שתף קטע נבחר

נתניהו מקדם בניית מאות יחידות דיור לפלסטינים בשטחי C

רגע לפני הגעת צוות השלום האמריקאי לישראל, הקבינט דן במשך יומיים בתוכנית נתניהו לבניית 700 יחידות דיור לפלסטינים. ההערכה: כדי לא לעורר זעם בימין הכניס רה"מ לתוכנית 6,000 יחידות דיור נוספות בהתנחלויות

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקדם תוכנית חדשה לבניית כ-6,000 יחידות דיור לישראלים בהתנחלויות בשטחי C - שבשליטה ביטחונית ואזרחית ישראלית - ועוד כ-700 יחידות דיור לפלסטינים בשטחי C.

 

התוכנית, שעליה פורסם לראשונה בחדשות "כאן", נדונה בשתי ישיבות ארוכות של הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיימו אתמול (ב') ושלשום. בינתיים לא התקבלו החלטות והתוכנית טרם אושרה, ככל הנראה בגלל הסתייגויות של חלק משרי הקבינט בנושא. עם זאת, נכון לעכשיו, אף שר לא הודיע שהוא יתנגד למהלך, ולכן על פי הערכות התוכנית תאושר בסופו של דבר.

בנימין נתניהו (צילום: גיל יוחנן)
הקבינט צפוי לאשר את תוכניתו. רה"מ נתניהו(צילום: גיל יוחנן)
 

בארבע השנים האחרונות לא אישר הקבינט אף בנייה משמעותית לפלסטינים. באשר להתנחלויות, ועדת התכנון במנהל האזרחי אישרה בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור לאורך השנים. כך למשל בשנת 2017 אושרו 3,103 יחידות דיור ואילו בשנה שלאחריה 3,155.

 

באוקטובר 2016 אישר הקבינט תוכנית לבנייה מאסיבית של 5,100 יחידות דיור לפלסטינים ממזרח ומצפון לעיר קלקיליה שבשטחי C. יחידות הדיור נשקו לכביש 6 ולאזור השרון. אישור התוכנית חולל סערה בממשלה ועורר זעם רב בקרב אנשי הימין. התוכנית כללה גם בנייה של מפעלים, אזורי מסחר, מגרשי ספורט, גן חיות, מבני ציבור ושכונות יוקרה למגורים. בחודש יולי 2017 נתניהו והקבינט הקפיאו לחלוטין את התוכנית שהתגבשה. כמו כן, רק בשנתיים האחרונות הרסו הרשויות הישראליות 400 בתי פלסטינים.

 

אז מה נשתנה כעת? בשנים האחרונות לוחץ ממשל טראמפ על ישראל לקדם בנייה לפלסטינים בשטחי C. צוות השלום האמריקאי בראשות ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט אמורים להגיע בימים הקרובים לביקור בישראל במסגרת מסע במזרח התיכון ונראה שכינוס הקבינט נועד לאשר את התוכניות ערב הגעתם.

 

עוד על פי ההערכות, נתניהו הכניס לתכנית אישור בנייה בהתנחלויות כדי להמתיק את הגזירה של בנייה לפלסטינים שכצפוי עוררה אמש זעם בחוגי המתנחלים. ראש מועצת בנימין ישראל גנץ וראש מועצת שומרון יוסי דגן מסרו בתגובה: "הדיווח על קיום דיון בקבינט במטרה לאשר תוכניות בנייה לערבים בשטחי C מדאיג במיוחד. הרשות הפלסטינית בסיוע ובמימון גורמים זרים מבצעת בנייה מאסיבית בלתי חוקית באזורים אלו במטרה להקים מדינת טרור בלב הארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ראש הממשלה נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים