שתף קטע נבחר
צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

אלו 3 הפעולות החשובות שחייבות להתבצע כדי לא לחזור לסגר

כדי למנוע התפרצות נוספת, יש להקים מערכים לאומיים לטיפול בחקירות ובידוד, באזורים האדומים ובהגנה על אוכלוסיות בסיכון

מדינת ישראל, כמו שאר העולם, ממוקדת כולה זה מספר חודשים בהתמודדות עם איום חסר תקדים שהכה ללא רחם גם במעצמות החזקות ביותר. במבחן התוצאה נראה שצלחנו את השלב הראשון במערכה, זה המכונה באחד המאמרים המפורסמים של התקופה "מכת הפטיש", שבו המטרה היא לעצור את ההתפשטות המעריכית של המחלה. הפעילות הנחושה שהופעלה לכל אורך הדרך הביאה לבלימה דרמטית בתחלואה ולמניעת רוב התמותה שנצפתה במדינות הדומות לנו - אך השלכותיה על המשק, הכלכלה ובריאות הציבור קשות, וצפויות להתברר במלואן רק בעתיד.

 

משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

המחיר הכבד ששילמנו מאפשר לנו לצאת בביטחון יחסי לשלב השני - שבו המשך בלימת ההתפרצות אמור להתבצע בעזרת כלים אחרים, "כירורגיים" ומדויקים יותר. תהליך זה, המורכב מעליות ומורדות, מכונה בעגה המקצועית שלב "הריקוד", בשל הצורך להפעיל הקלות והחמרות לסירוגין במדיניות הריחוק החברתי, והכל במטרה אחת: לאפשר חיים נורמליים ככל האפשר, מבלי לחזור להתפשטות בלתי נשלטת, ולא להידרש שוב לסגר.

  

אנשים עם מסכות בכיכר דיזינגוף (צילום: מוטי קמחי)
למצוא כללי זהב להתנהל במרחב הציבורי(צילום: מוטי קמחי)

 

שלושה מערכים לאומיים אמורים לפעול במקביל כדי למנוע התפרצות נוספת תחת שגרת קורונה (כלומר, תוך המשך שמירת מרחק, הקפדה על היגיינה ולבישת מסכות באתרי המסחר והעבודה), והם: מאמץ החקירות והבידוד, מאמץ האזורים האדומים ומאמץ ההגנה על אוכלוסיות בסיכון.

  

הראשון, מאמץ החקירות והבידוד, נועד לאפשר סגירת מעגל מהירה ביותר (24־48 שעות) מרגע הופעת התסמינים, דרך ביצוע בדיקה וקבלת תשובה, חקירה אפידמיולוגית, איתור המגעים ובידודם. ניתן לחשוב על כך כעל מאות "סגרים" קטנים, בזעיר אנפין, סביב כל חולה חדש. מדובר במערך לוגיסטי מורכב ביותר, המחייב דיוק ושליטה הן בשלב הזמנת ונטילת הבדיקות, הן בביצוע התחקירים, והן בהסברה ובאכיפה של הבידוד לחולה ומגעיו.

 

השני, מאמץ האזורים האדומים, נועד לוודא שקהילות שאינן מצליחות להתמודד עם המחלה ורואות שיעור גבוה ומתגבר של נבדקים חיוביים יזכו לסיוע בשינוי מהיר של אורחות החיים לפרק זמן מוגבל, לרבות ריחוק פיזי מוגבר עד כדי סגר מקומי לפרק זמן מוגבל - וזאת לשם עצירת ההתפשטות של המחלה ומניעת זליגתה לאזורים נוספים.

 

 השלישי, מאמץ ההגנה על אוכלוסיות בסיכון, מחייב מענה לשלוש קבוצות. הראשונה והחשובה שבהם, דרי מוסדות, זוכה סופסוף למענה לאומי מתוכלל ומתועדף תחת תוכנית "מגן אבות". השנייה, הקשישים הדרים בביתם, עדיין לא זכו למענה, ורק מקרי הזוועה המתפרסמים על קשיש שנמצא בביתו ללא רוח חיים מזכירים את הצורך לבנות גם עבורם תוכנית לאומית מסודרת וחוזה חברתי המאפשר להם לחיות בכבוד בבידוד יחסי, תוך איתור פתרונות המאפשרים גם להם להתאוורר מחוץ לביתם לצד שמירה על בריאותם וניהול הסיכון הבריאותי.

 

 

 

לקבוע כללים ברורים להתנהלות במרחב הציבורי

לבסוף, אין לשכוח את הצעירים בסיכון, בני 30־70, הסובלים מתחלואת רקע המעמידה אותם בסיכון גבוה לתחלואה קשה. מכון כללית למחקר פיתח מודל פשוט ("מודל נקודות סיכון") המסייע לכל אדם לדעת אם הוא משתייך לקבוצת הסיכון. כעת צריכה המדינה למצוא פתרון כלכלי המאפשר לאנשים אלה להישאר בביתם בעת הזו, עד אשר יקטן משמעותית שיעור התחלואה מחוץ לאזורים האדומים. כלים חליפיים אלה הם קריטיים. בלעדיהם, תחזור המחלה ותתפשט, והמחיר ששילמנו לאורך חודשים עלול להיות לשווא. בניית מערכים אלו חשובה לאין שיעור בעת הזו מהדיון הציבורי הער המתנהל בהבדלה בין חנויות סדקית לחנויות נעליים בעת החזרה לשגרה.

  

נכון בעת הזו לקבוע כללים ברורים וחדים להתנהלות במרחב הציבורי, מתוך היגיון אפידמיולוגי בסיסי וברור וללא תלות בסוג העסק, ואז לפתוח את כל בתי העסק המסוגלים לעמוד בהם, ולאכוף סגירתם של מי שאינו מסוגל או אינו עומד בהם. כללים אלו יכללו את ההכרח למנוע התקהלות, היכולת לשמור מרחק בין קונים ומבקרים, היעדר מגע ישיר בין מבקרים ואנשי צוות וכו'. הם גם יכללו דירוג קבוע ולו”ז ידוע מראש לפתיחת העסקים והחזרה לשגרה, בהתאם לאותם עקרונות ודרגת הסיכון. בכך, תישמר מידתיות ואיזון ראוי בין צורכי הציבור ובריאות הציבור, ומרב האנשים יוכלו לשמור על מטה לחמם ולהתפרנס בכבוד.

 

אבל כל זה אינו העיקר - העיקר הוא לבנות חלופה אפידמיולוגית ראויה לסגר. כל יום שעובר שבו לא הוקמו שלושת המערכים הלאומיים המפורטים לעיל, עם מדדי הצלחה ברורים ושקופים לציבור, הוא יום המקרב אותנו שוב לנקודת ההתחלה, ולהתפרצות נוספת. אסור שכך יקרה, ונדרשת כעת נחישות ועבודה משותפת של כלל משרדי הממשלה למטרה משותפת זו. צריך לשחרר את המשק, אבל חיוני לגדר במקביל את הסיכונים הכרוכים בכך. אין לנו אפילו יום אחד לאבד.

 

הכותב הוא ראש מערך החדשנות, שירותי בריאות כללית

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שירותי בריאות כללית
פרופ' רן בליצר
צילום: שירותי בריאות כללית
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים