שתף קטע נבחר

הלוחמים הספיקו לירות לעבר הגג, 12 עצורים במצוד

לפי תחקיר התקרית בכפר יעבד, אבן ראשונה שנזרקה פגעה בין רגלי בן יגאל לרגלי חברו וגרמה לו להביט למעלה - בזמן שהאבן הגדולה יותר, חלק מבלוק שיש, נזרקה לעברו מהקומה השלישית. צוות המזל"ט עקב במקביל אחר יידוי אבנים נוסף, וכך ככל הנראה התפספסה האזהרה לחוליה של בן יגאל

 

 

 

בזמן שכוחות הביטחון ממשיכים לסרוק אחר המחבלים שהיו מעורבים בהשלכת האבן לעבר רס"ל עמית בן יגאל - חקירת התקרית העלתה כי הלוחמים שהיו עימו הספיקו לירות לעבר הגג שממנו הושלכו האבנים - אך לא זיהו מחבלים במקום.

 

המחבל חיכה שהלוחם ירים ראשו - והשליך את האבן: תחקיר התקרית 

חברתו של הלוחם שנפל: "אתמול אמר לי 'אני אוהב אותך'" 

אם הלוחם פרצה בבכי קורע לב: "הבן שלי נהרג בדם קר" 

 

לפי התחקיר, האבן הראשונה פגעה בין רגלי בן יגאל לרגלי חברו והיא זו שגרמה לו להביט למעלה - בזמן שהאבן הגדולה יותר, חלק מבלוק שיש, נזרקה לעברו מגובה הקומה השלישית.

 

צוות המזל"ט זיהה שלושה חשודים על הגג ממנו הושלכה האבן הקטלנית - אך עקב במקביל גם אחר יידוי אבנים שזוהה על ידי כוח מקביל בנקודה אחרת בכפר, וכך ככל הנראה, בעניין של שניות, פוספסה האזהרה לחולייה של בן יגאל.

 

התקרית אירעה בזמן היציאה הרגלית של הלוחמים מהכפר, כשבן יגאל התמקד בסריקה לכל הכיוונים. עוד עלה בתחקיר כי הושלכה לעברו אבן נוספת שפספסה אותו, ולאחר מכן הושלכה האבן שפגעה בו. 12 פלסטינים שהיו באותו הבניין עוכבו לחקירה, והפעילות לאיתור המחבל בכפר יעבד צפויה להימשך גם בלילה.

  

עצורים פלסטינים ()
עצורים פלסטינים נלקחים לתשאול

עמית בן יגאל ()
עמית בן יגאל

פעילות צה
פעילות צה"ל בכפר יעבד(צילום: AFP)

פעילות צה
12 נעצרו עד כה(צילום: AFP)

 

חבריו לפלוגה של בן יגאל פועלים בשעות אלה בגזרה שבה אירעה התקרית לאיתור חוליות מיידי אבנים, וייתכן שהכוח מסיירת גולני יהיה זה שיקבל את משימת מעצר המחבלים, בהינתן האינדיקציה המודיעינית. כעת המצוד נמשך בעיקר במישור המודיעיני, בהובלת שב"כ, כאשר כוחות גדולים של צה"ל עדיין עורכים סריקות ומתשאלים תושבים בכפר יעבד - בדגש על החמולה שאליה משתייך המחבל - במטרה להתחקות אחר עקבותיו. קודם לכן התפתחו באזור התקרית הפרות סדר. למקום הגיע מפקד הגדוד סגן-אלוף איוב כיוף וגם אנשי שב"כ.

 

מתחקיר האירוע עולה כי פעילות המעצרים התרחשה סמוך ל-04:30, אז סיימו הכוחות - שלוש פלוגות בראשות מפקד גדוד הסיור של חטיבת גולני וסגנו - את פעילות המעצרים והחלו לצאת מהכפר. בשלב הזה הושלכה כאמור אבן גדולה מגג הבית האחרון שבו פעלו החיילים והיא פגעה בראשו של בן יגאל שחבש קסדה. מצבו הוגדר קשה.

 

לפי פרטי התחקיר, פגיעת האבן הגדולה הייתה מעל ארובת עין שמאל של בן יגאל. למקום הוזעק רופא הגדוד שהעניק לסמ"ר בן יגאל טיפול רפואי ראשוני, אך פציעתו הייתה אנושה והוא פונה במסוק לבית החולים רמב"ם שבחיפה - שם נקבע מותו. הוא אמור היה להשתחרר בעוד כחודש. הלווייתו  תיערך הערב ב-18:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בבאר יעקב.

 

 

 

בחמאס אמרו הבוקר כי הרג הלוחם הוא "פעולה הרואית" והוסיפו כי הם "מברכים את העם בגדה המערבית ואת ההתנגדות שעומדת מול ישראל באמצעות כל האמצעים שיש לה- אבנים, בקבוקי תבערה ונשק. אנחנו אומרים לישראל- זה מה שמחכה לכם בגדה - התנגדות ושהידים.

 

רק בשבועיים האחרונים נעצרו שתי חוליות שזרקו אבנים בכביש שבין מבוא דותן ליעבד ושלשום בוצע יידוי נוסף מאיזור הכפר לעבר הכביש. עם זאת, בצה"ל לא מזהים חומרה או עליה באירועי הפח"ע באיו"ש. 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים