שתף קטע נבחר

"אחים לא בוגדים": הדרוזים הכריזו על חודש זעם

ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות הודיעו על השבתת הלימודים ב-16 יישובים, ומתכננים מחאה מתמשכת נגד הממשלה עקב אי-העברת תקציבי הפיתוח: "מספיק לספר שאנחנו אחים, תתייחסו אלינו כאל שווים"

ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות הודיעו כי ביום ראשון ייפתח "חודש זעם" מול בית ראש הממשלה בירושלים, והחליטו גם על השבתת הלימודים. "מספיק לספר שאנחנו אחים, אחים לא בוגדים", קראו. "תתחילו להתייחס אלינו כאל שווים". בהמשך החודש יפגינו הדרוזים והצ'רקסים במקומות נוספים.

מחאה נגד חוק הלאום מול בית נתניהו בקיסריה, 2019(צילום: זהר שחר)

עצרת מחאה מול משכן בית הנשיא בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
מחאת חוק הלאום מול משכת בית הנשיא, 2019(צילום: אוהד צויגנברג)

לפי מטה המאבק, חודש הזעם ייפתח כאמור ביום ראשון הקרוב בהפגנה מול בית ראש הממשלה. עשרות אלפי תלמידים ב-16 יישובים שונים לא יגיעו ללימודים, ומהמטה נמסר כי "הם יקבלו שיעור באזרחות ובקיום הבטחות".

 

ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות קוראים לנתניהו לקיים "מיד את התחייבויותיו" בעניין העברת תקציבי הפיתוח ליישובים. ממטה המחאה נמסר כי "אנו נערכים לסדרה של הפגנות ופעולות מפתיעות, שיבהירו ש-180 אלף תושבי היישובים הדרוזיים והצ'רקסיים לא יוותרו יותר על זכויותיהם המלאות כאזרחי מדינת ישראל".

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (צילום: AP)
מחאת חוק הלאום בכיכר רבין, 2018(צילום: AP)

 

 

לפי המטה, המגזר הדרוזי הוא היחיד שפועל כבר כשנה וחצי ללא תוכנית רב-שנתית, וגם תקציב הגישור שהממשלה אישרה - לא הועבר. ראשי הרשויות מתריעים כי ללא סיוע מיידי, הם לא יוכלו להתמודד עם השלכות משבר הקורונה, ובכלל זאת טיפול בחולים, מערך בדיקות והקפדה על הגיינה ותברואה. יו"ר פורום המחאה, ג'בר חמוד, אמר כי "יש יישובים שנאלצים לקצץ דווקא עכשיו בניקיון, ויש מי שלא מוצאים את המימון אפילו להצבת מדי חום בכניסה למוסדות ציבור".

 

לטענת המוחים, "כשנתיים אחרי מחאת חוק הלאום - הבטחות נתניהו לדרוזים ולצ'רקסים התגלו כצ'קים ללא כיסוי". תוכנית החומש הרב-שנתית האחרונה לפיתוח במגזר הדרוזי והצ'רקסי הסתיימה במהלך שנת 2019, ובסוף דצמבר אישרה הממשלה תקציב זמני בסך 200 מיליון שקל - עד לאישור תוכנית חומש חדשה. אלא שהתקציב הזה לא הועבר לרשויות, מענקי האיזון שלהן קוצצו והאבטלה הולכת ומתרחבת - במיוחד על רקע משבר הקורונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הפגנה נגד חוק הלאום בתל אביב, ארכיון
צילום: AFP
מומלצים