שתף קטע נבחר

לכבוד החנוכה: מיכאל בן ה-11 קיבל לב במתנה

ימים ספורים לפני חג החנוכה קיבלה משפחתו של מיכאל בן ה-11, שסבל ממחלה שסיכנה את חייו, את הבשורה המשמחת מכל - נמצא עבורו לב שמתאים להשתלה. לאחר הניתוח בביה"ח שניידר שעבר בהצלחה, הודתה אימו הנרגשת למשפחה התורמת: "בזכותכם מיכאל נולד מחדש"

בשבילו בחנוכה קורים ניסים: מיכאל כהנא בן ה-11 וחצי עבר השתלת לב שהצילה את חייו, חודש וחצי לאחר שעבר השתלת לב מלאכותי שאמור היה לשמש כגשר עד להשתלה.

 

לפני כחודש וחצי פרסמנו את סיפורו המרגש של מיכאל כהנא, תושב אשקלון בן 11 הסובל מאי ספיקת לב קשה ומצבו הלך והידרדר. כהנא נולד עם בעיה בליבו הנקראת "קדיומיופתיה" שגורמת לבעיה בכיווץ הלב. בשנה האחרונה התרופות שנטל כבר לא השפיעו, ומצבו החמיר משמעותית. מאחר שלא נמצא עבורו לב מתאים, החליטו רופאיו לבצע השתלת לב מלאכותי עד למציאת לב מתאים.

 

הבשורה התקבלה ימים ספורים לפני חג החנוכה: בערב יום ב', ה-26 בנובמבר, קיבלו הוריו של מיכאל את שיחת הטלפון המרגשת שבישרה כי נמצא לב לבנם, הסובל מאי ספיקת לב קשה.

 

מיכאל כהנא (צילום: דוברות שניידר)
מיכאל כהנא עם הוריו וד"ר עינת בירק לאחר ההשתלה(צילום: דוברות שניידר)
 

 

>> לחתימה על כרטיס אדי

 

בשעות הלילה הוזעקו אנשי צוות רבים שכללו קרדיולוגים, כירורגים, מרדימים, צוותי חדר ניתוח, אחיות וטכנאים לניתוח השתלת הלב שהחל בליל שני ונמשך עד שעות הבוקר של יום שלישי. הניתוח המורכב עבר בהצלחה, ומיכאל הועבר לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ.

 

"מיכאל זכה בנס חנוכה", אמר פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב וחזה בבילינסון ושניידר, "נדיר שילד מקבל לב אנושי פרק זמן קצר כל כך לאחר השתלת לב מלאכותי. מבחינתנו כצוות רפואי, השתלת לב אנושי היא המצב הטוב ביותר לטיפול לטווח ארוך במצבים כמו זה של מיכאל. כשמצבו הידרדר נאלצנו להשתיל בגופו לב מלאכותי כגשר עד אשר ימצא לב אנושי ואנו שמחים ונירגשם שהצלחנו להשתיל בגופו לב אנושי".

 

"היום, עשרה ימים לאחר ההשתלה, אנו נרגשים ועדיין מעכלים את העובדה שמיכאל זכה בנס", אמרה אמו, מאור כהנא, "הבן שלנו קיבל הזדמנות לחיות חיים חדשים מלאי שמחה ובריאות. אנחנו שולחים תודה למשפחה התורמת, ומעריכים ומוקירים את המעשה האצילי שעשו, בזכותם מיכאל נולד מחדש".

 

הלב המלאכותי היווה גשר להצלת חייו

"מיכאל הגיע אלינו לפני מספר חודשים כשהוא סובל מאי ספיקת לב קשה", אמרה ד"ר עינת בירק, מנהלת מכון הלב במרכז שניידר, "לפני מספר שבועות הידרדר מצבו ומצאנו עבורו פתרון זמני שהיווה גשר עד שיימצא עבורו לב אנושי מתאים להשתלה".

 

השתלת לב מלאכותי מבוצעת להצלת חייהם של חולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה שאינם יכולים עוד להמתין להשתלת לב או שאינם מתאימים לכך מסיבות שונות של מחלות רקע או גיל לא מתאים. הלב המלאכותי מושתל בבית החזה של החולה, ללא הוצאת ליבו שכשל, ומשמש תחליף לפעילותו.

 

לב מלאכותי יכול לשמש כ"גשר" להצלת חייו של החולה עד להשתלה או כפתרון קבוע. לאחר ההשתלה, המושתל יכול לחזור לפעילות מלאה ולניהול אורח חיים תקין מלבד פעילויות שכוללות מים כמו בריכה, מקלחת, או ים, בגלל הפחד מהרטבת הסוללות המפעילות את הלב, סוללות שנמצאות מחוץ לגופו של החולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה
"קיבל הזדמנות לחיים חדשים". מיכאל כהנא
צילום: באדיבות המשפחה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים