאשימה טוענת – לה או לכל אדם אחר. בגלל שזה מעולם לא קרה, עד אתמול לא היה לי מושג מי מאשים אותי – עד שהיא חשפה את זהותה. אני מוכן לדבר בפני הוועדה המשפטית של הסנאט בכל דרך שהוועדה תחשוב שהולמת את הפרכת הטענה הזו, מלפני 36 שנה, ולהגן על היושרה שלי".

ארה
(צילום: EPA)
 

דברה כץ, עורכת דינה של פורד, אמרה היום שגם פורד מוכנה להעיד בפני הוועדה המשפטית של הסנאט. היא אמרה שפורד מחשיבה את מעשיו של קבאנו כ"ניסיון אונס". כץ אמרה שפורד "מוכנה לשתף פעולה" עם החוקרים ועם הוועדה המשפטית של הסנאט. היא אמרה שפורד תומכת במפלגה הדמוקרטית – אך דוחה את הטענה שהיא פועלת ממניע פוליטי. בחודש יולי, כשנחשף שקבאנו יהיה המועמד של טראמפ לעליון, יצרה פורד קשר עם המפלגה הדמוקרטית והתבקשה להישאר בעילום שם. אתמול, אחרי שכבר פורסמו בארה"ב קטעים מהמכתב שלה לחברים במפלגה, היא נחשפה.

 

כל עשרת החברים הדמוקרטים בוועדה המשפטית של הסנאט קראו היום ליו"ר הרפובליקני של הוועדה לדחות את ההצבעה המתוכננת בחמישי על מינויו של קבאנו לעליון. במכתב ליו"ר הוועדה, הסנאטור צ'אק גראסלי, אמרו החברים הדמוקרטים שהוועדה צריכה להחליט על הצעדים הבאים רק אחרי שב-FBI ישלימו את בדיקת הטענה שקבאנו תקף מינית.

נשיא ארה
(צילום: AP)
 

ג'ף פלייק, שחבר בוועדה מטעם המפלגה הרפובליקנית, קרא לדחות את ההצבעה עד עדותה של פורד. לינדזי גרהאם, עוד רפובליקה שחבר בוועדה, בירך על כך שפורד חשפה את זהותה והוסיף שהיא צריכה להעיד בהקדם – כדי שהליך מועמדותו של קבאנו יימשך כמתוכנן. הדובר של גראסלי אמר אתמול ש"מטריד שטענות לא מאוששות מלפני יותר מ-35 שנה צצות ערב ההצבעה".

 

לרפובליקנים יש רוב זעום בווועדה המשפטית - 11 חברים מול 10 של המפלגה הדמוקרטית. גם אם הוועדה תאשר את מינויו של קבאנו ההכרעה תהיה של הסנאט כולו. גם שם הרוב של הרפובליקנים זעום - 51 מול 49, פחות מחודשיים לפני בחירות האמצע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים