שתף קטע נבחר

סמוטריץ' תמך: הקבינט אישר בניית 700 יחידות דיור פלסטיניות בשטח C

התוכנית של רה"מ אושרה ללא הסתייגויות בקרב השרים. פקידים בכירים אמרו כי התוכנית לא תפגע באינטרסים הביטחוניים - ותאפשר לאכוף בנייה לא-חוקית. עם זאת, נראה שהשינוי נובע מהלחצים של ממשל טראמפ והגעתם של קושנר וגרינבלט בימים הקרובים

בנימין נתניהו (צילום: גיל יוחנן)
הקבינט אישר את תוכנית נתניהו(צילום: גיל יוחנן)

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר אתמול (שלישי) פה אחד את תוכניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבניית 700 יחידות דיור לפלסטינים המתגוררים בשטחי C, שנמצאים בשליטה ישראלית מלאה.

 

כל השרים, בהם גם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שמחזיק בזכות הצבעה, ושר החינוך רפי פרץ שמוגדר כמשקיף, תמכו בתוכנית. התוכנית של נתניהו אושרה כבר שלשום, אך לבקשתם של סמוטריץ' וזאב אלקין – נוסח ההחלטה חודד ונוסף לה סעיף הקובע כי מעתה המדינה תתכנן בנייה לפלסטינים בשטחי C בשל צרכים הומניטריים, ולא הרשות הפלסטינית שניסתה עד היום לקדם תכניות בנייה מתוך אינטרס מדיני שיעודד מעבר של פלסטינים משטחי A ו-B לשטחי C על-ידי הרחבת בנייה קיימת.

בצלאל סמוטריץ' בועידת הנוער השנייה של תנועת הריבונות באונ' בר אילן (צילום: מוטי קמחי)
גם הוא תמך בתוכנית: השר סמוטריץ'(צילום: מוטי קמחי)
 

ישראל גנץ יוסי דגן יוחאי דמרי שלמה נאמן (צילום: יריב כץ, המועצה האזורית הר חברון)
יצאו נגד התוכנית: ראשי מועצות ביהודה ושומרון(צילום: יריב כץ, המועצה האזורית הר חברון)

 

לפי הערכות, נתניהו ביקש לאשר את התוכנית לקראת הגעתו של יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר לישראל ביום רביעי ופגישתו הצפויה עם ראש הממשלה. יצוין כי נתניהו לא היה חייב להביא את התוכניות לאישור הקבינט - אך רצה לקבל את הגיבוי מהשרים על-מנת למנוע ביקורת מצד המתנחלים.

 

מי שקידם את מדיניות הבנייה הזוחלת לשטחי C תחת מטרייה הומניטרית היה ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר סלאם פיאד. במקביל, לטענת הממשלה, הרשות הפלסטינית עודדה בנייה לא חוקית בשטחי C בתמיכה ובמימון של גורמים באיחוד האירופי.

 

נתניהו תמך בנוסח שהוצע על-ידי סמוטריץ' ואלקין - וכך גם כל השרים - ולכן ההחלטה עברה ללא הסתייגויות. חלק גדול מהשרים אישרו את התוכנית כבר בישיבה השנייה שעסקה בנושא שלשום, אך אתמול היו שרים שביקשו לשמוע את הנוסח המעודכן.

 

פקידים בכירים אמרו ל-ynet כי התוכנית אושרה לאחר שנבדק כי היא אינה פוגעת בביטחון המדינה ובצרכי צה"ל, וגם לא באינטרסים של המתנחלים. אחד הפקידים אמר כי מדובר למעשה בהחלטה אסטרטגית שיש לה משמעויות לעתיד, שכן מדינת ישראל מודיעה למעשה שמעתה היא זו שתכנן בנייה בשטחי C ולא הרשות הפלסטינית.

 

בדיון עלתה שאלת האכיפה נגד בנייה לא-חוקית, והוסבר לשרים כי כל עוד אין תכנון לבנייה לפלסטינים בשטחי C, קשה מאוד להגביר את האכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית ברמה המשפטית והמדינית. ואולם, ברגע שיש תכנון, אפשר להגביר את האכיפה.

 

השר בצלאל סמוטריץ' צייץ בעקבות אישור התוכנית: "כן מהפך! לראשונה - אנחנו לוקחים אחריות ומגבשים מדיניות ממשלתית אסטרטגית ביחס לשטח C אחרי 10 שנות אסטרטגיה ערבית.

 

"בנייה אך ורק לערבים שהם תושבי שטח C המקוריים, בנייה אך ורק באופן שמשרת את האינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים של ישראל, תוך טרפוד מאמצי ההשתלטות האסטרטגית שלהם. גיבוש מדיניות לבלימת ההשתלטות שלהם, לאכיפת החוק והריסת בניה והשתלטות בלתי חוקית; שמח על חלקי (עם שרים נוספים) בהפיכת השולחן וסיבוב הגה הספינה בהקשר הזה".

דונלד טראמפ (צילום: AFP)
מפעיל לחץ על נתניהו. דונלד טראמפ(צילום: AFP)

ג'ארד קושנר, אחד מיועציו הבכירים של נשיא ארה
אישור התוכנית לקראת הגעתו לישראל? ג'ארד קושנר(צילום: רויטרס)
  

בארבע השנים האחרונות לא אישר הקבינט אף בנייה משמעותית לפלסטינים. באוקטובר 2016 אישר הקבינט תוכנית לבנייה מאסיבית של 5,100 יחידות דיור לפלסטינים ממזרח ומצפון לעיר קלקיליה שבשטחי C, אולם אישור התוכנית חולל סערה בממשלה ועורר זעם רב בקרב אנשי הימין - וביולי 2017 היא הוקפאה.

 

נראה שכעת השינוי נובע מהלחצים שבשנים האחרונות מפעיל ממשל טראמפ על ישראל לקדם בנייה זו. צוות השלום האמריקני אמור, כאמור, להגיע בימים הקרובים לביקור בישראל - ונראה שכינוס הקבינט נועד לאשר את התוכניות ערב הגעתם.

 

על פי ההערכות, נתניהו הכניס לתוכנית אישור בנייה בהתנחלויות כדי להמתיק את הגזרה של בנייה לפלסטינים, שכצפוי מעוררת זעם בחוגי המתנחלים. ראש מועצת בנימין ישראל גנץ וראש מועצת שומרון יוסי דגן מסרו בתגובה: "מדובר במהלך מדאיג שכן הרשות הפלסטינית בסיוע ובמימון גורמים זרים מבצעת בנייה מסיבית בלתי חוקית באזורים אלו במטרה אחת ברורה - הקמת מדינת טרור בלב הארץ. אנו מקווים מאוד שדבר זה אינו מהווה איתות לכיוון של הממשלה שתוקם אחרי הבחירות".

 

מנגד, ראש מועצת אפרת עודד רביבי תמך בהחלטה: "אני תומך בעמדת ראש הממשלה להעניק אישורי בנייה לפלסטינים, לצד בנייה מסיבית לתושבי יהודה ושומרון ואכיפת הבנייה הלא חוקית הפלסטינית. מדינת ישראל, שהיא הריבון בשטח, צריכה לוודא שתיפסק הבנייה הפיראטית וההשתלטות על הקרקעות כאן באזור".

 

בחודש יוני ראשי מועצות בולטים ביהודה ושומרון אף יצאו נגד מדיניותו של נתניהו. ארבעת ראשי המועצות, בשיתוף עמותת רגבים, הודיעו כי בכוונתם לצאת במאבק ציבורי נרחב במטרה לאשר תוכנית ממשלתית למניעת המשך הקמת המדינה הפלסטינית בשטחי C וקביעת לוחות זמנים למימוש התוכנית.


פורסם לראשונה 30/07/2019 22:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: lowshot.com
המדינה תבנה יחידות דיור לפלסטינים
צילום: lowshot.com
מומלצים