שתף קטע נבחר

צפו בתיעוד: שפכים מהרשות מזהמים את חוף בית ינאי

מכון טיהור שפכים בעמק חפר אינו עומד בכמויות שמוזרמות אליו מהרשות הפלסטינית. התוצאה: מים מזוהמים זורמים דרך נחל אלכסנדר לחוף בית ינאי

שוב זה קורה: שפכים המגיעים מהרשות הפלסטינית, וזורמים דרך נחל אלכסנדר, מזהמים בימים האחרונים את חוף בית ינאי. בשל הזיהום נאסרה הרחצה במקום מאז סוף השבוע. צפו בתיעוד של הזיהום, שצילם גיא שמואלי, באמצעות רחפן.

 

 

לפני כ-20 שנה הקימה המועצה האזורית עמק חפר מתקן "זמני" לתפיסת השפכים מהרשות הפלסטינית ולטיפול בהם, תוך הבטחה להקים מתקן קבוע. אבל השנים חלפו והמתקן טרם הוקם. בינתיים מתקן הטיהור לא מסוגל להתמודד עם כמויות השפכים הגדולות, המוזרמות אליו מהיישובים ברשות הפלסטינית. בעבר פרסמנו ב-ynet תיעוד של שפכי משחטות שגרמו לזיהום הנחל ולפגיעה קשה בטבע.

 

הזיהום מגיע מהנחל ונשפך לים התיכון (צילום:  גיא שמואלי)
הזיהום מגיע מהנחל ונשפך לים התיכון(צילום: גיא שמואלי)

 

התוצאה הקשה היא שפכים מהרשות הפלסטינית, בין היתר ממשחטות, זורמים באין מפריע לים התיכון דרך נחל אלכסנדר. גם בחודש נובמבר האחרון נרשם מראה דומה באותו חוף.

 

בצלול דורשים מכל האחראים - המועצה האזורית, משרד האוצר, רשות המים והמשרד להגנת הסביבה, לזרז את הקמת המט"ש החדש.

 

"לא יתכן שבכל כמה שבועות אחד החופים היפים בארץ נסגר בעקבות חשד זיהום", אמרה. מאיה יעקבס מנכ"לית עמותת צלול: "תופעת הזיהום המתמשך בנחל אלכסנדר הפכה לדבר שבשגרה מבחינת הרשויות, הגיע הזמן לשים לזה סוף, ומהר. זאת לא טעות, זאת מדיניות. כל עוד המדינה לא תקצה את המשאבים הנדרשים להפסקת זיהום הנחלים, עוד ועוד נחלים יזוהמו וזכות הציבור לטבע נקי ובריא תיפגע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  גיא שמואלי
הזיהום בחוף בית ינאי
צילום: גיא שמואלי
מומלצים