שתף קטע נבחר

תיעוד מהאוויר: שפכים מהרשות הפלסטינית מזהמים את הים

בתיעוד מהרחפן באזור חוף בית ינאי אפשר להבחין היטב בכתם השחור הענק - תוצאה של הזרמת שפכים מבתי בד ברשות פלסטינית אל נחל אלכסנדר ומשם לים התיכון

הים באזור בית ינאי נצבע בשחור בשל שפכים מהרשות הפלסטינית: בתיעוד מהאוויר נראים שפכים של בתי בד ברשות הפלסטינית זורמים מנחל אלכסנדר אל הים באזור חוף בית ינאי. צפו בתיעוד של הצלם ארז הררי:

 

 

מדובר בשפכים שמגיעים ממתקן הטיהור יד חנה שבמועצה האזורית עמק חפר. מתקן הטיהור לא מסוגל להתמודד עם כמויות השפכים הגדולות, המוזרמות אליו מהיישובים ברשות הפלסטינית. בעבר פרסמנו ב-ynet תיעוד של שפכי משחטות שגרמו לזיהום הנחל ולפגיעה קשה בטבע.

 

הזיהום בחוף בית ינאי (צילום: ארז הררי)
הזיהום בחוף בית ינאי(צילום: ארז הררי)

הזיהום בחוף בית ינאי (צילום: ארז הררי)
פסולת הזיתים מגיעה מהרשות הפלסטינית(צילום: ארז הררי)

 

הסרטון, שצולם אתמול (יום ד') הוא חריג, שכן השפכים של בתי הבד הצבועים שחור מהווים אינדיקציה טובה לדרך שעושים מזהמים מהנחל אל תוך הים התיכון, דבר שבדרך כלל לא ניתן לראות בעין.

הזיהום בחוף בית ינאי (צילום: ארז הררי)
הזיהום בים(צילום: ארז הררי)

הזיהום בחוף בית ינאי (צילום: ארז הררי)
"זה קורה כמעט בכל שנה"(צילום: ארז הררי)

 

ד"ר יאיר סוארי, חוקר במרכז האקדמי רופין, הסביר כי "מה שאנחנו רואים זה שאריות מבתי בד בשטחים. אלה חומרים שמופרשים בעיקר מגרעיני הזיתים. מדובר בחומרים רעילים ומתקני טיפול בשפכים לא מסוגלים לטפל בהם כראוי. במדינת ישראל, כשהבינו את הבעיה, מפזרים את החומרים בשדות בתור דשן. אבל השפכים הללו מגיעים מהשטחים ופשוט זורמים בנחל אלכסנדר. מדובר בשפכים בכמויות עצומות".

 

הסטודנטית שירה בונה, שכותבת את עבודת המאסטר שלה בהנחייתו של ד"ר סוארי במסגרת מחקר נחל אלכסנדר במכללה הקדמית רופין, הוסיפה: "זה קורה כמעט בכל שנה בתקופה הזו. אני עוסקת באיך הזיהום מתפזר. בניגוד למה שחושבים שהנחל מזהם רק את קטע החוף שקרוב אליו, המחקר מראה שזה לא נכון. מי הנחל 'נדבקים' לחוף ולאט לאט מתפזרים עם זרמי הגלים והרוח. יכול להיות שאם תשחו הרחק מהנחל, 400-600 מטר, בחוף בית ינאי - עדיין תהיו באמצע הזיהום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז הררי
הזיהום מנחל אלכסנדר אל הים
צילום: ארז הררי
מומלצים